Köpeklerde Kulak Akıntısı ve Tedavi Yöntemleri

Köpeklerde kulak akıntısı gerçekten spesifik bir durum değildir. Çoğu köpeğin kulağı akar veya akıntı kulak enfeksiyonu gibi altta yatan bir sorunun belirtisi olabilir. Bu gibi problemler son derece acı verici olabileceğinden, köpeğinizin gereksiz yere acı çekmesine izin vermek için hiçbir sebep yoktur. Köpek kulağı problemlerinin belirti ve semptomlarını, nasıl önleneceğini ve meydana geldiklerinde neler yapabileceğinizi öğrenmeniz işleri kolaylaştırır. Köpeklerde kulak akıntısı ve tedavi yöntemleri hakkında sorularınızın tüm cevaplarını aşağıda maddeler halinde sunmaktayız.

Köpeklerde Kulak Akıntısı: Yaygın Nedenler ve Tedaviler

Kulak akıntısının yanı sıra, köpeğinizin kulakları ağrıyor gibi görünüyorsa; köpeğiniz başını bir tarafa eğerek, bir yanına tökezliyor veya çember çiziyorsa; kulaklarını sürekli patileriyle oynuyor veya çiziyorsa; başını sallıyorsa; kulakları iltihaplı gibi görünüyorsa veya kulak kokusu varsa, bunlar yaygın köpek kulağı problemlerinin bir işareti olabilir.

Köpeklerde Kulak Akıntısı Problemleri

Kulak Akarları

Çok küçük olmasına rağmen, kulak akarları köpekler, özellikle de yavru köpekler için büyük bir sorun olabilir. Köpeğinizin akarları olabileceğinin bir işareti, genellikle kuru ayakkabı cilası gibi görünen kabuklu, siyahımsı kahverengi bir kulak akıntısıdır. Diğer işaretler kulaklarını pençelemeyi ve kafa sallamayı içerir. Kulak akarları için birkaç tedavi vardır; bazı seçenekler sadece yetişkin akarlarını öldürür, ancak yeni ürünler de yumurtaları ve olgunlaşmamış formları ortadan kaldırır. Bu ürünlerle tedavi çok daha kolaydır, bu nedenle köpeğiniz için en iyi seçimi bulmak için veterinerinizle konuşun.

Dış Kulak Enfeksiyonu (Otitis Eksterna)

Mumsu, sarı veya kırmızımsı kahverengi bir kulak akıntısı, köpeğinizin alerjiler, akarlar, polipler, aşırı kulak kiri üretimi, aşırı banyo veya yüzme sebebiyle bir kulak enfeksiyonu olduğunu gösteren bir işaret olabilir. Kulaklardaki nem veya diğer problemler akıntıya yol açabilir. Köpeğinizin kulak enfeksiyonu geçirebileceğine dair ek işaretler kulaklardan kötü veya sakızlı bir koku yayılmasıdır. Böyle bir problem durumunda veteriner hekiminizin derhal ilgilenmesini gerektirir. Harici bir kulak enfeksiyonunun tedavisi, antibiyotik yanı sıra antifungal losyon, oral ilaç, kulak temizleme solüsyonu veya kulak kurutma solüsyonu gerektirebilir. Kronik konular bazen cerrahiye ihtiyaç duyar.

İç Kulak Enfeksiyonu Veya Orta Kulak İltihabı

Tedavi edilmeyen bir dış kulak enfeksiyonu, her ikisi de orta kulak iltihabı ile benzer işaretlere sahip olan çok ağrılı bir orta veya iç kulak enfeksiyonuna, ağzını açma isteksizliğine veya denge sorunlarına kolayca yol açabilir. Bazı köpekler kendi etraflarında daireler çizebilir veya mide bulantısı sebebiyle kusabilir. Orta veya iç kulak enfeksiyonlarının tedavisi için antibiyotik, veteriner tarafından kulağın yıkanması veya enfeksiyon ciddi ise ameliyat gerekebilir.

Köpeklerde Kulak Akıntısı Ve Tedavi Yöntemleri
Köpeklerde Kulak Akıntısı ve Tedavi Yöntemleri

Köpeklerde Kulak Akıntısı: Veterinerinizle Neden Konuşmalısınız?

Köpeğinizin kulaklarını yavaşça geri çekin ve içine hızlıca bakın. Görmeniz gereken temiz, pembe bir kulak kanalıdır. Akıntı, kızarıklık, şişme veya koku fark ederseniz, veterinerle konuşmanın zamanı gelmiş demektir. Tedavi edilmediği takdirde, köpeklerde kulak problemleri şiddetli ağrıya, hematomlara (kulak kapağının kanla dolması), denge problemlerine ve hatta sağırlığa neden olabilir. Köpeklerde kulak akıntısı birkaç nedenin sonucu olabileceğinden ve her türlü koku, renk ve kıvama sahip olabileceğinden, köpeğinizin kulak akıntısına neyin neden olduğunu tahmin etmeye çalışmayın. Köpeğinizin kulak akıntısının nedenini teşhis edebilen ve en iyi tedaviyi reçete edebilen veterinerinizden bir randevu alarak sebebini öğrenin.

Köpeğinize Kulak İlaçlarını Uygulamak için 3 Adım

Veterineriniz köpeğinizin kulak akıntısını temizlemek için kulak damlası yazmışsa, birkaç hafta boyunca uygulamanız gerekebilir. Bu hızlı ipuçları uygulamayı biraz daha kolaylaştırır:

Kulak damlasının yakınınızda olduğundan emin olun. Ardından, köpeğinizin başını sabit tutun, gözler ve burun arasında başparmak, köpeğinizin çenesinin altında ise diğer parmaklar bulunmalıdır. Köpeğinizin kulağını kaldırın ve ulaşılması kolay balmumunu pamuklu bir top ve kulak temizleme solüsyonuyla temizleyin. Pamuğu çok derine sokmayın ve kulak kanalına zarar verebilecek veya kulak zarına karşı balmumu veya döküntü oluşturabilecek pamuklu çubuklar kullanmayın. Parmaklarını sabit tutarak, kulak damlasının ağzını köpeğinizin kulak kanalının ağzına, burnuna doğru açılı olarak yerleştirin. Belirtilen damla sayısında damlayı akıtın.

İlacı sallama sonucunda akıtmaması için köpeğinizin kafasını tutun, sonra köpeğinizin kulağını aşağı katlayıp kulağın tabanındaki kıkırdağa 30 saniye boyunca hafifçe masaj yaparak damlalarını yayın. Veterinerin talimatlarını izlediğinizden emin olun. Kulak kanalının temizlenmesi bazı ilaçları optimize etmeyebilir ve bazen daha sık doz gerektirebilir.

Tavsiye Bağlantı: Köpeklerde İştahsızlık Sorunu ve Tedavisi

Köpeklerde Kulak Sorunlarını Önleme

Sarkık kulakları olan köpekler kulak problemlerine daha yatkındır. Ancak herhangi bir köpek kulak akarlarına sahip olabilir, bir enfeksiyon geliştirebilir veya kulaklarında çapaklar meydana gelebilir. Kulak problemlerini başlamadan önce önlemek, köpeğinizin mutlu bir yaşam sürmesine yardımcı olabilir. Köpeğinizin kulakları her iltihaplandığında, içerideki balmumu bezleri büyüyüp daha aktif hale gelirken, kulak kanalı yara olur ve daralır. Bu da gelecekte sorun yaşama olasılığını artırır. Aşağıdaki adımları uygulayarak köpeğinizin kulaklarının sağlıklı kalmasına yardımcı olabilirsiniz.

Kir, koku ve yabancı cisimlerin varlığına karşı köpeğinizin kulaklarını iki haftada bir kontrol edin. Köpeğinizin kulaklarının içini temiz tutun. Görünür kiri, köpek kulak temizleme solüsyonuyla ıslatılmış bir pamuk topuyla (pamuk topunu kulak kanalına sokmayın) veya parmağınızın etrafına nemli bir bez sararak ve dış kulağı hafifçe temizleyerek kaldırabilirsiniz. Köpeğiniz çok yüzüyorsa veya çok sık kulak enfeksiyonu geçiriyorsa, veterinerinizden köpeklerde kulak akıntısı önleme için var olan ürünler hakkında bilgi alın.

Köpekler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Köpek forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

“Köpeklerde Kulak Akıntısı ve Tedavi Yöntemleri” üzerine 2 yorum

    • Simge hanım merhabalar, direkt olarak ilaç önerisinde bulunamıyoruz maalesef. Aksi bir durumda köpeğinize herhangi kötü bir durum olursa bunun vicdanen rahatsızlığını hayatımız boyunca duyabiliriz. Sitemizin forum alanında köpek hastalıkları ve tedavisi kategorisi mevcut oraya görsel ile birlikte detaylı bir konu açabilirsiniz.

      Yanıtla

Yorum yapın