Exotic Shorthair

Exotic Shorthair menşei ABD olan bir kedi ırkıdır. İran kedisi ve Amerikan Shorthair kedilerinin çiftleşmesiyle ortaya çıkmış olan bu kedi ırkı günümüzde oldukça popülerdir. Bu popüler ırkın ortaya çıkış tarihi ise 1960’lı yıllarda olmuştur. Günümüzde kedi beslemek isteyen insanların tercih ettiği ırklardan olan Exotic Shorthair kedilerinin özellikleri şunlardır;

Exotic Shorthair Fiziksel Özellikleri

Kökeni Amerika’ya dayanan Exotic Shorthair kedilerinin sahip oldukları fiziksel özellikleri ırkın diğer kedi ırklarından ayrılmasına yardımcı olur. Bu özellikler sahiplenmek isteyenlerin ve kedi ırklarını merak edenlerinin işlerini kolaylaştırır. Exotic Shorthair kedilerinin fiziksel özellikleri ise şöyledir;

  • Exotic Shorthair kedileri 4-6 kg ağırlığına sahiptirler. Bu nedenle orta boylu kedi ırkları arasında yer alırlar.
  • Kedilerin ortalama yaşam ömürleri 8-15 yıl arasındadır.
  • Kafa yapıları geniş olan bu ırkın kulakları küçüktür. Ayrıca kulakları yuvarlak uçludur.
  • Tombul yanakları olan kedilerin gözleri ise iri ve belirgindir.
  • Exotic Shorthair kedilerinde yaygın görülen göz renkleri bakır, mavi-yeşil ve mavi renkleridir. Ayrıca tüy rengine göre göz renklerinde de değişiklikler görülür.
  • Kedilerin tüyleri genellikle kısa boylu, ince tüylü ve parlak görünümlüdür.
  • Irkta yaygın görülen tüy renkleri ise kahverengi, çikolata, gümüş, bej, krem, beyaz, mavi-gri ve siyah renklerdedir.

Geniş gövdeye sahip olan Exotic Shorthair kedilerinin bacak yapıları ise kısadır. Ancak bu kısalık bacakların yapılı ve dayanıklı olması nedeniyle kedilere zorluk sağlamaz.

Exotic Shorthair Karakter Özellikleri

Exotic Shorthair’lar eğlenceli kedi ırklarındadır. Fiziksel aktivitelere uygun vücut yapıları sayesinde çocuklar ve yetişkinlerle bolca vakit geçirebilirler. İnsanlarla vakit geçirmeyi seven bu kediler zekidirler. Bu sayede eğitim konusunda sahiplerine zorluk çıkarmazlar. Kedi oyuncaklarıyla oynamaya bayılan bu kediler evde yalnız bırakılabilirler. Sahiplerine bağlı olan kediler sevimli oldukları için pek çok insanın beğenisini kazanırlar. Ayrıca insanlar dışında diğer kedi ırklarıyla da anlaşırlar.

Exotic Shorthair Sağlık Özellikleri

Amerikan kökenli olan bu kedi ırklarının bağışıklık sistemleri güçlü değildir. Bu nedenle bağışıklık sistemi kaynaklı rahatsızlık yaşarlar. Bu kedilerde yaygın görülen rahatsızlıklar arasında polikistik böbrek rahatsızlığı, brakisefali solunum rahatsızlığı, kalp rahatsızlığı ve üriner sistem rahatsızlıklarıdır. Bunların dışında göz ve kulak bakımının doğru şekilde yapılmamasına bağlı olarak göz ve kulak rahatsızlığı yaşayabilirler.

Exotic Shorthair

Exotic Shorthair Bakımı

Exotic Shorthair kedi ırklarının bakımı insanları zorlamayacak şekildedir. Yavru halinde alınan kedilerin aşılarını zamanında yaptırmak ve temizliğine dikkat etmek bakımlarının kolayca yapılmasını sağlar. Temizlik için kediyi ayda bir kere yıkamak yeterli olur. Ancak yıkama işleminden sonra kedinin iyice kurutulması gerekir. Kısa tüylü olan bu kedilerin tüylerinin taranması dökülmesini engeller. Bunun için haftada bir iki kere taranarak tüylerini dökmeleri engellenebilir.

Exotic Shorthair Kedisi Çok Tüy Döker Mi?

Exotic Shorthair kedilerinin avantajlı özelliklerinden birisi de az tüy dökmesidir. Exotic Shorthair kedilerini düzenli olarak tarama yaparsanız çok aşırı tüy dökmezler.

Kediler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Kedi forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın