Kedilerde Mantar Belirtileri Nelerdir?

Kedilerde mantar belirtileri ve kedilerde mantar enfeksiyonu nelerdir? Kediler yaşamımızın neşe kaynaklarından bir tanesidir ve her anımızı güzelleştirirler. Fakat bazı zamanlar aynen bizler gibi onlar da rahatsızlanabilirler. Kedilerin en sık karşılaştığı hastalıkların başında gelen mantar hakkında bilinen birçok doğru ve yanlış bilgi var. Biz sizlere kedilerde mantar belirtilerinin her bir kısmından bahsediyor olacağız. İşte konuya dair çarpıcı ayrıntılar ve çok daha fazlası…

Kedilerde görülen mantar rahatsızlığının çok fazla sebebi olması aklınızı karıştırmasın; bu durum aslında hemen bir veteriner hekimden yardım almanız gerektiğini gösteren en iyi işaret olmaktadır. Böylece kediniz olduğundan çok daha sağlıklı bir hale gelecektir. Önemli olan ise böyle durumlarda her daim onun yanında olmanız ve ona destek vermenizdir. Gerisi mutlaka bir şekilde hallolacak demektir!

Kedilerde Mantar Enfeksiyonu Semptomları Hakkında Her Şey

Kedilerde sık görülen mantar enfeksiyonunun sayısız nedeni bulunmaktadır. Her bir nedenin ise kendi içerisinde ciddi anlamda bir önemi bulunmaktadır. Bu nedenleri birer birer sıralamak istedik. Kedinizin yaşından beslenme durumuna değin her şeyin bu belirtileri etkilediğini de lütfen unutmayın deriz. Haydi o halde tüm bu semptomları hep beraber incelemiş olalım. Ne dersiniz?

Kedilerde Mantar Belirtileri

Cilt Üzerinde Meydana Gelen Kızarıklık

Kediler burun, karın ve göz etrafında kızarmalar daha net şekilde seçilebilir. Bunun yanı sıra kedinizi taradığınız sırada derisi üzerinde kızarıklığa rastladığınız an itibarıyla mantar enfeksiyonunu da göz önüne alarak anında bir veteriner hekimden yardım almanızı öneriyoruz.

Kedilerin deri kısmı üstünde meydana gelen tüm kızarma durumları onları rahatsız eder ve bir anda kaşınmaya başlamış olurlar. Bu kaşınma hali zaman içerisinde kaşınan bölgede çeşitli yaraların oluşmasına da zemin hazırlayabilir.

Tüy Dökülmesi

Zaman zaman her kedide tüy dökülme semptomu görülebilir. Bu tamamen normal olan belirtilerden bir tanesidir. Fakat kedi her zamankinden daha çok tüy dökmeye başladığında mantar oluşumu durumu kesinlikle bir düşünülmelidir.

Mantar enfeksiyonu sebebi ile kedilerde oluşan tüy dökülmesi belirtisi, bölgesel açıdan daha sık görülür. Kedilerin sırtında ve kulak arkasındaki tüyler bu durumda daha fazla dökülme yapacaktır diyebiliriz, bunu unutmamak gerekmektedir.

Derinin Pul Şeklinde Dökülmeye Başlaması

İlerlemiş haldeki kedi mantar enfeksiyonlarında deri üzerinde pul biçiminde dökülme gibi durumların da meydana geldiği görülmüştür. En çok da tüylerin döküldüğü kısımlarda deri üzerinde kızarma, kaşıntı ve sulanma gibi meseleler vuku bulur. Bunu net bir biçimde görebilirsiniz, gözünüzden asla kaçmaz.

O nedenle kedinizi sık kontrol etmeli ve bu durumun yaşanıp yaşanmadığına bir göz atmanız gerektiğini bilmelisiniz. Böylesi kedinizin sağlığı adına çok daha iyi olacak demektir. Pul formunda kendini gösteren her bir döküntü aslında kedinizin size verdiği bir sinyaldir. Onu hemen doktora götürmelisiniz.

Kötü Kokunun Meydana Gelmesi

Mantar enfeksiyonuna bağlı biçimde gelişen deride koku oluşumu, rahatsız edici bir semptomdur ve anında anlaşılır. Kedinizin hijyenik durumlarına dikkat etmeniz oldukça mühimdir. Kirli bir ortamda büyüyen kedilerde mantar hastalığına sık rastlanır. Bu yüzden onlara bir bebekmiş gibi bakmanız çok ehemmiyetli bir konudur. Kötü kokular iyi bir tedavi ile bir anda yok olur ve gider.

Halsizlik Oluşması

Mantar enfeksiyonu yalnızca deri bölgesine tesir etmekle kalmaz. Aynı esnada da kedilerin bağışıklık sisteminin günden güne çökmesine sebep olur. Bağışıklık sistemi tuhaflaşan kedilerde zayıflama, durmaksızın uyuma ve halsizlik gibi durumlar meydana gelebilmektedir.

Hemen bir hekime başvurmak ise bu konuda yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri olacaktır. Lütfen yardım almaktan çekinmeyin. Uzman bir veteriner hekimden alacağınız her yardım güzeller güzeli kedinizin yaşamını kurtaracak altın bir anahtar niteliğine sahip olmaktadır.

Kaşıntının Artması

Mantar enfeksiyonu durumunun getirdiği bir diğer semptom ise kaşıntı olmaktadır. Deri üzerinde kızarıklık ve pul biçiminde dökülmeyle beraber kaşıntı da görülecektir. Şayet kediniz durmaksızın kaşınıyor ise ve kaşındığı bölgelerde kanama oluyorsa mantar enfeksiyonu daha da ilerlemiş demektir.

Bu yüzden de anında tedaviye başlaması zorunludur. Bu konuda her zaman için dikkatli olmalısınız. İyi bir tedavi sayesinde tehlikelerden uzaklaşan ve yeniden yaşama tutunan birçok kedi vardır. Sizin kediniz de o kedilerden biri olacak, hiç endişe etmeyin. Tamamen iyileşecek ve eski haline dönecek.

Kedi sağlığı ve hastalıkları ile ilgili sorular sormak için kedi forum sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kediler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Kedi forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın