Köpekler Neden Tüy Döker? Tüy Dökme Sebepleri

Tüy döken çok fazla köpek var, bu yüzden bir köpek evlat edinmek istiyorsanız tüylü bir evin mutlak olduğuna inanabilirsiniz. Tüy dökülmesinden endişe duyduğunuz için ailenize bir köpek dahil etmekten çekinmeyin. Ayrıca birçok tüy dökmeyen köpek ve köpeğiniz çok tüy dökerse kullanabileceğiniz stratejiler vardır. Köpekler neden tüy döker? Tüy dökme sebepleri neler diye merak ediyorsanız eğer, köpeklerin tüy dökmeleri hakkında yazımızda başlıklar hâlinde belirtmiş bulunmaktayız. Tüy dökülmeleri ile ilgili büyük sorunlar yaşıyor ve aklınıza takılan herhangi bir soru var ise yazımızın altında belirtebilir ve/veya forum alanımızda konu açarak yaşadığınız sorunları ifade edebilirsiniz.

Neden Köpekler Tüy Dökerler?

Tüy dökülmesinin neden oluştuğunu anlamak için tüyün bir köpek için oynadığı rolü öğrenmek önemlidir. Birincisi, tüylerin en önemli işlevi, köpeğinizin cildini, en hayati organı, güneş, ısı, soğuk ve daha fazlası gibi unsurlardan korunmaktır. Tüy ayrıca köpeğinizin vücut sıcaklığını düzenler. Bazı köpeklerin, evcil hayvanınızı sıcak ve serin tutmak için yalıtım görevi gören kalın kürkleri vardır, tıpkı yalıtımın evinizi yıl boyunca sıcak ve serin tutması gibidir.

İnsanlar gibi, bir köpeğin tüyleri de sürekli büyür. Tüyler doğal yaşam döngüsünün sonunda büyümeyi durdurdukça kırılır. Dökülme miktarı cins, mevsim veya sağlığa göre değişebilir. Bazı köpekler diğerlerinden daha ağır avcılardır. Köpeğinizin tüyleri henüz her yere girmeyebilir, ancak uygun önlemleri almazsanız halınızdan kıyafetlerinize kadar her yerde tüylere rastlamanız mümkündür. Ayrıca, yaygın bir yanlış anlama, dökülmenin köpeğinizin tüy uzunluğuna bağlı olmasıdır, ancak bu doğru değildir. Dökülme ırklar arasında tüy uzunluğundan daha fazla değişir. Uzun tüylü bir köpeğin tüylerinin kesimi nihayetinde bir süre daha az dökülme ile sonuçlanacak olsa da, bu dökülmediği anlamına gelmez, sadece daha az tüyün temizlenmesi ile sonuçlanabilir.

Dökülmedeki Değişiklikler

Tüylü arkadaşınız için temel dökülmenin ne olduğunu bilmek önemlidir, bu nedenle tüy dökülmesinde herhangi bir değişiklik fark edebilirsiniz. Onu evinize kabul eder etmez köpeğinizin ne kadar tüy dökülmelerine dikkat edin. Evcil hayvanınız için neyin normal olduğunu öğrendikten sonra, ani bir tüy dökülmesi değişikliğinin ne zaman olduğunu daha iyi tanımlayabilirsiniz. Belirlenmesi kolay bir gösterge, köpeğinizin kürkündeki yıpranmanın, bir çeşit cilt durumu veya parazitten kaynaklanan aşırı çiğneme veya çizilmeden kaynaklanabileceğidir.

Mevsimsel değişimler köpek tüy dökülmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Köpekler genellikle yılda bir veya iki kez tüy döker, ancak bu, yaşam döngüsü sona erdiğinde kırıldığı için yıl boyunca evinizin etrafında kürk görmeyeceğiniz anlamına gelmez. Köpeğiniz tüylerinin çoğunu dökmeye başladığında büyük mevsimsel değişiklikler olur ve bu genellikle Sibirya gibi çift kaplamalı ırklarda görülür. Stres tüy dökülmesine katkıda bulunan başka bir faktördür. Endişeli bir köpek, bakım gerektirmeyen bir köpekten daha fazla tüy kaybedebilir. Köpeğinizin çevresindeki stres faktörlerini belirleyin, çıkarın ve tüy dökülmesini yavaşlatıp yavaşlatmadığını görün. Cilt lezyonları veya kaşıntı gibi diğer semptomları içerdiğinde dökülme ciddidir.

Köpeğinizin dökülme döngüsünün aniden değişmesinin birçok sağlık nedeni vardır. Pire, bit veya akar gibi parazitlerin istilası aşırı tüy dökülmesine neden olabilir. Saçkıran, dermatit ve bazı mantar enfeksiyonları, bağışıklık hastalıkları ve kanserler de tüy dökülmesine yol açabilir. Hormonal değişiklikler ve alerjiler, başka gıdalar, ilaçlar, ev temizleyicileri ve bakım malzemeleri köpeklerde alerjik reaksiyonları tetikleyebilir. Tüy dökülmesinde önemli bir değişiklik fark ederseniz hemen evcil hayvanınızın veterinerine başvurun.

Köpekler Neden Tüy Döker?
Köpekler Neden Tüy Döker?

Tüy Dökümünü Yavaşlatın

Dökülme köpekler için önemlidir, böylece yeni, sağlıklı tüyler büyüyebilir. Bununla birlikte, köpeğiniz tüylerinin çoğunu eşyalarınızda bırakırsa, dökülmeyi yavaşlatmak için atabileceğiniz adımlar vardır. Fırçalama, gevşek tüyleri kendi koşullarınıza göre temizler. Tüyler, kürk ve cilt için iyidir. Ayrıca, kediler gibi, birçok köpek fırçalanmaktan zevk alır. Köpeğinizin tımarlanması da bir bağ deneyimidir. Mümkünse, köpeğinizi günlük olarak fırçalayın. Değilse, haftada birkaç kez bunu öncelik haline getirin. Ayrıca, aşırı tüyü biraz daha kolay çıkarmaya yardımcı olabilecek deşarj etme araçları da vardır, böylece her saat evi temizlemeniz gerekmez.

Fırçalamaya ek olarak, profesyonel bir veterinerle görüşmek için randevu alın. Evde banyo koşulları iyi olsa da, bir köpek durulanmadığında veya düzgün bir şekilde kurutulmadığında cilt sorunları oluşabilir. Profesyonel veterinerler her büyüklükteki köpekler konusunda deneyime ve evcil hayvanınızın ihtiyaçlarını karşılamak için uygun araçlara ve temizleyicilere sahiptirler. Bazı şampuanlar köpeğinizin cildi ve kürkü için iyidir, bu da onları daha sağlıklı hale getirebilir ve daha az dökülmeye neden olabilir.

Beslenme Önemli Bir Rol Oynar

Beslenme, köpeğinizin genel sağlığının yanı sıra cilt ve kürk sağlığında da büyük bir faktördür. Dengeli bir beslenme, kürkünün parlak ve cildin daha sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir, bu da daha az dökülmeye yol açabilir.

Tavsiye Bağlantı: Köpekler Neden Kuyruk Sallar? Anlamı Nedir?

Evinizi Temiz Tutmak

Evinizdeki köpek tüylerini temizlemek için birçok seçenek vardır. Koltukları, sandalyeleri ve yatakları korumak için battaniye kullanabilirsiniz. Dökülmeyi gidermek için nihai araç, ahşap, fayans ve halı üzerinde çalışan bir elektrik süpürgesidir. Yastıkları veya evinizin toz ve saç toplama alanlarını temizlemek için herhangi bir yöntemi kullanabilirsiniz. Ahşap veya karo zeminler için, düzenli veya tozlu bir süpürge istenmeyen tüyleri toplar. Gevşek tüyleri almak için ıslak bir kağıt havlu kullanın. Tüy bırakmayan silindirler tüyleri giysilerden ve perdeden çıkarmak için oldukça işe yarar. Ayrıca, evdeki iyi hava filtreleri havaya giren saç parçacıklarını yakalamaya yardımcı olacaktır. Bu sadece evinizi temiz tutmaya aracı olmakla kalmaz, aynı zamanda evinize girebilecek köpek alerjisi olan herkes için büyük bir fayda sağlar.

Köpekler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Köpek forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın