Ara (Macaw) Papağanı Özellikleri ve Bakımı

Ara (Macaw) papağanlarının büyük boyutu ve canlı renkleri, göz ardı edilmelerini zorlaştırır. Bu sosyal kuşlar, eğitildiklerinde oldukça dikkat çekici canlılara dönüşebilirler. Büyük gagaları göz korkutucu olsa da, iyi sosyalleştirilmiş bir Ara papağanı arkadaş canlısı ve sevecen olabilir. Türkiye’de en çok tatil bölgelerinde hatıra fotoğrafı çektirmek için görebileceğiniz Ara (Macaw) Papağanı Özellikleri ve Bakımı hakkında detaylı bilgileri aşağıda sizlere liste hâlinde sunmaktayız.

Renk:Yeşil, Kırmızı
Boyut:Büyük
Ömür:30 Yaş Üzeri
Ses:Sesle İletişim Kurmaya Yatkın
Etkileşim:Son Derece Sosyal
Ara Papağanı Özellikleri

Ara (Macaw) papağanı, papağan dünyasının devleri olarak bilinir. Sümbül Macaw papağanı, kafadan kuyruğa uzunluğu yaklaşık 100 cm olan en uzun papağandır. Macawlar uzun kuyruk tüylerinin yanı sıra büyük gagalara sahiptir. Macaw papağanı adaptasyonları, açık sert fındık ve tohumları kırmak için tasarlanmış büyük, kavisli, güçlü gagaları içerir. Bu papağanlar, sümbül mavisinden kızıl kırmızı renge kadar uzanan uzun, aerodinamik bir fiziğe ve renkli tüylere sahiptir. Bazı Macaw papağanı türlerinin çıplak yüz yamaları vardır.

Macaw papağanları gayri resmi olarak iki gruba ayrılır: büyük ve mini. Büyük Macaw papağanı Ara, Anodorhynchus ve Cyanopsitta cinslerini içerir. Bu “mavi Macaw papağanı” grubu, sümbül ile birlikte nesli tükenmekte olan Lear ve Spix türlerini içermektedir. Mini Macawlar çok daha küçüktür ve Diopsittaca, Orthopsittaca ve Primolius cinslerini içerir.

18 canlı Macaw papağanı türü olmasına rağmen, hepsi yaygın olarak insanlar tarafından kabul edilmez. Yaygın olarak tercih edilen türler, ortak ad ve bilimsel adla listelenen aşağıdakileri içerir:

  • Mavi ve Altın Macaw Papağanı (Ara Ararauna)
  • Yeşil Kanatlı Macaw Papağanı (Ara Chloropterus)
  • Hahn Macaw Papağanı (Diopsittaca Nobilis Nobilis)
  • Sümbül Macaw Papağanı (Anodorhynchus Hyacinthinus)
  • Kızıl Macaw Papağanı (Ara Macao)
  • Askeri Macaw Papağanı (Ara Militaris)
  • Şiddetli Macaw Papağanı (Ara Severus)

Bu türlerin bazılarının ortak adları vardır. Örneğin, mavi ve altın Macaw papağanı bazen mavi ve sarı Macaw papağanı olarak da adlandırılır.

Ara (Macaw) Papağanı Doğal Yaşam Alanı

Ara (Macaw) papağanları Kuzey Amerika’nın (Meksika) güney yanı artı Orta Amerika ve Güney Amerika’ya özgüdür. Kökenleri, Karayiplerin de Küba Macaw papağanı (Ara tricolor) ve Saint Croix Macaw papağanı (Ara autochthones) gibi şimdi tükenmiş olan yerli Macaw papağanı türlerine sahip olduğunu göstermektedir. Yağmur ormanlarının yanı sıra otlaklar ve çimenli ormanlık alanlarda yaşarlar. Peru gibi Amazon havzasında yer alan Ara papağanı ve diğer papağan türlerinin, araştırmacıların papağanların bazı yiyeceklerde bulunan toksinleri nötralize etmesinin bir yolu olduğuna inandıkları kil çubuklarından (açıkta kalan nehir yataklarındaki kil) yedikleri gözlemlenmiştir. Vahşi doğada bunları tüketerek hayatta kalırlar.

Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar Listesine göre bazı Ara papağanı türleri tehlikede veya yok olma riski altında yer almaktadır. Dokuz tür şu anda en fazla risk altındadır.

Üç Macaw papağanı kritik olarak tehlike altındadır:
• Sarımsı Macaw Papağanı (Anodorhynchus Glaucus)
• Mavi Boğazlı Amerika Papağanı (Ara Glaucogularis)
• Spix Macaw Papağanı (Cyanopsitta Spixii)

Üç Macaw papağanının nesli tükenmektedir:
• Lear Macaw Papağanı (Anodorhynchus Leari)
• Büyük Yeşil Macaw Papağanı (Ara Ambiguus)
• Kırmızı Önlü Amerika Papağanı (Ara Rubrogenys)

Üç Macaw papağanı savunmasızdır:
• Sümbül Ara Papağanı (Anodorhynchus Hyacinthinus)
• Asker Ara Papağanı (Ara Militaris)
• Mavi Başlı Macaw Papağanı (Primolius Couloni)

Ara (Macaw) Papağanı Özellikleri Ve Bakımı
Ara (Macaw) Papağanı Özellikleri ve Bakımı

Ara (Macaw) Papağanı Bakım ve Beslenme

Ara papağanları uzun kuyrukları ile bilinir. Dolayısıyla büyük, uzun bir kafese ihtiyaçları vardır. Bir Macaw papağanı kuyruk tüylerinin kafes tabanına çarpmasını engelleyecek kadar uzun bir kafese ihtiyaç duyar. Aksi bir kafes türü kuyruk tüylerinin bükülmesine veya kırılmasına neden olabilir. Genel olarak, bir Macaw papağanı diğer papağan türlerine göre çok daha büyük bir kafese ve oyun standına ihtiyaç duyar. Bu nedenle bu kuşlardan birini sahiplendiğinizde bu hususa dikkat etmeniz önemlidir.

Doğal yaşam alanlarında, Ara papağanı yerli tohumlar, meyveler, çiçekler, yapraklar, palmiye fıstığı, incir, nektar ve bazı bölgelerde kil ile beslenir. Bazı papağan türlerinin diyet ihtiyaçları diğer papağanlardan farklıdır çünkü beslenmelerinde daha fazla yağa ihtiyaç duyarlar. Vahşi Macaw papağanı diyeti yağ oranının yüksek olması eğilimindedir. Bu da gününü yağmur ormanlarında uçarak, yiyecek bularak, yuva yaparak ve yavru yetiştirerek geçiren bir kuş için kabul edilebilir. Macaw papağanı, vahşi türdeşlerinden çok daha kolay bir hayata sahip olma eğilimindedir. Ancak doğal olarak gelen bir davranış olarak yiyeceklerini avlama yeteneğinden yoksundurlar.

Ara Papağanı Kişilik ve Davranış

Ara papağanları dikkate alınması gereken güçlü bir kuştur. Bu kuşların seslerinden tutumlarına kadar tüm özellikleri güçlüdür. Mini Ara papağanı bile kendi içinde güçlü olma özelliği gösterir. Renkli ve genellikle sakin, sessiz olsalar bile dikkatleri kendilerine çekerler. Kuş besleme konusunda deneyimsiz olanlar için, bu kuşlar zorlu görünebilir ve sahibini yorabilir. Ancak bu muhteşem arkadaşlarla hayatlarını paylaşanlar şaşırtıcı derecede sevgi dolu bir kalp ve hassas bir karaktere sahip olduklarını bilirler.

Macawlar oldukça eğlenceli olabilir ve oyuncaklarını, özellikle de tahtadan yapılmış eşyaları çiğneyebilirler. Dolayısıyla bu kuş için uygun oyuncakların ve diğer güvenli eşyaların tedarik edilmesi gerekecektir. Sürekli bir oyuncak tedariki maliyeti aylık evcil hayvan bütçesine dahil edilmelidir. Macawlar, yiyecek arama faaliyetleri gibi onlara meydan okumak için tasarlanmış aktiviteler üzerine de gelişen akıllı kuşlardır.

Yeşil Kanatlı Ara (Macaw) Papağanı

Bazı papağan türlerinin gözlerinin etrafındaki çıplak yama, papağan heyecanlandığında renk değiştirebilir. Macaw papağanı, öne eğilerek ve üstünüze doğru akın ederek sizi ürkütebilir. Bu, agresif bir tavır olarak değil, daha çok sizin tepkinizi ölçmek için yaptığı bir şeydir. Genel olarak, iyi sosyalleştirilmiş, Bu papağanlar sahipleri ile olumlu bir şekilde etkileşime giren yumuşak huylu bir evcil hayvan olabilir. Ara cinsinden yeşil kanatlı, kırmızı ve mavi ve altın papağanları gibi papağanların, kuş aşırı heyecanlandığında havalanan bir yüz yaması vardır.

Ara (Macaw) Papağanı Konuşma Sesi

Büyük papağanların eşit derecede büyük sesleri vardır; ciyaklamaları ve çığlıkları oldukça yüksek ve kulak delici olabilir. Potansiyel bir Ara papağanı sahibinin, özellikle bir dairede yaşıyorsa ve / veya yakın oturan komşuları varsa, ses konusunu dikkate alması gerekir. Macawlar konuşmayı öğrenebilir ve ayrıca evin içinde ve dışında duydukları sesleri taklit etmeye eğilimli olabilirler.

Tavsiye Bağlantı: Cennet Papağanı Özellikleri ve Bakımı

Ara (Macaw) Papağanı Sağlık ve Genel Koşullar

Macawlar tüylerini tahrip eden davranışlara yatkın olabilir. Tam bir veteriner muayenesi tüy yolmanın tıbbi nedenlerini açıklamıyorsa, can sıkıntısı ve / veya uygun zihinsel uyarım eksikliği neden olabilir. Ara papağanına oyuncakların yanı sıra tırmanma ağları ve halatlar gibi bol miktarda oyun ve egzersiz fırsatı sunan zenginleştirilmiş bir ortam sunarak sorunu çözebilirsiniz.

Macawlar ayrıca proventriküler dilatasyon hastalığı (PDD), psittacine gaga ve tüy hastalığı (PBFD), psittakoz, gaga maloklüzyonu ve aspergilloz hastalıklarına daha duyarlıdır. Bir kuş veterineri tarafından yapılan düzenli sağlık kontrolleri, birçok hastalık sürecinin erken teşhis ve tedavisine yardımcı olabilir. Bir Macaw papağanı, toz veya kepekleri burunlarından temizlemek için günde birkaç kez hapşırır. Hapşırma kalıcı ise ve / veya burun açık renkte değilse, kuş veterinerinize başvurun.

Ara (Macaw) Papağanı Edinmek

Macaw papağanı iyi bir evcil hayvan olabilir mi? Bu aslında size bağlıdır. Ailenize bir Ara papağanı katmak, odanızın, zamanınızın, kişiliğinizin ve bir papağanın sizin için iyi bir arkadaş olmasını sağlayan diğer faktörlerin olup olmadığını düşünmek gerekir. Ara (Macaw) papağanı geniş konaklama yeri gerektirdiği ve uzun ömürlü olduğu için, ona uygun olanakların sunulması gerekir. Bu kuşlar petshoplarda bulunabilecekleri gibi özel olarak yetiştiren kişilerden de satın alınabilirler.

Yazar
Oktay Bozacı

“Ara (Macaw) Papağanı Özellikleri ve Bakımı” üzerine bir yorum

Yorum yapın