Kedi Nasıl Yıkanır? Kedi Yıkama Taktikleri

Kediler titiz hayvanlar olsa da, gerçekten banyoya ihtiyaç duydukları zamanlar da vardır. Bazen çok yapışkan veya kirli bir şeye temas edebilirler. Diğer zamanlarda, ilaçlı şampuanla düzenli banyo gerektiren tıbbi bir durumları olabilir. Buna rağmen, çoğu kedi, hem kedi hem de sahibi için stresli olabilen bir banyoya olumsuz tepki verecektir. Neyse ki, banyo zamanını her iki taraf için daha az stresli hale getirmek için kediler nasıl yıkanır konusunda hazırladığımız rehber yardımcı olacaktır. Siz değerli hayvan severler için kedi yıkama taktikleri konusunu en ince ayrıntısına kadar detaylandıracağız.

Banyoda Kedi Nasıl Yıkanır?

Kedinizin kontrolünü sağlayın. Yıkarken kedinizle sakin, sessiz bir sesle konuşun. Bazen kediler küvetten çıkmaya çalışırlar. Ayaklarının sadece iki tanesinin suda olmasını tercih ederse, onları küvetin arkasına doğru çevirin ve iki ayak üzerinde durmasına izin verin. Onları sabit tutmak için elinizden geleni yapın. Yıkama sırasında iki kişi varsa, özellikle de kediniz oldukça güçlü ise, yardım alarak kedinizi yıkamak daha kolaydır. Acele etmeden mümkün olduğunca çabuk yıkamayı planlamalısınız. Kedinizin tutulurken rahat nefes alabildiğinden emin olun.

Kedi Nasıl Yıkanır?

Kedinizi Banyo İçin Hazırlamak

Öncelikle kedinizin tırnaklarını kesin. Kediniz su ile temas ettiğinde heyecanlanabilir, bu nedenle yol açabileceği hasarı azaltmak için banyo yapmadan önce tırnaklarını kesin. Bunu banyodan önce birkaç saat hatta bir veya iki gün önce yapmaya çalışın. Böylece banyodan önce sakinleşmek için zamanları olur. Ağrı veya kanamaya neden olmayacak bir noktada kesmeye dikkat edin. Kedinizi tırnaklarını kesmek her zaman daha iyi ve sakin hissetmelerini sağlayacaktır.

Kedinizi Fırçalayın

Bu adımı atlamayın. Kedinin fırçalanması, kürkteki düğümleri çözmeye yardımcı olacaktır. Fırçalamadığınızda bunların kediniz ıslandığında çıkarılması çok daha zor ve acı verici olacaktır. Kediniz taranmayı seviyorsa, kedinin küvette daha iyi hissetmesini sağlamak için fırçayı kullanabilirsiniz. Bazen kedinizi, tırnaklarının kesilmesine izin verecek kadar dikkatinizi dağıtmanın bir yolu olarak fırçalayabilirsiniz. Bu, bir taşla iki kuş vurmanın harika bir yoludur, ancak size yardımcı olması için başka bir kişiye ihtiyacınız olacaktır.

Doğru Kedi Şampuanını Alın

Veterinerinizden veya petshoptan yavru kedi nasıl yıkanır diye sorarak uygun şampuanı alabilirsiniz. Kediniz için doğru olup olmadığını görmek için talimatları kontrol edin ve gerekirse su ile seyreltin. İnsanlara özgü bir şampuanı kullanmak sadece kedinizin cildini kurutmakla kalmaz, aynı zamanda kediniz için toksik olabilir. Köpek şampuanını da aynı sebepten ötürü kullanmayın. Kedinize zarar verebilecek bir ürün yerine su kullanmak daha iyidir. Şampuanı kedinizin vücuduna masaj yaparak yaymak için bir bez kullanabilirsiniz. Ya da bunun için elleriniz daha iyi olabilir.

Banyoyu Kediyi Yıkamak İçin Hazırlamak

Banyo kapısını kapatın. Bu, kedinizin kaçmasını önleyecek ve eğer birden fazla kediniz varsa, diğerlerini dışarıda tutacaktır. Açık banyo kedinizi korkutabilir, bu da paniğe neden olabilir. Kapıyı kapalı tutmak, kedinizin korkmasını önleyecektir. Kediniz daha önce hiç banyoya gitmemişse, onu bölgeye alıştırmak isteyebilirsiniz. Ayrıca, banyoda tuvalet varsa, klozet kapağını daima kapalı tutun. Kediniz tuvalete tam bir panik içinde atlayabilir! Aynı şekilde, kedinizi yıkarken aynı alanda çöp kutunuz varsa çıkarın. Kediniz banyodan kaçarsa, çöp kutusuna atlayabilir ve büyük bir karmaşa yaratabilir.

Kedi Nasıl Yıkanır?
Kedi Nasıl Yıkanır? Kedi Yıkama Taktikleri

Boş Küvete Bazı Kedi Oyuncakları Koyun

Kedinizi içine yerleştirin ve birkaç dakika oynayın. Sonra tekrar oynamadan önce durun ve biraz su ekleyin. Böylece kedinizi küvete ve suya alıştıracaksınız. Banyo zamanı yakında hoş ve tehdit edici olmayan bir şeyle ilişkilendirilecektir. Sadece banyo zamanı için özel bir oyuncağınız olabilir, örneğin bir ipte fare veya yüzen bir şey. Kedinizin küvette bu oyuncakla oynamasına izin verin. Böylece korkmak yerine banyo için sabırsızlıkla bekler hale gelecektir.

Küveti Güvenli Hale Getirin

Küvete lastik bir paspas veya havlu koyun. Böylece kediniz kaymaz ve ayaklarını daha rahat basabilir. Islak olacağından zemine biraz havlu koymanız gerekir. Ayrıca, zamanı geldiğinde kedinizi kurutmak için en az iki havlu bulundurun. Ayrıca kediye tutunacak bir şey vermek için küvete küçük bir raf da yerleştirebilirsiniz. Bu, çizilme şansınızı azaltır ve kedinin daha güvenli hissetmesini sağlar. Kedinizi banyoya getirmeden önce küveti sıcak değil, ılık suyla doldurun. Bazı kediler yıkarken akan sudan rahatsızlık duyabilir. Kediyi yıkarken su akışını yönlendirmenize izin veren iki büyük bardağı veya ideal olarak bitki sulama kaplarını doldurun.

Kedinizi yıkamak için duş başlığını veya musluğu kullanmayın. Bu, suyun çok sert bir şekilde akmasını sağlar ve kedinizi bunaltabilir. Banyo mümkün olduğunca nazik ve yatıştırıcı olmalı ve su saldırısı gibi hissettirmemelidir. Kediniz banyodayken hiçbir şey için zamanınız olmayacak, bu yüzden her şeyi önceden hazırlamanız gerekecek. Hazır ve sakin olun. Koruyucu elbise giyin. Bu sizi küçük veya büyük olası çizilmelerden koruyacaktır.

Tavsiye Bağlantı: Kedi Kumu Nasıl Temizlenir?

Kedinizle Savaşmaktan Kaçının

Hiçbir zaman kedinizle savaşmanız önerilmez. Korkmuş 10 kiloluk bir kedi sahibine çok fazla zarar verebilir. Sadece ayakları ve bacakları ıslatmakla başlayıp sonra durmanız gerekebilir. Başka bir gün yeniden deneyebilir ve tam bir banyo ritüelini tamamlayabilirsiniz. Kediyi yıkama süreci hakkında endişeli veya heyecanlıysanız, kediniz de gergin hissedecek ve buna göre tepki verecektir.

Kediler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Kedi forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın