Kunduz Özellikleri ve Bakımı

Bir mühendisin ve mimarın bilgi ve birikimine sahip olan kunduzlar, yaşam alanlarını en küçük detaylarına kadar düşünen çok akıllı hayvanlardır. Kunduzlar Kuzey Amerika’nın en geniş sürüngen ırkıdır ve suyla çevril alanlarda yaşamak için evrimleşmiştir. Nehirlerin, akarsuların, göletlerin ve bataklıkların yanında yaşarlar. Çubuk ve çamurdan bölgelerini belirleyip yuvalarını inşa ederler. Genellikle 30 ile 50 yıl arası süren bir yaşamları vardır. İnce ağaçları kemirip devirmeleriyle ünlenen bu hayvanlar, keskin dişleriyle devasa ağaçları da yerle bir edebilirler. Yetişkin bir kunduz bir yılda yaklaşık 200 tane ağacı kemirip devirebilir.

Kunduz Irkları

Kunduzların iki farklı ırkı olduğu bilinmektedir:

1. Eski Dünya Kunduzları
Avrupa kunduzları da denen bu ırk daha çok sulak arazilerde doğup yaşarlar. Avrupa kıtasının en iri kemirgenleri olarak bilinmektedirler ve boyları 1 metreye kadar çıkabilir. Ayrıca sayıları gitgide azalmakta olan bir ırktır.

2. Yeni Dünya Kunduzları
Kanada/ Kuzey Amerika kunduzları olarak bilinirler. Eski dünya kunduzlarından daha küçük bir yapıya sahiptirler ve boyları 70- 80 cm civarındadır.

Kunduzların Genel Fiziksel Özellikleri

 1. Yetişkinleri en fazla 1,3 metre uzunluğunda ve yaklaşık 60kg ağırlığında olabilir.
 2. Arka ayakları perdeli ve büyüktür, yassı ve neredeyse düz bir kuyruğu bulunur. Bu kuyruğunu ağaç dalları gibi yüksek alanlarda yiyecekleri kemirirken denge için kullanır. Ayrıca tehlike sinyali vermek veya avcıları korkutmak için kuyruğuyla suya vurur.
 3. Ağır pençeli ve kısa ön ayakları vardır. Arka bacakları daha uzundur ve böylece arka ayaklarıyla suda ilerleyebilir.
 4. Su altındayken burnu ve kulakları su geçişini engellemek için kapanır. Ayrıca özel bir zar ile gözleri örtülür.
 5. Su altında 45 dakika nefeslerini tutabilirler.
 6. Sırtı ve yanları koyu kahverengi kürkle örtülü iken, göğsünde ve karnında açık kahverengi kürk bulunur. Kürkü için avlanan arasında bulunurlar.
 7. Kunduz kalın kürklerini özel bir sıvı salgılayarak kaplarlar ve bu sayede su geçirmez hale getirirler. Ayrıca derisinin altında istiflenmiş kalın yağ tabakası ile suyun içinde vücut ısılarını koruyabilirler.
 8. Kunduzlar ağaç gibi odunsu bitkileri kesmek ve kemirmek için kullandıkları uzun ve keskin dişlere sahiptirler. Ve bu dişler kunduzlar ölene kadar büyümeye devam eder.
Kunduzlar
Kunduz Özellikleri ve Bakımı

Kunduzların Karakteristik Özellikleri

 • Koloni halinde veya aile bireyleri olarak hep birlikte yaşarlar. Bir kolonide üreme çağındaki bir erkek, dişi ve yavrular bulunur.
 • Kunduzlar topraklarına çok bağlıdır ve bölgelerini diğer kunduzlardan korurlar.
 • Bölgelerini çamur yığınları yaparak ve koku bırakarak belirlerler.
 • Ürkek ve tedirgin bir doğaya sahiptirler. Bu yüzden savaşmak değil korunmak üzerine bir strateji geliştirmişlerdir ve yine bu nedenle yuvalarını suyun içine yaparlar.
 • Genellikle gece beslenir ve aktif olurlar. Gündüzleri ise uyuyarak geçirirler.

Kunduzların Üremesi

Kunduzlar üç yaşlarındayken çiftleşmeye başlarlar. Eşleriyle ömür boyu eş kalmaya devam ederler, fakat çiftlerden birisi ölürse diğeri başka eş bulur. Çiftleşme dönemleri ise soğuk bölgelerde Ocak ve Mart ayları arasında iken, sıcak bölgelerde Kasım veya Aralık aylarında olmaktadır. Gebelik dönemleri yaklaşık 3 aydır. Doğumdan önce dişi yuvada kendisine yumuşak bir yatak yapar ve çevreyi doğum için hazırlar. Her kunduz çiftinin yılda 2 ile 6 arası yavrusu oluşur. Bebekler gözleri doğuştan açık olarak dünyaya gelirler ve doğumdan yaklaşık 24 saat sonra yüzmeye başlarlar. Birkaç gün içinde de yuvanın etrafını gezebilecek forma kavuşurlar. Ayrıca yavru kunduzlar yaklaşık 2 ayda sütten kesilir. Hem anne hem baba kunduz genç kunduzlarla büyüyene kadar ilgilenir ve bu süre 2 ile 4 yıl arasında değişebilir.

Tavsiye Bağlantı: Kirpi Özellikleri ve Bakımı

Kunduzlar Nasıl Beslenir?

Kunduzlar otçul hayvanlardır ve beslenmelerinin çoğunu ağaç kabukları ve ağaç kabuğu altındaki yumuşak ve canlı bir doku olan kambiyum oluşturur. Özellikle söğüt kabuğu, akçaağaç, huş ağacı, kavak ve kızılağaç favorileri arasındadır. Kemirecekleri ağaç kabuklarını suyun içine çekerek yumuşamalarını beklerler. Ayrıca kök ve tomurcuk gibi birçok su bitkisinin kısımlarını da yiyebilirler.

Kunduz Yuvaları

Kunduzlar yuvalarını çamur, ağaç kabuğu ve çubukları kullanarak kendileri yaparlar. Genellikle su kenarlarını ve yüksek nemli alanları tercih ederler. 1 veya 1.5m genişliğinde ortada büyük bir alanı olan tünel şeklinde yuvaları vardır. Hatta uzunluğu 300 metreye varabilen kunduz setleri bulunmuştur. Korunmak için yaptıkları yuvalar genelde su içindedir, böylelikle avcılardan ve yırtıcılardan korunmuş olurlar. Yuvanın çok sağlam olmasına dikkat ederler ve yuvalarına hava geçişi sağlamak için delikler açarlar. Hava deliği gizli bir noktaya açılır böylece diğer hayvanlar o geçişi bulamazlar.

Kunduz Barajları

Kunduzlar baraj yapımıyla ve suyun yönünü değiştirmekle ünlü hayvanlardır. Ağaçların stratejik noktalara düşmelerini sağlayıp akarsuların yollarını kesebilirler. Devirdikleri ağaçları üst üste koyup akarsuyu belirli bölgelerden kapatıp setler oluşturabilir ve setteki çatlakları kil ve çamurla kapatarak onarabilirler. Kunduzların bu mühendislik harikası yapıları sayesinde su yükselir ve kış aylarında suyun üstü donarken alt tarafında yaşam devam eder.

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın