Köpeklerde İştahsızlık Sorunu ve Tedavisi

Artık yemek yemeyen bir köpek sağlıklı bir köpek olamaz. Köpeklerde iştahsızlık, hayvanın vücudunda veya zihninde bir şeylerin yanlış olduğunun bir işaretidir. Durum ne kadar uzun sürerse, hayvan o kadar fazla tehlike altındadır. Bu nedenle, çok geç olmadan kurtarmak için incelenmesi gerekir. Köpekler, anoreksiya gibi bizi etkileyen sorunlara karşı bağışık değildir.

İştahı sürdürülebilir bir şekilde kaybetmek köpeklerde önemli bir göstergedir. Bu, merkezi sinir sisteminin işlev bozukluğundan veya ciddi bir hastalığın belirtisinden kaynaklanabilir. Her iki durumda da, köpek mümkün olan en kısa zamanda veteriner tarafından muayene edilmelidir. İştahsızlığın nedenleri çok ve çeşitlidir. Önerilen tedaviler, bu hastalığın kökenindeki mekanizmalara da aynı derecede bağımlıdır.

Merkezi Sinir Sistemi Fonksiyon Bozukluğuna Bağlı İştahsızlık

Köpek anoreksisine, hayvanın merkezi sinir sisteminin işlev bozukluğu neden olabilir. Beyne gönderilen açlık veya tokluk hissi ile ilgili sinyaller eğrilerek köpeğin beslenmeyi durdurmasına neden olur. Buna ilkel anoreksiya denir. Şok (örneğin kafa travması), beyni doğrudan etkileyen ciddi bir hastalık veya stresli bir olay (hareket, hastaneye yatış, sahibin ortadan kaybolması …) merkezi sinir sisteminin işlev bozukluğunu artıran sebeplerdir. Sorunun kaynağı bazen davranış veya yaşam tarzı kaynaklı olabilir. Beslenme düzenindeki bir değişiklik, hayvanı sunulan yeni yiyecek türünü reddetmeye zorlayabilir.

Bir Hastalığı Takiben Köpeklerde İştahsızlık

Köpeklerde ortaya çıkan iştahsızlık, altta yatan bir hastalığın belirtisi olabilir. Merkezi sinir sisteminin işlev bozukluğu ile doğrudan ilişkili olmayan iştahsızlığa sekonder anoreksiya denir. Bir köpeğin maruz kaldığı az çok şiddet yemeyi bırakması ile sonuçlanabilir. Böbrek yetmezliği, sindirim sorunlarından mustarip olma, kalp problemi olan veya diyabetes mellituslu bir hayvan kaçınılmaz olarak daha az yemek yemeye eğilimli hale gelecektir. Bazı durumlarda, bu aslında bir tür anoreksiye neden olabilir. Köpek açken beslenemediğinde, örneğin kendisini beslemesini engelleyen oral problemlerden (diş eti iltihabı, ülser, tartar birikimi …) mustaripse, o zaman sözde anoreksiden bahsedilebilir.

Köpek İştahsızlık Sorunu Tanı ve Tedavisi

Tanı koymak için, veteriner köpeğin geçmişine bakarak, yaşam tarzını, beslenme düzenini, olası davranış problemlerini ve geçmiş hastalıkları öğrenerek başlar. Daha sonra farklı tipte testler yapılır. Palpasyonlar, ağız muayenesi, sıcaklık ölçümü, analizler (idrar, kan, radyografi, ultrason, endoskopi …) istenebilir. Amaç, uygulanacak tedaviyi ve alınacak düzeltici önlemleri belirlemek için köpeklerde iştahsızlık sorunu nedenini kesin olarak belirlemektir.

Hastalığın kaynağı kesinlikle tıbbi ise, veteriner hekim yeterli bakımı reçete edecektir. Sebepler davranışsal ise, özellikle yemek sırasında köpeğin çevresini, yiyeceklerini ve hissini değiştirmek için tavsiyelerde bulunacaktır. Anoreksiya, iştahta azalma veya sıklıkla duygusal ve zihinsel bozukluklarla bağlantılı yiyecekleri almayı reddetme ile ortaya çıkan üzücü bir durum olabilir. Köpekler gıda konusunda motive ve heyecanlı olmalarıyla bilinir. Bu nedenle, köpekler genellikle yeme zorluğu ile ilişkilendirilmez. Ancak köpeklerde de iştahsızlık sıklıkla görülür.

İnsanlarda olduğu gibi, davranışsal bir bileşen olabilir, ancak genellikle köpeklerde fiziksel bir durumla ilişkilidir. İnsanlarda anoreksinin davranışsal bileşenleri, psikolojik problemlerden ve stresten kaynaklanan karmaşık sebepli olabilir. Ayrıca genetik faktörlerin ve / veya fiziksel ve tıbbi faktörlerin yatkınlığı da soruna katkıda bulunabilir. İnsanlarda, iştahsızlık sorununun tanısı ve tedavisini zorlaştıran diğer ilişkili yeme bozukluklarına bağlı birçok damgalanma olmuştur. Köpekler bir yeme bozukluğunun damgalanmasıyla uğraşmak zorunda kalmasa da, durumun karmaşıklığı köpeklerde benzer olabilir. Hem fiziksel hem de duygusal çoklu faktörler anoreksinin gelişimine katkıda bulunur.

Köpeklerde İştahsızlık Sorunu Ve Tedavisi
Köpeklerde İştahsızlık Sorunu ve Tedavisi

Köpeklerde İştahsızlık Sorunu Nasıl Anlaşılır?

Yemeyi reddeden veya yeterince yemeyen bir köpek sahibi gerçek hayal kırıklığıyla karşılaşabilirler. Köpeğinizdeki iştahsızlık birkaç günden fazla devam ediyorsa ve akut bir hastalık ile ilişkili değilse, bir evcil hayvan sahibi olarak doğal olarak endişe duyarsınız. Köpeğiniz için ne yapacağınızı belirlemenin ilk adımı, sizin ve veterinerinizin, köpeğinizin psödo-anoreksiyası olup olmadığını, yani yemek yemek istediğini ancak bunun gibi fiziksel bir durumla sınırlı olup olmadığını belirlemektir:

 • Diş problemleri: Periodontal hastalıklar
 • Düzensiz ağız kemik yapısı: Çiğneme sırasında eklem bozukluğu sebebiyle kaslardaki rahatsızlık
 • Ağrı: Ağrıya neden olan yüz veya boğaz bölgesinde apseler veya tümörler
 • Özofagus blokajları: Mide bulantısı veya sindirimle ilgili hastalık

Köpeklerde iştahsızlık sorunu sadece yiyecek tüketememeden ibaret değildir. Veteriner hekim aşağıdaki gibi diğer nedenleri de dikkate alacaktır: Duygusal stres, ayrılık kaygısı, çevrede değişiklik, can sıkıntısı, korku veya depresyon.

Köpeğinizdeki İştahsızlık Sorunu ile Nasıl Başa Çıkabilirsiniz?

Anoreksiye katkıda bulunan herhangi bir fiziksel bozukluk veya koşul ele alındıktan sonra, veteriner hekimlerin ve evcil hayvan sahiplerinin köpeklerindeki anoreksinin davranışsal ve duygusal bileşenlerini ele almak için yapabileceği birkaç şey vardır.

 • Yiyecekleri Daha Lezzetli Hale Getirin
 • Yiyeceklerin iyi koktuğundan emin olun
 • Kuru yiyeceklere sos veya konserve yiyecek ekleyin
 • Mamaların markasını değiştirin
 • Evde pişirilmiş veya çiğ, yüksek proteinli diyetleri deneyin
 • Yemek yeme ortamını değiştirin
 • Kendi kokusunu yayabilecek plastikten kaçının

Tavsiye Bağlantı: Köpeklerde Göz Temizliği Nasıl Yapılır?

İştahsızlık Sorunu Köpeklerde, İnsanlarda ve Diğer Evcil Hayvanlarda Nasıl Benzer?

Diğer hayvanlarda, insanlarda ve köpeklerde iştahsızlık sorunu genellikle fiziksel, duygusal ve davranışsal faktörlerin bir kombinasyonu ile ilgilidir. İnsanlarda ve hayvanlarda, herhangi bir fiziksel bozukluğa değinmek, anoreksiyi tedavi etmek için ilk adımdır Tüm hayvanlar ve hatta insanlar için davranışsal ihtiyaçlara yönelik ayarlamalar yapmak gerekebilir.

Köpekler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Köpek forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın