Köpeklerde Göz Temizliği Nasıl Yapılır?

Köpeğinizin gözlerini veya göz çevresini ne sıklıkla temizliyorsunuz? Eğer hiç temizlemiyorsanız, köpeğinizin gözlerini nasıl temizleyeceğinizi öğrenmek, köpeğinizin bakım rutininin önemli bir parçasıdır. Evet, kısa tüylü köpeklerin bile bu rutine ihtiyacı vardır. Köpekler, insanlar kadar tahrişe ve enfeksiyona eğilimli gözlere sahiptir, sadece gözlerini silmek için parmakları yoktur ve size sözlü olarak rahatsızlıklarını anlatamazlar. En azından, tuvaletten sonra, kazdıktan sonra, gözlerini tırmaladıklarında veya özellikle akıntı fark ettiğinizde gözlerini temizlemelisiniz.

Köpeklerde göz temizliği nasıl yapılır? Sorumuzun cevabını aşağıda maddeler hâlinde en ince ayrıntısına kadar anlatmış bulunmaktayız. Aynı zamanda köpeğinizde yaşadığınız göz temizliği sorunlarında yazımızın altına yorum olarak bildirebilir veya forum alanında köpek bakımı kategorisine konu açabilirsiniz.

Köpeklerde Göz Temizliği Nasıl Yapılır?

Köpeklerde Göz Temizliği

Köpeklerde göz temizliğinin birkaç farklı yolu vardır. Kullandığınız teknik kısmen köpeğinizin gözlerini neden temizlediğinize bağlı olacaktır. Köpeğinizin gözünde bir şey olduğundan şüpheleniyorsanız, gözleri kuru veya enfekte görünüyorsa, göz damlası köpeğinizin gözlerini temizlemek için en iyi seçim olabilir. Veterineriniz size reçeteli bir göz damlası verebilir; aksi takdirde, tuz çözeltisi en iyi seçimdir. Köpeğinizin göz kapaklarını hafifçe tutmak veya gözetlemek için parmaklarınızı kullanın. Köpeğinizin gözlerini nazikçe yıkamak için en az birkaç damla gözyaşı çözeltisi kullanın. Diğer gözle mücadele etmeden önce köpeğinizin gözlerini kırpıştırmasına veya başını sallamasına izin verin.

Köpeğinizin göz enfeksiyonu varsa, veterineriniz temizlik için bir merhem reçete edebilir. Merhem uygulamak göz damlasından biraz daha karmaşıktır. Merhemi sürmenin en iyi yolu, köpeğinizin alt göz kapağını nazikçe aşağı ve göz küresinden dışa doğru çekmektir. Merhemi kapak ve göz küresi arasındaki boşluğa yerleştirin, ardından yaymak için köpeğinizin alt göz kapağını göz küresinin etrafına doğru hafifçe ovalayın. Köpeğinizin gözlerinin içi net görünüyorsa, ancak gözlerin dışını silmek istiyorsanız, ılık ve ıslak bir bez mükemmeldir. Köpeğinizin her yerine su damlatmadan önce kullandığınız suyun ne çok sıcak ne de çok soğuk olduğundan ve mümkün olduğunca fazla su sıktığınızdan emin olun. Bakterilerin bir gözden diğerine geçmesini önlemek için her göz için farklı bir bez kullanarak köpeğinizin gözlerini hafifçe silin.

Islak mendiller ıslak bir bez kadar iyidir ve bir köpeğin gözleri etrafında kullanılmak üzere tasarlanmış olanlar daha iyi birer seçenektir. Köpeğinizin gözlerinde insanlar için yapılmış kokulu ürünleri kullanmayın. Kokusuz bebek mendilleri sorun veya köpekler için üretilmiş mendilleri tercih edebilirsiniz. Bu mendiller, köpeğinizin gözlerinin altında oluşabilecek sorunların çözülmesine yardımcı olacak bileşenler içerebilir. Köpeğinizin göz küresine dokunmadan köpeğinizin gözlerini nazikçe silin.

Köpeğinizin Gözünün Altındaki Kirlerden Kurtulmak

Birçok köpek, gözlerinin altında aşırı duygusal veya sert olabilen gözyaşları biriktirir. Günlük olarak nemli bir bez veya ıslak mendil kullanmak, bu birikimin oluşmasını önlemeye yardımcı olabilir. Ancak kirler bir kez oluştuğunda, köpeğinize zarar vermeden çıkarılması zor olabilir. Oluşumun ciddiyetine bağlı olarak, köpeğiniz gözünün altındaki deride yaralar gelişmiş olabilir. Bu nedenle kabukları çıkardığınızda tahriş ve hatta kan görürseniz şaşırmayın. Temizleme işlemini kendiniz yapabilirsiniz veya köpeğinizi bir veterinere götürmeyi seçebilirsiniz. Gözünün altındaki kirlerden arındıktan sonra, daha fazla kir oluşmasını önlemek için köpeğinizin gözlerini her gün silmeye odaklanmak çok önemlidir.

Köpeklerde Göz Temizliği Nasıl Yapılır?
Köpeklerde Göz Temizliği Nasıl Yapılır?

Köpeğinizin Yüzünü Bir Şampuanla Yıkayın

Şampuanla köpeğinizin gözlerinin altındaki kısımlara nazikçe masaj yapın. Köpeğinizin gözüne şampuan temas etmemesine dikkat edin. Şampuanla kirli kısımlara masaj yaptıktan sonra, mümkün olduğunca fazla kiri temizlemek için tırnaklarınızı veya tarağınızı kullanın. Köpeğiniz durulandıktan sonra, herhangi bir şampuanın gözün içine girmesi durumunda gözlerini bir tuzlu su çözeltisiyle yıkayın. Köpeğinizdeki tüm kiri bu şekilde çıkarmak mümkün olmayabilir. Bu durumda farklı adımlar mevcuttur.

Köpeğinizin Gözlerinin Altını Tıraş Etmek İçin Makasları Kullanın

Daha kısa bir makas kullanarak kalan kirleri gözlerin altındaki tüyleri kısaltarak temizleyebilirsiniz. Köpeğinizin gözlerinin etrafındaki tüyleri kısa tutmak, günlük silme rutini ile birlikte kir oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

Gözyaşı Lekelerinden Kurtulmak

Yukarıdaki yöntem gözyaşı lekelerini azaltmaya yardımcı olabilir; ne yazık ki, gözyaşı lekelerini tıraş etmek dışında başka bir şekilde çıkarmanın iyi bir yolu yoktur. Yeni gözyaşı lekelerinin oluşmasını önlemek için ise iki yol bulunur: içeriden ve dışarıdan temizlik. En iyi sonuçlar için her ikisini de yapmalısınız.

Tavsiye Bağlantı: Köpeklerde En Fazla Görülen 10 Hastalık

Dışarıdan Temizlik

En azından, köpeğinizin gözlerini günde bir veya iki kez nemli bir bez veya ıslak mendil ile silmeniz gerekir. Ek olarak, köpeğinizin gözlerinin köşelerine nazikçe vazelin veya mısır nişastası uygulayarak, her iki ürünün de göze kaçmamasına dikkat ederek köpeğinizin gözyaşlarının yüzünü kirletmesini önlemeye yardımcı olabilirsiniz.

İçeriden Temizlik

Köpeğinizin içinden yönetilebilen birçok farklı gözyaşı lekesi nedeni vardır. Aşağıdakilerden biri veya daha fazlası köpeğinizin gözyaşı lekelerinde rol oynayan faktörler olabilir. Ne kadar çok mücadele ederseniz, gözyaşı lekelerinin geri gelmesini önleme olasılığınız o kadar yüksek olur.

Gıda: Birçok ticari köpek maması, gözyaşı lekelerine katkıda bulunabilecek katkı maddeleri, koruyucular, yapay renklendirme ve gereksiz mısır ve buğday içerir. Köpeğinizin yemeği ne kadar “gerçek ve bütün içerik” içeriyorsa o kadar iyidir.

Su: Musluk suyu, gözyaşı lekelerine yol açabilecek birçok mineral içerir. Filtrelenmiş, damıtılmış veya şişelenmiş suya geçmeyi deneyebilirsiniz.

Elma sirkesi: Köpeğinizin suyuna biraz organik elma sirkesi eklemek köpeğinizin pH seviyesini değiştirerek gözyaşı lekeleri geliştirme olasılığını azaltır. Elma sirkesini sadece çok küçük miktarlarda eklemek köpeklerde göz temizliği konusunda oldukça yardımcı olacaktır.

Köpekler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Köpek forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın