Lori (Geveze) Papağanı Özellikleri ve Bakımı

Lori (Geveze) papağanı, bakımı diğer papağanlara göre daha kolay olan, sıcakkanlı, neşeli bir papağandır. Dış görünüş olarak rengarenk tüylere sahip olması onu dikkat çekici bir papağan yaparken karakter özellikleri de dikkat çekicidir. Bulunduğu ortama neşe katan, çevresinde sevdiği insanlar olduğunda şarkılar söyleyerek öten Lori papağanı, oyuncu bir papağandır. Sessiz sakin bir papağan arayan kişilere göre değildir. Varlığını mutlaka hissettirir ve ilginin kendisinde olmasından çok hoşlanır. Lori papağanı beslemek isteyen kişiler için Lori (Geveze) papağanı özellikleri ve bakımı ile ilgili detaylı bir yazı hazırladık. Papağanlar ile ilgili aklınıza takılan herhangi bir soru işareti olur ise sitemizin forum alanına girip papağanlar kategorisinde konu açabilirsiniz, bu şekilde destek sağlamış oluruz.

Lori (Geveze) Papağanı Genel Özellikleri

Lori papağanı, Geveze papağanı olarak adlandırıldığı gibi bazı kişiler Lori papağanına Gökkuşağı Lori veya Gökkuşağı kuşu adını takmıştır. Bunun sebebi rengarenk tüylere sahip olmasıdır. Lori papağanı orta büyüklükte bir papağandır. Kanatlarını açtığında 30-40 cm uzunluğa ulaşabilir. Ortalama ömrünün 30 yıl olması Lori’nin uzun ömürlü papağan olarak bilinmesine sebep olmuştur.

Lori (Geveze) Papağanı Davranış Özellikleri

Lori Papağanı, sevecen bir karaktere sahiptir. İlginin kendisinde olmasını çok sevdiği için komik hareketler sergiler ve şaklabanlıklar yapar. Oldukça sosyal bir kuştur, insanlarla iletişim kurmayı, vakit geçirmeyi çok sever. Bununla birlikte diğer kuşlarla ve papağanlarla arası iyi değildir. Kendi cinsi dışındaki papağan ve kuşlarla bir araya getirilmemelidir.

Diğer adı Gökkuşağı Lori olan Lori papağanının keskin bir zekası vardır. Bu zekası doğal hayatında tehlikelerden zekice kaçmasını sağlar. Kafes içerisinde bakıldığında kısa zamanda kafesin nasıl açıldığını öğrenir ve kafesi açabilir. Bu sebeple kafese mutlaka kilit takılmalıdır.

Lori (Geveze) Papağanı Konuşma ve Ses Çıkarma

Adından da anlaşılacağı gibi Lori papağanı çok konuşkandır. Ses tonları yükseltir ve tiz bir sesleri vardır. Komşularıyla yakın mesafede oturan kişilerin veya Lori papağanının sesinden rahatsız olacak kişilerle yaşayanların Lori’nin bakımını üstlenmemesi daha sağlıklıdır. Sevdiği kişiler ile aynı ortamda olduğunda Lori papağanı konuşmasını ve ötmesini arttır.

Lori (Geveze) Papağanı Yaygın Sağlık Sorunları

Enerji dolu bir yapıya sahip olan Lori papağanı bu enerjisini atamadığında, yalnız kaldığında, küçük bir kafeste bakıldığında huzursuz olabilir ve bu huzursuzluğun uzun sürmesi durumunda depresyona girebilir. Tüy yolma hareketi, depresyonun en önemli belirtisidir.

Ayrıca bakteri alımına açık bir beslenme düzeni olması sebebiyle enfeksiyona yatkındır. Bakıldığı kafesin, mama kaplarının temizliği ile enfeksiyon riskinin önüne geçilebilir.

Tavsiye Bağlantı: Ara (Macaw) Papağanı Özellikleri ve Bakımı

Lori (Geveze) Papağanı Bakımı

Her şeyden önce Lori papağanı oyun oynamayı çok sever. Ahşap parçaları gagaları ile oymaya, etrafında bulunan küçük nesneleri fırlatmaya bayılır. Oldukça hareketli bir papağan türüdür. Yalnız kalmaktan hoşlanmaz. Dolayısıyla Geveze papağanı beslemek isteyen bir kişinin evde fazla zaman geçiriyor olması gerekir. Evde kimsenin olmadığı zamanlarda vakit geçirebileceği oyuncaklar verilmelidir.

Lori papağanı bakımı konusunda en önemli nokta kafes boyutu ve kafesin yapıldığı malzemedir. Hareketli bir yapıya sahip olan Lori papağanı için en az 1.2 metre uzunluğa, yarım metre genişliğe ve 1 metre yüksekliğe sahip bir kafes alınmalıdır. Bu ölçüler alınabilecek en küçük kafesin ölçüleridir. Bu boyutlardan daha küçük bir kafes alındığında Lori papağanı mutlu olamaz, papağana iyilikten çok kötülük edilmiş olur. Her şeyden önce onların da canlı olduğu unutulmamalıdır.

Kafesin sağlam bir malzemeden yapılması hem bir kazanın önüne geçer hem de uzun ömürlü olur. Ahşaptan yapıldığında Lori papağanı kafesi gagası ile zamanla parçalayabilir.

Tuvalet temizliği konusu kuş ve papağan bakımında en çok zorlanılan konudur. Lori papağanı için tuvalet temizliği biraz daha zordur diyebiliriz. Çünkü Lori papağanı beslenme bölümünde de anlatacağımız gibi bu papağan türü katıdan ziyade sıvı besinler ile beslenir ve bu sebeple dışkısı normalden sıvıdır. Bakıldığı odanın kolay temizlenebilir bir şekilde düzenlenmesi faydalı olacaktır.

Lori papağanı bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta mama ve su kaplarının temizliğidir. Bakteri oluşumuna yatkın besinler ile beslendiği için 2 saatte bir temizlenmesi tavsiye edilir.

Lori (Geveze) Papağanı Özellikleri Ve Bakımı
Lori (Geveze) Papağanı Özellikleri ve Bakımı

Lori (Geveze) Papağanı Sahiplenmek

Lori papağanı ilgilenilmesi gereken bir papağandır. Evde çok zaman geçirmeyen kişilerin Lori papağanı edinmesi papağana kötülük yapmak olacaktır. Kendi kendine vakit geçirmekten sıkılan Lori papağanı zamanla depresyona girebilir.

Ses tonunun yüksekliği ve tizliği sahiplenme yapılırken göz önünde bulundurulmalıdır. Kafesinin, su ve mama kaplarının temizliği konusunda hassas davranabilecek kişilerin Lori papağanı sahiplenmesi tavsiye edilir.

Lori (Geveze) Papağanı Diyet ve Beslenme

Lori papağanı meyve ve çiçek polenleri ile beslenir. Bu yönü onu diğer papağanlardan ayıran bir diğer özelliğidir. Evde bakılan Lori papağanları için hazır meyve ve polen ile karıştırılan besinler bulunur. Dilerseniz bu hazır besinler işe besleyebilir dilerseniz de bir veterinere danışarak ev yapımı besinler ile bekleyebilirsiniz.

Öğün olarak Lori papağanı günde 3 öğün şeklinde beslenir. Mama kabında devamlı yiyecek bulunması ve bu yiyecekten beslenmesi doğru değildir. Çünkü meyve gibi şekerli besinler 2-3 saat sonra bakteri üretmeye başlar. Bu bakteriler papağanınızın hastalanmasına sebep olur. Yiyecekler taze olarak hazırlanmalı ve verilmelidir. Kapta kalan yiyecekler ise 3 saat sonra atılmalı, bekletilmemelidir.

Diğer papanlar genelde tohum ile beslenir ve hazır gıdaları da bu içerik ile hazırlanır. Lori papağanları tohum ile beslenmediği için diğer papağanlar için üretilen tohum içerikli hazır gıdalar ile beslenmemelidir. Lori (Geveze) papağanı için ayrı bir mama üretilir.

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın