Av Köpeği Cinsleri ve Irk Özellikleri

Avlanma sporunu seviyorsanız, ava giderken yanınızda mutlaka bir av köpeği bulundurmalısınız. Avcılık yetenekleri yüksek, iyi koku alabilen, iyi işiten, sessizce bekleyip pusuya yatabilen, eğitime açık ve zeki bir köpek, avda büyük avantaj sağlar. Bu yazımızda, av köpeklerinin genel özellikleri ve avlanma için en uygun köpek cinslerini inceleyeceğiz.

Av Köpeği Cinsleri ve Özellikleri

Av köpekleri, çeşitli özellikleri ile avcılara büyük kolaylık sağlar. Bir köpeğin avlanma konusunda iyi olması için şu özelliklere sahip olması gerekir:

  • Eğitime açık olma
  • Dayanıklılık
  • Atletizm
  • Avını bulma yeteneği

Av Köpeği Türleri

Genel olarak en yaygın av köpekleri, koku tazıları ve kuş köpekleri olarak sınıflandırılır. Avlamayı planladığınız av türü, seçmeniz gereken köpek türünü belirler.

Kuş Köpekleri

Kuş köpekleri, avcıların birincil yardımcılarıdır. Bu köpekler, bazen tavşan bazen de çok küçük hayvanları avlarlar. Avı bulmak ve avcının ateş etmesiyle avın yerini belirlemek için kullanılırlar. Kuş köpeklerinin başlıca özellikleri şunlardır:

  • Hassas burunları sayesinde avı kolayca bulma
  • Hızlı ve çevik hareket etme
  • Avcının komutlarına hızlıca yanıt verme

Koku Tazıları

Koku tazıları, burnu ile avın izini takip eder ve peşinden koşarken çok fazla ses çıkarır. Bu köpekler, avın peşinden giderek avcının avı bulmasını sağlar. Koku tazılarının başlıca özellikleri şunlardır:

  • Güçlü koku alma yeteneği
  • Uzun mesafeleri kat edebilme
  • Avcının yerini belirlemek için sesli uyarılar yapma

Bazı koku tazıları sadece avın peşinde koşmaya odaklanırken, diğerleri avını bir bahçeye kadar kovalayan ve üssünde bekleyen köpeklerdir.

Avcılık Yetenekleri Gelişkin Av Köpeği Cinsleri

Labrador Retriever

Av Köpeği Cinsleri

Labrador Retriever, en popüler kuş köpeklerinden birisidir. Bu enerjik, coşkulu ve sadık köpek ırkı, soğuğa dayanıklıdır ve soğuk sularda yüzebilir. Labrador köpekler genel olarak ördek avı için en iyisi kabul edilmektedir. Avda olmayınca, memnun etme istekleri ve samimiyetleri sayesinde iyi bir aile köpeği olurlar. Boyları 55 ila 60 cm arasında olurken, ağırlıkları 25 kg ile 36 kg arasındadır.

Golden Retriever

Av Köpeği Irk Özellikleri

Labradorlara benzer şekilde, Golden Retriever de kuş köpeğidir. Kuşları ve diğer küçük avları avlayabilmek için mükemmeldirler. Goldenlar sadık, coşkulu ve eğitilebilirlerdir. Harika ev kööpeği olurlar ve çocuklarla araları oldukça iyidir. Boyları 53 ila 60 cm arasında olurken, ağırlıkları 25 kg ile 34 kg arasındadır.

Beagle Köpeği

Av Köpeği

Beagle Köpeği, harika bir burnu ve yüksek sesi ile av tazısıdır. Bu cins özellikle küçük hayvanları, özellikle tavşanları avlamak için kullanılır. Her ev için mükemmel bir arkadaştır ve çocuklarla arası iyidir. Oldukça sevecen ve memnun etmeye isteklidir. Boyları 33 ila 38 cm arasında olurken, ağırlıkları 9 kg ile 11 kg arasındadır.

Amerikan Tilki Tazısı

Av Köpeği Özellikleri Nedir?

Amerikan Tilki Tazısı, bir koku tazısıdır. Bu koşan tazılar kovalamacası ile ünlüdür. İngiliz tazıları ile yetiştirilen cins, ilk olarak tilki avlayabilmek için kullanılmıştır. Zamanla geyik avı da bunun içerisine girmiştir. Tilki tazıları sevecen ve sadık arkadaşlardır, ancak yüksek enerji ve dayanıklılık için her gün çok fazla egzersize ihtiyaç duyarlar. Boyları 53 ila 71 cm arasında olurken, ağırlıkları 27 kg ile 31 kg arasındadır.

Springer Spaniel ( Britanny Spaniel)

Av Köpekleri

İngiliz kökenli olan Springer Spaniel, sülünlerin dışarı atılmasında ve kovalamakta oldukça iyi bir kuş köpeğidir. Bu köpek, Labrador ve Golden Retriever ile neredeyse aynı seviyede alan geri alma becerilerine de sahiptir. Biraz daha küçük olan boyutu, av sırasında daha küçük alanlarda gezmesine imkan tanır. Boyları 48 ila 50 cm arasında olurken, ağırlıkları 18 kg ile 24 kg arasındadır.

English Pointer Köpeği

Pointer Av Köpeği

İngiliz Pointer olarak da adlandırılan Pointer köpeği, yüksek av sürüşüne ve büyük bir kararlılığa sahiptir. Pointer, sülün ve bıldırcın gibi avları takip eder. Ayrıca, ısıya oldukça dayanıklıdır. Bu nedenle daha sıcak iklimlerde kullanılması uygundur. Boyları 43 ila 53 cm arasında olurken, ağırlıkları 20 kg ile 34 kg arasındadır.

Chesapeake Retriever

Retriever

Chesapeake Bay Retriever Av Köpeği, kararlı ve atletik bir kuş köpeğidir. Bu cins zekidir ve sahiplerine oldukça bağlıdır. Soğuk suda yüzmeleri uygundur, çünkü yağ yapısı ona doğal bir direnç sağlar. Bu avcı köpeği ailesine oldukça sadıktır, bu nedenle yabancılara karşı temkinli olabilmektedir. Boyları 53 ila 60 cm arasında olurken, ağırlıkları 25 kg ile 36 kg arasındadır.

Bluetick Köpeği

Av Köpekleri

Mavi Benekli Rakun Tazısı Köpeği, bulduğu herhangi bir canlıyı takip eden bir koku tazısıdır. Bu cinsin pumaları ve aslanları kovaladığı anlatılmaktadır. Bunlar mükemmel bir buruna ve yüksek enerjiye sahip av köpekleridir. Av peşinde değilken bile sesli olabilirler. Av Köpeği Cinsleri ve Özellikleri arasında diğer canlılarıon korktuğu bir tazıdır. Genel olarak apartman yaşamı için ideal değillerdir. Boyları 53 ila 68 cm arasındadır, ağırlıkları 20 kg ile 36 kg arasındadır.

Tavsiye bağlantı: Küçük Köpek Irkları ve Özellikleri Nelerdir

Basset Hound

Basset Hound 1800 yıllarında Fransız aristokratları tarafından sıklıkla beslenmiş, tipi Beagle köpeklerine çok benzemesi dolayısıyla, aynı familyadan sayılabilecek bodur bacaklı, uzun kulaklı, arkadaş canlısı, hem çocuklarla hem köpeklerle hem de tüm diğer canlılarla iyi anlaşabilen, oldukça zeki ve sessiz, eğitime açık ve komutlara uyma becerisi yüksek bir av köpeği cinsidir.

Sabırlı bir karaktere sahip olması ve sessiz kalabilmesi Basset Hound cinsini ava uygun türlerden biri yapmaktaki en önemli özelliğidir.

Bloodhound Tazı Köpeği

Sarkık derili ve sarkık kulaklı bu tür ise, koku alma duyusunun gelişkinliği sebebiyle iz sürme konusunda oldukça yetenekli bir türdür. Bu özelliği sayesinde Bloodhound tazısı olarak da bilinen bu ırk, av köpeği cinsleri kategorisinde oldukça öne çıkan isimlerdendir. İz sürme yeteneklerinden ötürü, av köpeği olmalarının yanı sıra, arama kurtarma, uyuşturucu tespiti alanında polis köpekliği gibi görevler de üstlenen bu cins, damarına basılmadığı sürece oldukça uyumlu ve iyi mizaçlı bir köpek cinsidir.

Belçika kökenli bu safkan köpeklerin hem sessiz, hem sabırlı hem uyumlu olmaları hem de oldukça hızlı koşabilen bir tazı türü olmaları, av sporunda eşlikçi olmaları için kendilerini öne çıkaran özelliklerdendir.

Gordon Setter

17. yüzyıl İskoçya kökenli, Setter familyasından olan bu güzel köpek, çok zeki, kulakları iyi duyan, çok iyi koku alan, eğitime ve itaate açık, sabırlı bir karaktere sahip, av köpeği olmak için uygun nitelikleri taşıyor olmasına rağmen aile köpeği olmak için de oldukça uygun, sevecen ve sabırlı uzun siyah tüylü bir köpek türüdür. Gordon Setter, enerjisi yüksek ve hızlı koşabilen bir tür olması da av alanında başarılı bir cins olmasında rol oynamaktadır.

Kısa Tüylü Alman Puanteri (Kurzhaar)

Kurzhaar Av köpekleri aynı zamanda Alman pointerı olarak da bilinen, Alfa köpek olma içgüdüsü baskın olduğu için, yavruluk döneminden itibaren mutlaka iyi bir eğitim alması gereken, fiziksel olarak enerjisi oldukça yüksek, dayanıklı, arazi, dağ, bayır, yağmur çamur şartlarına dayanıklı, uzun saatler zor şartlarda fonksiyon gösterebilen bir köpek türü olması sebebiyle av köpeği cinsleri kategorisindeki en önemli türlerdendir.

Drahthaar (Kalın Tüylü Alman Puanteri)

Drahthaar Alman Pointer olarak da bilinen bu köpekler oldukça sadık ve sahiplerine bağlı, laf söz dinleyen itaatkar ve koku alma-iz sürme becerisi yüksek, kilo alma sorunu ilerleyen yaşlarda bile olmadığı için enerjisi her daim yüksek ve dayanıklı bir tür olarak av sporunda kullanılan köpek cinslerinden biridir.

Alman Çoban Köpeği

Hikayesi 19. yy. başlarına kadar dayanan Alman çoban köpeklerinin ilk kullanımları koyun gütme amaçlı olmasa da nitelik olarak ava son derece uygun olduklarından günümüzde hem av köpeği hem de K9 polis köpeği olarak kullanılan cinsler arasındadır. İyi bir eğitimle son derece üstün yetenekler sergileyebilen bu tür, genelde sessiz, sabırlı, enerjik ve dayanıklıdır.

Dogo Argentino

Türkiye’deki yasaklı köpek cinsleri kategorisinde bulunan ırklardan biri olmasına rağmen, hem Türkiye’de hem de dünyada, özellikle de kuş avı gibi maksimum sessizlik ve sabır gerektiren av sporu alanlarında sıklıkla ve başarı ile kullanılan Dogo Argentinolar, uygun eğitim sayesinde aynı zamanda çok iyi huylu bir evcil hayvan olabilir, evdeki çocuklarla da gayet iyi anlaşabilirler.


Av köpekleri, avlanma sporunda büyük bir yardımcıdır. Doğru köpek cinsini seçmek, avlanma deneyiminizi daha başarılı ve keyifli hale getirir. Av köpeği sahiplenmeden önce, avlayacağınız av türüne uygun köpek cinsini belirlemek ve köpeğin gerekli özelliklere sahip olduğundan emin olmak önemlidir. Av köpekleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için, Av Köpeği Cinsleri ve Özellikleri yazımızı okuyarak sahiplenmek istediğiniz köpek hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Köpekler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Köpek forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı