Mavi Rus Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Mavi Rus Kedisi, az tüy dökmesi, sahibine sevgi ile bağlanması ve sakin bir kedi olması sebebiyle evinde kedi beslemek isteyen kişiler için oldukça uygun bir kedi türüdür. İsmini maviye dönük olan gri tüylerinden ve masmavi gözlerinden alır. Zaman içerisinde Mavi Rus Kedisinin başka türler ile çiftleştirilmesinden kaynaklı bazı Mavi Rus Kedilerinin göz renklerinin sarı veya yeşil olduğu da görülmüştür. Sizler için Mavi Rus Kedisi özellikleri ve bakımı ile ilgili bilmeniz gereken tüm bilgileri bu makalemizde topladık. Keyifli okumalar.

Mavi Rus Kedisine Bakış

15-20 yıl yaşayabilen Mavi Rus Kedilerinin iki katmandan oluşan yumuşak tüyler bulunur. Kafa yapısı üçgen şeklinde, burun kısmına doğru sivrilen bir yapıya sahiptir. Erkek kediler 5-6 kilo arası ağırlığa sahipken dişi kedilerin 3,5 ile 5 kilo arasında ağırlığı değişmektedir. Kısırlaşan Mavi Rus Kedilerinin ağırlığında artış gözlemlenir.

Göz rengi karakteristik olarak sarı ve yeşil arası bir tona sahiptir. Ancak başka renklerde göz rengine sahip olan Mavi Rus Kedileri de görülmüştür.

Tüyleri kısa tüy denilen tüy çeşidindendir, oldukça yumuşaktır ve desensizdir. Vücudun tamamı gri renkli tüyler ile kaplıdır. Diğer kedilere oranla daha az tüy döker ve insanlarda alerjik reaksiyonlara sebep olabilen glikoprotein Fel d 1 maddesinden daha az bulunur. Dolayısıyla kediye alerjisi olan kişiler için uygun bir kedi türüdür denilebilir.

Mavi Rus Kedisi Özellikleri

Oldukça akıllı olan ve evi olarak benimsediği ortamda kısa sürede hakimiyet kurabilen bu kedi türü sahibine ve beraber yaşadığı kişilere karşı büyük bir sevgi bağı ile bağlıdır. Eve gelen gideni takip eder ve herkesin gelme saatini öğrenerek kapıda bekleyebilir. Sahibinin peşinde dolaşmayı, ev içerisinde onu izlemeyi çok sever. Bir Mavi Rus Kediniz varsa sizinle beraber zaman geçirmekten büyük zevk alacağına emin olabilirsiniz.

Kediler yapı gereği eğitim almayan, eğitilmeyen canlılardır. Ancak evin düzeni, mama, su ve kum kabının yerini çok kısa süre içerisinde öğrenir. Bu konuda size hiçbir zorluk yaşatmaz.

Sahibine çok bağlı olan ve beraber zaman geçirmeyi çok seven bu kediler uyumak istediklerinde sakin, sessiz ve yumuşak yerler seçer. Eve girdiği andan itibaren kendine bir yer arar ve zaman içerisinde hep aynı yerde uyumayı tercih eder.

Mavi Rus Kedisi Özellikleri Ve Bakımı
Mavi Rus Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Mavi Rus Kedisi ile Yaşamak

Mavi Rus Kedileri mama, su ve kum kabının yeni kolaylıkla öğrenir. Mama saatlerinde mamasını koyar, suyunu günlük olarak tazeler ve tuvaletinin temiz kalmasına özen gösterirseniz sizinle hiçbir sorunu olmayan, evinde olmaktan büyük keyif alan bir kedi olacaktır. Avlanma iç güdüler sebebiyle oyun oynamayı çok sever. Kedinize ses çıkaran toplardan, ucunda tüylü oyuncaklardan bulunan oltalardan alabilir, onu oynatabilirsiniz. Ayrıca siz evde olmadığınızda veya kendi kendine oynayabilmesi için üretilen oyuncaklardan da alabilir, sıkılmasını engelleyebilirsiniz. Unutmayın ki kedinizle beraber oyun oynamanız aranızdaki bağı güçlendirir ve onu sevdiğinizi anlamasını sağlar.

Mavi Rus Kedisi kısa süre içerisinde tüm yaşam düzeninizi öğrenir. Uyanma saatinizi, uyuma saatinizi, yemek yeme saatinizi öğrenir ve siz daha uyanmadan çalar saat gibi sizi uyandırmaya gelebilir.

Kedinizin sağlığı için kaliteli ve yüksek protein oranına sahip mama kullanmalı, tüylerinin sağlığı ve bakımı için düzenli olarak taramalı, kesinlikle kedinizi yıkamamalı, mama ve suyunu saatli olarak doldurmalı ve tuvaletini temiz tutmalısınız.

Mavi Rus Kedilerinin diğer bir özelliği konuşkanlığıdır. İnsanların birbiri ile ses çıkararak anlaştığını keşfeden zeki bir Mavi Rus Kedisi, canı sıkıldığında, sizden bir şey istediğinde veya ev içerisinde sizi aradığında miyavlayabilir, adeta sizinle konuşur gibi derdini size anlatabilir. Bu sizi ne kadar çok sevdiğinin de bir göstergesidir.

Yeşil Gözlü Mavi Rus Kedisi Kökeni

Mavi Rus Kedisi kökeni hakkında çok fazla bilgiye sahip olunmasa da adından da anlaşılacağı gibi Rusya kökenli bir kedi olduğu kabul edilir. Buradan İngiltere’ye ve Avrupa’ya gemiler aracılığı ile gelen Mavi Rus Kedisinin 1875 yılından sonra Londra’da popülerlik kazandığı bilinmektedir.

1890 yılında ise, İngiliz kedi merakı ile bilinen Bayan Carew Cox isimli bir kişinin İngiliz kedilerini, gri tüylü, büyük kulaklı, sivri yüzlü, sevimli kişilikli kediler olarak tanımlaması ile Mavi Rus Kedisinden bahsettiği anlaşılmış ve Mavi Rus Kedisinin İngiltere’deki geçmişi hakkında önemli bilgilere erişilmiştir.

Tavsiye Bağlantı: Smokin Kedi Özellikleri ve Bakımı

Mavi Rus Kedisinin Bugünkü Haline Kavuşması

İkinci Dünya Savaşı, sadece insanlar için değil hayvanlar için de geri dönülmesi çok zor sonuçlara, birçok hayvanın ölmesine sebep oldu. Birçok hayvan türü de bu savaşlar ile yok oldu. Savaştan sonra kurtulan kedi ırklarının soyunun tükenmemesi için çalışmalara başlansa da sadece bazı ırklar üzerinde çalışmalar yoğunluk kazanmıştır. Bu sebeple Mavi Rus Kedisi ırkı da tükenme ve bozulma tehlikesi ile karşı karşıya kalmış, özellikle Siyam türünün kalıtsal özellikleri Mavi Rus Kedisi üzerinde görülmeye başlanmıştır. Siyam kedisi özelliklerinin Mavi Rus Kedisi üzerinden silinmesi ise yıllar süren çalışmalar sonucu gerçekleşti.

Kısaca sizi çok sevecek, akıllı, bakımı zor olmayan bir kedi istiyorsanız Mavi Rus Kedisi tam da bu özelliklere sahiptir. Sevecenliği ile sizi kendine aşık eder, bir ev kedisinden ziyade size arkadaş olur.

Kediler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Kedi forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın