Kedi Tırmığı Hastalığı Nedir?

Kedi tırmığı hastalığı, kediler tarafından yayılan bakteriyel bir enfeksiyondur. Hastalık, enfekte bir kedi bir kişinin açık yarasını yaladığında veya cildin yüzeyini kıracak kadar sert bir kişiyi ısırdığında veya çizdiğinde yayılır.

Temastan yaklaşık üç ila 14 gün sonra, çizik veya ısırık bölgesinde hafif bir enfeksiyon oluşabilir. Enfekte bölge yuvarlak, kabarık lezyonlarla şişmiş ve kırmızı görünebilir ve irin olabilir. Kişi o bölgede sıcaklık veya ağrı hissedebilir.

Kedi tırmığı hastalığına sahip bir kişi ateş, baş ağrısı, iştahsızlık ve bitkinliğe de sahip olabilir. Daha sonra, kişinin orijinal çizik veya ısırığa en yakın lenf düğümleri şişebilir. Kedi ısırıklarını ve çiziklerini kedi tırmığı hastalığı tedavisi için sabun ve akan su ile iyice yıkayın. Kedilerin yaralarınızı yalamasına izin vermeyin. Kedi çizik hastalığı veya enfeksiyon belirtileri geliştirirseniz doktorunuza danışın.

Bu hastalığa Bartonella henselae adı verilen bir bakteri neden olur. Kedilerin yaklaşık % 40’ı yaşamlarında bir süre Bartonella henselae taşır, ancak bu enfeksiyona sahip kedilerin çoğu hastalık belirtisi göstermez. 1 yaşından küçük yavru kedilerde B. henselae enfeksiyonuna sahip olma ve mikropları insanlara yayma olasılığı daha yüksektir.

Kedi Tırmığı Hastalığı Nasıl Yayılır?

Kediler, pire ısırıklarından ve pire dışkılarından yaralarına giren Bartonella henselae ile enfekte olabilir. Pireler çizilerek ve ısırılarak, kediler enfekte pire kirini tırnaklarının altında ve dişlerinin arasında toplarlar. Kediler, enfekte olan diğer kedilerle savaşarak da enfekte olabilir. Mikrop, enfekte kediler cildini kıracak kadar sert bir kişiyi ısırdığında veya çizdiğinde insanlara yayılır. Mikrop ayrıca enfekte olmuş kediler sahip olabileceğiniz yaraları veya kabukları yaladığında da yayılabilir.

Kedi çizik hastalığı olan çoğu insanda, özellikle 1 yaşından küçük kedilerle ısırık, çizik veya başka bir temas öyküsü vardır. Kediler neredeyse her zaman sağlıklı görünürler. Hastalık, çocuklarda yetişkinlerden daha yaygındır, çünkü muhtemelen çocuklar kediler ve kedi yavrularıyla daha yakın temas kurma eğilimindedir.

Ciddi Ama Nadir Komplikasyonlar

Enfeksiyon genellikle iyi huyludur ve kendi kendine sınırlıdır – yani, çoğu insan çok hasta olmayacak ve herhangi bir özel tedavi olmaksızın enfeksiyonun üstesinden gelecektir. Bir insan başparmağının içindeki kırmızı bir alan kedi tırmığı hastalığının ilk belirtisi, bir kedi tırmalama veya ısırık bölgesinde küçük bir yumru veya sivilce, birkaç gün içinde gelişir, ancak sıklıkla o kadar küçük ki unutulur.

1 ila 7 hafta sonra, çizik bölgesinde lenf bezlerinin şişmesi meydana gelir. Örneğin, çizik kolda ise, vücudun aynı tarafındaki koltukaltı bezleri şişer. Lenf bezleri genellikle ağrılıdır ve çapı 6 cm kadar büyük olabilir. Hafif ateş sık görülürü ve çok nadiren başka semptomlar ortaya çıkabilir. Enfeksiyon, bağışıklık sistemiyle ilgili sorunları olan kişilerde daha ciddi olabilir.

İnsanlar
Nadiren de olsa, kedi tırmığı hastalığı insanlarda ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Hastalık beyni, gözleri, kalbi veya diğer iç organları etkileyebilir. Yoğun tedavi gerektirebilecek bu nadir komplikasyonların 5 yaşından küçük çocuklarda ve bağışıklık sistemi zayıflamış insanlarda görülme olasılığı daha yüksektir.

Kediler
Bartonella henselae enfeksiyonu olan kedilerin çoğu hastalık belirtisi göstermez, ancak nadiren bu hastalık kalbin iltihaplanmasına neden olabilir. Bartonella henselae enfeksiyonu da ağızda, üriner sistemde veya gözlerde gelişebilir. Veteriner hekiminiz kedinizin diğer organlarının bazılarının iltihaplandığını görebilir.

Kedi Tırmığı
Kedi Tırmığı Hastalığı Nedir?

Kedi Tırmığı Hastalığı İçin Önlemler

İnsanlar

 • Kedi ısırıklarını ve çiziklerini hemen sabun ve akan su ile yıkayın.
 • Kedinizle oynadıktan sonra, özellikle küçük çocuklarla veya bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerle yaşıyorsanız, ellerinizi sabun ve akan su ile yıkayın.
 • Bir yaşından küçük kedilerin kedi tırmığı hastalığı olması ve insanlara yayılması daha muhtemel olduğundan, bağışıklık sistemi zayıflamış kişiler bir yaşından büyük kedileri kabul etmelidir.
 • Evcil hayvanlarınızla saldırgan oyunlar oynamayın, çünkü çizebilir ve ısırabilirler.
 • Kedilerin açık yaralarınızı yalamasına izin vermeyin.

Kediler

 • Kedinizin tırnaklarını düzenli olarak kısaltın.
 • Ayda bir kez veteriner hekiminiz tarafından onaylanmış bir pire ürünü (topikal veya oral ilaç) uygulayın.

DİKKAT: Tezgah üstü pire ürünleri kediler için güvenli olmayabilir. Kediniz ve aileniz için güvenli olduğundan emin olmak için herhangi bir pire ürünü uygulamadan önce veterinerinize danışın.

 • Pire dışkısını incelemek için bir pire tarağı kullanarak kedinizde pire olup olmadığını kontrol edin.
 • Evinizdeki pire varlığını kontrol edin
 • Gerekirse haşere kontrol firmasıyla temasa geçin.
 • Kedinizin sağlığını koruyun.
 • Rutin veteriner sağlık kontrolleri planlayın.
 • Pire ile temaslarını azaltın.
 • Potansiyel olarak enfekte olmuş hayvanlarla temas etmelerini önleyin.

Tavsiye Bağlantı: Kedi Nasıl Yıkanır? Kedi Yıkama Taktikleri

Mevcut Testler ve Tedaviler

İnsanlar
Kedi tırmığı hastalığı için testler ve tedaviler hakkında doktorunuzla konuşun. İnsanlar hastalık bakımından sadece hastalık şiddetli olduğunda test edilir ve doktor hastanın semptomlarına göre hastalıktan şüphelenir. Hastalık tipik olarak sağlıklı insanlarda tedavi edilmez. Çünkü kedi tırmığı hastalığı ne kadar sürer diye düşündüğünüzde hastalığın etkisi ve süresi sanıldığı kadar uzun olmayabilir.

Kediler
Kediniz için testler ve tedaviler hakkında veterinerinizle konuşun. Veterineriniz, kedinizin test veya kedi tırmığı hastalığı tedavisi gerektirip gerektirmediğini size söyleyebilir.

Kediler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Kedi forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı