Sibirya Kurdu (Husky) Özellikleri ve Bakımı

Sibirya kurdu bir köpek cinsidir ve kökeni Sibirya olduğu için bu isimle anılmaktadır. Bu köpekler aynı zamanda Husky adıyla da bilinmektedir. Sibirya kurdu dünyada köpek severler tarafından en çok tercih edilen ve beslenen köpek türüdür.

Sibirya Kurdu Köpeklerinin Geçmişi

Sibirya kurtları çok eski bir geçmişe sahip olan köpeklerdir. 1909 yılında Alaska’ya getirilen köpekler uzun yıllar Sibirya‘da yaşamlarını sürdürmüştür. Yöre halkı tarafından bekçi köpeği olarak kullanılmışlardır. Ayrıca kızak çekmek içinde bu köpekler tercih edilmiştir. Husky adı ile anılan bu köpekler ren geyiklerinin güdülmesinde kullanılmıştırlar. Sibirya soğuklarına rahatlıkla dayanabilen güçlü köpeklerdir. Sürüler halinde uzun süre çalışmaya dayanıklı olan köpekleridir. Alaska‘da meydana gelen bir salgında Sibirya kurtlarının çektiği kızaklar sayesinde ilaçlar hastalara ulaştırılmış bu da ilginin Sibirya kurtlarına yoğunlaşmasını sağlamıştır.

Sibirya Kurdu Özellikleri

 • Genellikle buz mavisi gözlere sahiptirler.
 • Bazıları kahverengi ve mavi renklerde olabilmektedir.
 • Yetişkin erkek Sibirya kurtlarının boyu 60cm’e ulaşabilmektedir. Dişilerin boyları ise 50cm’dir.
 • Yetişkin erkek Sibirya kurtlarının kiloları 30 kiloya kadar ulaşabilmektedir. Dişlerde ise 23 kilo olmaktadır.
 • Ortalama ömürleri 12-15 yıl sürmektedir.
 • Kökenlerinden dolayı soğuk havayı seven köpeklerdir.
 • Bu köpeklerin ön ve arka ayakları kar üzerinde hareketlerini kolaylaştıracak şekilde gelişmiştir.
 • Kuvvetli vücut yapıları bulunmaktadır.
 • Husky adı da verilen bu köpeklerin kafatası uzun aynı zamanda sivridir.
 • Kulakları dik bir şekildedir.
 • Genellikle siyah veya gri renklerde olmaktadırlar.
 • Kürkleri sayesinde – 60C’ye kadar dayanıklı köpeklerdir.
 • Tüyleri orta uzunluktadır ve kalındır.
 • Kuyrukları tilki kuyruğuna benzemektedir.
Sibirya Kurtları
Sibirya Kurdu Özellikleri ve Bakımı

Sibirya Kurdu Karakter Özellikleri

 • Sibirya kurtlarının inatçı kişiliğe sahip köpeklerdir.
 • Buz mavisi gözleri ile korkutucu gözüken köpekler oldukça uysal bir yapıya sahiptirler.
 • Özgürlüklerine düşkün köpek cinsidir.
 • Zeki aynı zamanda oyuncu köpeklerdir.
 • Sahiplerine aşırı derecede bağlı ve sevecen köpektirler.
 • Enerjik bir yapıya sahiptirler.
 • Soğukta yaşamaya dayanıklıdırlar.
 • Çocuklarla iyi anlaşmaktadırlar.
 • Başka köpek cinsleri ile anlaşmaları yüksektir.
 • Havlamayı sevmeyen ancak ulumayı seven köpeklerdir.
 • Hızlı koşmayı seven köpeklerdir bu özelliklerinden dolayı kızak yarışlarında kullanılmaktadırlar.

Sibirya Kurdu Bakımı

Sibirya Kurtlarının genel olarak bakımları çok kolaydır. Ancak ilk defa köpek bakanlar için zor olabilmektedir. Sibirya kurtları fazla yıkanma ihtiyacı duyan köpekler değildirler hatta yılda bir kere yıkanarak bile temiz kalabilmektedirler. Sibirya kurdunun çok ihtiyaç duyduğu şey tüylerinin taranmasıdır.

Sibirya kurdunun tüylerinin haftada bir kez taranması uygun olmaktadır. Ancak tüy dökme zamanlarında her gün taramak daha doğru olacaktır. Bu köpeklerin tüy dökme zamanları eğer sıcak yerlerde yaşıyorsa yılda iki kez görülmektedir. Bu zamanlarda tüylerinin sık taranması önemlidir. Tüyleri uzadığında kısaltılması da gerekmektedir. Bunun dışında köpeklerin ayaklarının tırnakları sık kesilmeli ve yara olmamasına dikkat edilmelidir. Köpeklerin kulakları da düzenli olarak temizlenmelidir.

Sibirya Kurdu Yetiştirilmesi

İnatçı bir köpek oldukları için eğitimleri açısından sabırlı ve kendine güvenen kişilere ihtiyaç duymaktadırlar. Verilen kuralları bozmayı seven köpek türleri olduğu için eğitimleri uzun sürmektedir. İlk defa köpek besleyecekler için zor bir köpek türü sayılabilirler. Kaçmayı çok seven bir köpek türü olduğu için bakıcıların onları dışarı çıkardıklarında dikkatli davranmaları gerekmektedir. Kaçmalarını önlemek için tasmalı dolaştırılmaları daha doğru olmaktadır. Çünkü fırsatlarını buldukları an kaçmaktadırlar. Bu tür köpeklerin tuvalet eğitimleri bakıcılarını oldukça zorlamaktadır. Sibirya kurdu köpeklerinin diş bakımlarına önem verilmeli ve düzenli olarak fırçalanarak plak ve tartarın önüne geçilmelidir.

Yavru Sibirya Kurdu
Sibirya Kurdu Özellikleri ve Bakımı

Sibirya Kurdu Beslenmesi

Sibirya kurdu besleyen kişilerin bu köpeklerin yiyeceklerine dikkat edilmelidir. Yaşlarına uygun mamalarla beslenmelidir. Pişmiş kemik veya yağlı gıdalardan kaçınılmalıdır. Eğitim sırasında bu köpeklere ödül olarak bisküvi vs gibi yiyecekler verilebilir.

Sibirya Kurdu Apartmana Uygun Değil

Sibirya kurdu apartmanda yaşamaya uygun olmayan hayvandır. Bahçeli evlerde yetiştirilmeye daha uygun olan köpeklerdir. Eğer bu köpekler apartmanda besleniyorlarsa en az günde iki kere dışarı çıkarılmalı ve enerjilerini atmaları sağlanmalıdır. Düzenli olarak egzersiz yapmak gereken köpeklerdir. Çünkü çalışmaya dayanıklı ırk oldukları için güçlüdürler ve çabuk yorulmazlar. Ancak bu hayvanlara sıcak havada egzersiz yaptırılmamalıdır. Sibirya kurdu köpekleri yalnız yaşamayı sevmeyen bir tür olduğu için iki tane yetiştirilmesi daha uygundur. Yalnız yaşamayı sevmedikleri için insanlarla anlaşmaya çalışmaktadırlar.

Tavsiye Bağlantı: Chow Chow (Çin Aslanı) Özellikleri ve Bakımı

Sibirya Kurdu Üremesi

Sibirya kurdu köpekleri 70 gün sonunda doğum yapan hayvanlardır. İlk doğumlarında yavru sayısı 1 ya da 2 olurken ileri dönemlerde 14 yavruya kadar doğum yapabilmektedirler.

Sibirya Kurdunda Görülen Hastalıklar

Sibirya kurdu köpekleri genelde sağlıklı canlılardır. Ancak nadir de olsa bazı rahatsızlıklar görmektedirler. En yaygın rahatsızlıklar göz rahatsızlıklarıdır. Köpeklerde bu tür bir rahatsızlık olduğunda veterinere götürülmesi gerekmektedir. Bu rahatsızlık yavru Sibirya Kurdu‘da görülüyorsa gözleri sık sık kontrol edilmelidir. Bu köpekler de katarakt, kornea distrofisi ve progresif retina atrofisi gibi göz rahatsızlıkları görülmektedir. İhmal edilmesi durumunda bu rahatsızlıklar körlüğe neden olabilmektedir.

Sibirya Kurdu Egzersizleri

Sibirya kurdu düzenli olarak egzersiz yapması gereken köpek türüdür. Evde de egzersiz yaptırmak mümkün olduğu gibi dışarı da egzersiz yaptırılabilir. Evde yapılabilecek egzersiz türü eşyaların getirip götürülmesi şeklinde olabilir. Dışarıda yapılabilecek şeyler arasında ise top oyunları ve frizbi gibi oyunlar oynayarak egzersiz yapabilirler. Ayrıca koşu yapmaya da uygun olan köpeklerdir. Bakıcı kontrolünde yüzmeleri sağlanabilir. Dışarıda yürüyüş süreleri ise köpeklerin yaşına göre değişme göstermektedir.

Örneğin 1 yaşındaki Sibirya kurdu yarım saat yürüyüş yapabilirken 7-11 yaşında olan Sibirya kurdu ise 3 veya 4 saat yürüyüş yapabilmektedir. Ancak bu hayvanların yüksek sıcaklıklarda egzersiz yapmaması gerekmektedir. Soğuk hava şartlarına uygun ırklar oldukları için 20C’den fazla olan sıcaklıklarda dışarıda kalmamaları gerekmektedir. Dışarı çıkmayan ve egzersiz yapmayan köpekler enerjisini eşyaların üzerinde atmaya çalışacağı için evi dağıtacaktır. Aynı zamanda tuvaletini de eve yaparak bakıcısı sıkıntıya sokacaktır.

Ayrıca depresyona girme olasılıkları da dışarı çıkmadığı için artabilmektedir. Bunlar dışında çok yeme veya az yeme problemleri olabilmektedir. Ayrıca aşırı kızgın veya aşırı sakin kalma gibi tepkiler vererek sıkıldığını belli edebilmektedir. Son olarak da eşyaları kemirme gibi şeyler yapabileceği için Sibirya kurdu cinsi köpeklerin kesinlikle düzenli egzersiz yapmaları gerekmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Sibirya kurdu nedir ve kökenleri nerededir?

Sibirya kurdu, diğer adıyla Siberian Husky, çalışkan ve enerjik bir köpek ırkıdır. Kökenleri Sibirya’nın kuzeydoğusundaki Chukchi halkına dayanır. Bu köpekler, soğuk iklimlerde yaşayan Chukchi halkının kızak çekme, avlanma ve ısınma ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılmışlardır.

Sibirya kurdunun özellikleri ve fiziksel görünümü nasıldır?

Sibirya kurdunun tipik özellikleri, orta boyutta, güçlü ve çevik bir yapıya sahip olmalarıdır. Tüyleri kalın ve çift katmanlıdır, bu sayede soğuk hava koşullarına dayanıklıdırlar. Renkleri genellikle siyah, beyaz, gri ve kahverengi tonları arasında değişir. Gözleri mavi, kahverengi veya karışık olabilir.

Sibirya kurdunun mizaç ve davranış özellikleri nelerdir?

Sibirya kurdunun mizacı dost canlısı, enerjik ve sosyaldir. Bu köpekler, insanlar ve diğer köpeklerle iyi anlaşırlar. Çok enerjik oldukları için düzenli egzersize ve mental uyarılara ihtiyaç duyarlar. Ayrıca zekidirler ve egitimle iyi sonuçlar alınabilir, ancak bağımsızlıkçı yapıları nedeniyle bazen inatçı olabilirler.

Sibirya kurdunun sağlık sorunları ve yaşam beklentisi nedir?

Sibirya kurdunun yaşam beklentisi genellikle 12-14 yıl arasındadır. Sağlıklı bir ırk olarak kabul edilirler, ancak bazı genetik sağlık sorunlarına yatkınlıkları olabilir. Bunlar arasında kalça displazisi, katarakt ve progresif retina atrofisi gibi göz rahatsızlıkları bulunur. Düzenli veteriner kontrolü ve sağlıklı bir yaşam tarzı, bu riskleri en aza indirgemeye yardımcı olacaktır.

Sibirya kurdunun bakımı ve egzersiz ihtiyaçları nelerdir?

Sibirya kurdunun bakımı, tüylerinin düzenli fırçalanması ve temizlenmesi ile başlar. Tüyleri, yıl boyunca dökülür ve özellikle mevsim geçişlerinde yoğunlaşır. Bu nedenle, düzenli tarama önemlidir. Ayrıca bolca egzersize ihtiyaç duyarlar. Uzun yürüyüşler, koşular veya bisiklet sürerken onları yanınızda götürmek gibi aktivitelerle enerjilerini atabilecekleri fırsatlar sunmalısınız. Zekalarını kullanabilecekleri oyunlar ve aktivitelerle de zihinsel uyarı sağlamak önemlidir.

Köpekler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Köpek forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

“Sibirya Kurdu (Husky) Özellikleri ve Bakımı” üzerine 5 yorum

 1. Sibirya kurdu benim de vardı muhteşem bir köpek sizinde dediğiniz gibi köpeğin tam olarak olayı soğuk havalar, sıcak havalar tam olarak işkence oluyor sibirya kurtlarına

  Yanıtla
  • Merhabalar,

   Maalesef birçok hayvanın doğasına yaşatmalıyız diye düşünüyorum. Sibirya Kurtlarını direkt evlere hapis etmiş olursak bu onlar için tam bir işkence olur. Bir kutup ayısını yazın sahil kenarına getirmek gibi bir olay bu maalesef.

   Yanıtla
 2. Merhaba,
  Ben bir Sibirya kurdu sahiplenmek istiyorum fakat evde british shorthair cinsinde bir kedim var. Acaba sibirya kurdu sahiplenmiş olan arkadaşlar beni bu konuda bilgilendirebilirmisiniz. Sibirya kurdu kedilerle anlaşır mı?

  Yanıtla
  • Merhabalar,

   Bu durumda en çok kedinizin sahipleneceğiniz Sibirya Kurdu ile anlaşması gerekiyor. Her ikiside yavru olsaydı alışma süreçleri çok daha kolay olurdu, elbette sahipleneceğiniz Sibirya Kurdu yavru olursa yine anlaşma ihtimalleri çok yüksek.

   Sitemizin forum alanına konu açarak deneyimli arkadaşlarımızın tecrübelerinden faydalanabilirsiniz. Kediler ve köpekler konusunda oldukça tecrübe sahibi olan arkadaşlarımız size mutlaka yardımcı olacaklardır.

   Yanıtla

Yorum yapın