Labrador Retriever Özellikleri ve Bakımı

Labrador retriever özellikleri nelerdir? Labrador bakımı nasıl yapılır? Köpekler hayatımızda çok önemli bir yere sahip olan ve çokça vakit geçirdiğimiz hayvan dostlarımızdır. İnsanlar olarak köpeklerle vakit geçirmekten oldukça mutlu oluruz. Bu nedenle evlerde beslenen evcil hayvanların başında köpekler gelir.

Amerika Birleşik Devletlerinde oldukça popüler bir köpek türü olan Labrador Retriever cinsi köpekler ülkemizde de en çok yetiştirilen ve evlerde bakılan köpek türleri arasında yer alıyor. Bu cins köpekler sevimli dış görünüşleriyle birlikte muhteşem karakterleri ve insanlara olan düşkünlükleriyle birlikte dikkat çekiyor.

Yardım sever doğaları nedeniyle yardım amaçlı olarak da yetiştirilen Labrador Retriever cinsi köpekler insanlara yardım konusunda oldukça başarılı bir köpek türü olarak karşımıza çıkıyor. Engelli insanlara yardım eden ya da arama kurtarma çalışmalarına katılan bu köpekler oldukça ihtiyaç duyulan köpekler arasında yer alıyor.

Labrador Retriever Köpeklerinin Kısa Tarihi

Bu cins köpekler ilk olarak Kanada’nın Newfoundland Adasında ortaya çıktı. İlk olarak bulunduklarında St. John adıyla da anılan bu köpekler Kanadalı balıkçılar tarafından özel olarak eğitildiler ve balıkçıların ağları çekmesinde yardımcı oldular. Ardından adaya gelen insanlar tarafından fark edilen ve beğenilen Labrador Retriever cinsi köpekler zamanla tüm dünyaya yayıldılar. İngiltere’ye götürülen bu tür köpekler zamanla profesyonel eğitim aldılar ve deyim yerindeyse yardım köpeği oldular. 2. Dünya Savaşından sonra Amerika Birleşik Devletlerine götürülen köpekler böylece Amerika’da popüler olmaya başladılar.

Günümüzde ise Amerika’da en popüler köpek türü oldular.

Labrador Retriever Cinsi Köpek Bakımı

• Yapı olarak çift katlı ve düz bir tüye sahip olan bu köpekler her gün düzenli bir şekilde taranmaya ve bakım görmeye ihtiyaç duyarlar. Çok az miktarlarda tüy dökmeleri nedeniyle evde bakılmaya oldukça müsait olan bu cins köpekler tüy bakımından problem oluşturmazlar.

• Labrador cinsi köpekler sık sık banyo yapmaya ihtiyaç duymazlar. Çünkü ter bezleri patilerinin altında yer alır. Bu nedenle patilerini düzenli bir şekilde temizlemek bu tür köpekler için son derece önemlidir.

• Yapı itibariyle oldukça aktif olan Labrador köpeklerinin beslenmesine dikkat edilmelidir. Fazla hareket etmeleri nedeniyle kilo vermeye müsait olan bu köpekleri yüksek kalori değerlerine sahip yemeklerle beslemek köpeğin sağlığı için önemlidir.

• Bu köpekler aynı zamanda kilo almaya oldukça müsaittir. Bu nedenle yüksek kalori içeren yemekleri dengeli bir şekilde vermek son derece önemlidir.

• Hareket etmeyi seven bu köpekler için bahçeli evler daha tercih edilebilir yuvalardır. Çünkü hareket etme bu tür köpekler için oldukça önemlidir. Küçük bir evde Labrador beslemek hem size hem de hayvana zarar vermek olacaktır. Unutmayın hayvanları kendi hayatımıza adapte etmeye çalışmak hayvanlarımıza zarar verir. Bu nedenle hayvanlarımız için en elverişli ortamı oluşturmamız gerekir.

Labrador Retriever
Labrador Retriever Özellikleri ve Bakımı

Labrador Retriever Nasıl Beslenmelidir?

Ortalama olarak 30 ile 35 kilogram arasında yer alan bu köpeklerin beslenmesi son derece önemlidir. İri olarak sayılabilecek bu köpeklere kalori değeri yüksek olan kuru mamalar vermek son derece önemlidir.
Bu köpeklere verilebilecek olan mamalar arasında

1) Royal Canin Labrador köpek maması
2) Advance Yetişkin köpek maması
Gibi kuru mamalar verilebilir.

Tavsiye Bağlantı: Pug Köpeğinin Özellikleri ve Bakımı

Labrador Retriever Köpeklerinin Özellikleri Nelerdir?

• Bu köpeklerin en önemli özelliği yüzmeye olan düşkünlükleridir. Bir çok köpek türü gibi Labrador cinsi köpekler de yüzmeyi çok severler. Bu nedenle su arkadaşı arayanlara ideal köpek türüdür. Oldukça sadık ve hareketli olan bu köpekler tam anlamıyla oyuncu köpeklerdir. Kurdukları sağlıklı ilişkiler nedeniyle oldukça sevilen ve çocuklarla iyi anlaşan Labrador cinsi köpekler ev için ideal hayvanlardır.

• Bakımı oldukça kolay olan bu köpekler oldukça sağlıklıdır. Ancak suya girip çıktıktan sonra hastalanmamaları için iyi kurulanmaları gerekir. Ayrıca ıslak olan kulaklarını iyice kurulamak gerekir. Aksi halde kulaklarında iltihaplanmalar olabilir.

• Labrador ırkı oldukça dayanıklı bir köpek türüdür. Kaslı vücutları sayesinde uzun süre hareket edebilirler. Ancak bu köpeklerin en zayıf noktası iskelet yapılarıdır. Eklem bölgelerinde iltihap ya da romatizma görülebilir.

Labrador Köpeklerinin İnsan ve Diğer Evcil Hayvanlarla Olan İletişimi

Bu köpeklerin karakterlerine baktığımızda oldukça sevecen ve sadık bir tür ile karşılaşırız. Aile üyeleriyle vakit geçirmeyi seven labrador cinsi köpekler bebeklere karşı oldukça sevecen ve naziktirler. Bebeklere zarar verecek her türlü hareketten kaçan bu köpekler diğer evcil hayvanlarla oynamaktan da büyük keyif alır. Hareket etmeyi oldukça sevmelerinden dolayı başka hayvanlarla bahçe ortamında oynamaktan keyif alırlar.

Bu köpeğin en önemli özelliği yabancı insanlara olan davranışlarıdır. Normalde köpekler yabancılara karşı tedirgin ve temkinli yaklaşırlar. Ancak Labrador cinsi köpekler tam tersi olarak yabancı insanlara karşı oldukça nazik ve sevecendir. Yabancılarla iletişime geçmekten kaçınmazlar.

Madde Madde Labrador Retriever Cinsi Köpekler

1) Arama kurtarmaya müsait olmayan bu hayvanlar suyla olan iyi ilişkileri nedeniyle su ile ilgili eğitim alabilir ve bu alanda çalıştırılabilirler.
2) Labrador köpekleri oldukça sevecen ve hareketli hayvanlardır. İnsanlara karşı sevgi göstermekten kaçınmazlar.
3) Atletik yapıya sahip olan bu köpekler kilo alma ve vermeye oldukça müsaittirler. Bu nedenle beslenmelerine dikkat edilmelidir.
4) Kökenleri Kanada’ya dayanan Labrador köpekleri soğuğa ve soğuk iklime oldukça dayanıklıdır.
5) Çok havlamayan bu köpekler apartman yaşamına uygundur. Ancak onlara bakılacak olan evlerin bahçeli olması gerekir. Çünkü geniş alanlarda hareket etmeyi severler.

Köpekler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Köpek forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı