Tüy Dökmeyen Kedi Türleri (Cinsleri) Nelerdir?

Yazıya başlamadan önce eğer istenirse her tür kedinin tüy dökmeyen kedi olarak nitelenebileceğini hatırlatalım. Sağlıklı bir kedi tüy dökmeyen, tüyleri parlak kedidir. Kedinin tüy dökmemesi için kaliteli mamalarla beslenmesine dikkat edilmeli, tüylerin bakımı için tarak, malt macunlar gibi ek ihtiyaçlar es geçilmemelidir. Kedinizin daha az tüy dökmesi için neler yapmanız gerektiğini forum sitemizde başlık açarak sorabilirsiniz. Aynı zamanda yazımızın alt kısmında yorum yaparak, aklınıza takılan her soruyu sorabilir, cevabını en kısa zaman içerisinde alabilirsiniz.

Sfenks Kedi

Sfenks Kedi
Sfenks Kedi

Sfenksler, Mısır kedisi olarak da bilenen, tarihte ve eski Mısır çizimlerinde kendine yer edinmiş kedi cinsidir. Tüyleri yalnızca derisinin üzerini örten ince tüyleri olduğundan tüy dökme riski yaşanmaz. Koltuğa dökülmüş tüylerden uzak, kedilere yakın bir hayat sürmek isteyenler Sfenks türünü gönül rahatlığıyla tercih edebilirler.

Sfenksler tüy dökmediklerinden dolayı alerjiye sebep olmaz düşüncesi yanlıştır. Tükürük salgısında bulunan alerjenler, alerjik birey için tetikleyici olacaktır.

Sibirya Kedisi

Sibirya kedileri uzun tüyleriyle insanları tüy dökümü konusunda büyük bir yanılgıya uğratır. Düzenli taranma ve bakım ile Sibirya kedilerinin tüy dökümü diğer kedilere kıyasla çok daha azdır ve düzenli taramayla hem tüy sağlığı korunur hem de tüy dökümü minimuma indirgenir. Aynı zamanda sibirya kedilerinin tüyleri hakkında bir bilgi daha verecek olursak eğer, solunum yetmezliği çeken hastalara hiçbir şekilde zararı bulunmamaktadır. Ve birçok kişi sibirya kedilerinin tüyleri solunum yetmezliği çeken hastalara çok daha iyi geldiğini vurgulamaktadır.

Bengal Kedisi

Oldukça enerjik yapıya sahip bu kediler, diğer kedilere kıyasla daha büyük boyuttadırlar. Tüy bakımı konusunda en az ihtiyaca sahip kedi türlerinden bir tanesidir. Hem ilgi çekici desene sahip kürkleri hem de oldukça az tüy dökmeleri, Bengal kedisi sahiplenmek için başlıca sebeplerdendir. Bengal kedileri aslında çok yeni bir melez bir kedi diyebiliriz.

Cornish Rex Kedisi

Diğer kedilerin aksine Cornish Rex’in yalnızca derisini kaplayan çoğunlukla kıvırcık tüyleri vardır. Sfenks kedilerine kıyasla derileri tamamen tüyle kaplıdır ancak ince tüy yapıları tüy dökümünü en aza indirger ve kedi sahiplerini büyük bir zahmetten kurtarır. Cornish Rex kedi, 1950’li yıllarda Devon Rex cinsinin mutasyona uğramasıyla oluşmuştur.

Tavsiye Bağlantı: Kedi Türleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Siyam Kedisi

Siyam kedileri günümüzde oldukça popüler bir kedi türüdür. İnce tüy yapısına sahip olması tüy dökülme riskini azaltır. Tüy ve deri sağlığına önem verildiğinde siyam kediniz hiç tüy dökmeyebilir. Mavi gözleriyle ve tüy rengiyle sizi büyüleyen bu kediler en az zahmet isteyen türlerden biridir. Türkiye’de de oldukça ilgi gören siyam kedilerinin tüy dökmeme gibi özellikleri ise bu kediyle dostluk kuranlar için her zaman büyük bir avantaj hâline gelmiştir.

Bombay Kedisi

Bombay kedileri yumuşak, parlak ve ince tüy yapısına sahip olmasıyla bilinirler. Bombay kedileri daima siyah olurlar. En az bir köpek kadar eğitilebilecek bu tür, Siyah Birman olarak da anılır. Siyah bir kedi olmasının sonucunda birçok yerde mini panter olarak adlandırılmaktadır bombay kedileri. Bombay kedilerinin ağırlıkları genellikle 2.5 ile 5 kilogram arasındadır, tüy dökmeyen kedi için oldukça ideal bir ağırlığa sahip diyebiliriz.

Kediler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Kedi forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

“Tüy Dökmeyen Kedi Türleri (Cinsleri) Nelerdir?” üzerine bir yorum

  1. Her kedi tüy döker, bunların miktarı olur az ya da çok ama ben burada yazan tüy dökmeyen kediler olayına inanmıyorum.

    Yanıtla

Yorum yapın