Köpekler Neden Kuyruk Sallar? Anlamı Nedir?

Çoğu insan sallanan bir kuyruğu mutlu bir köpekle ilişkilendirir, ancak bu her zaman böyle değildir. Köpeklerin kuyrukları bize bir köpeğin nasıl hissettiği hakkında çok şey söyleyebilir ve sallanan bir kuyruk her zaman bir köpeğin samimi ve ulaşılabilir olduğu anlamına gelmez. Köpekler neden kuyruk sallar? Anlamı nedir? Gibi sorularınızın tüm cevabı aşağıda başlıklar halinde hazırladığımız yazımızda mevcuttur. Köpeklerin kuyruk sallama ile alakalı aklınıza takılan alternatif sorunlar olur ise yazımızın en altına yorum olarak ve/veya forum alanımıza konu açarak yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Peki Köpekler Neden Kuyruklarını Sallıyor?

Bazen köpeklerimizin bizimle konuşmasını istesek de, köpekler büyük iletişimcilerdir ve kuyrukları nasıl hissettiklerini bize bildirmede ciddi rol oynar. Köpeklerin gözleri harekete çok duyarlı olduğu için, hareketli bir kuyruk diğer köpekler için büyük bir görsel ipucu sağlayabilir. Bazı yönlerden kuyruk sallama, insan gülüşü, kibar bir selamlama veya bir tanıma ile aynı iletişim işlevlerine hizmet etmektedir. Köpeğinizin kuyruğunu ve vücut dilini okumak, köpeğinizin size gerçekten ne anlatmaya çalıştığını bilmenin en iyi yoludur. Farklı insan yüz ifadeleri farklı şeyler ifade ettiği gibi, kuyruk hareketleri köpeğinizin nasıl hissettiğine göre değişir.

Köpeğinizin Kuyruğu Ne Söylüyor?

Bir köpeğin kuyruğu ruh hali için bir barometre gibi davranır. Kuyruk pozisyonlarını ve diğer köpek beden dili ipuçlarını bilmek, köpeğinizi ve diğer köpeklerle nasıl güvenli bir şekilde etkileşime gireceğinizi anlamanıza yardımcı olacaktır. Kuyruk hareketi ve konumu köpek ırkları arasında biraz farklılık gösterse de, birçok genel hareket aynıdır. Köpeğin salladığı kuyruğunu birkaç kere yalaması genellikle bir köpeğin arkadaşça bir selamıdır.

Bir kuyruk alçaltılmış ve bacaklar arasında tutuluyorsa, korku, endişe veya boyun eğme belirtisi olabilir. Yavaş bir sallama hareketi, bir köpeğin bir durum hakkında emin olmadığı ve güvensiz olduğu anlamına gelebilir. Normalden daha yüksek bir kuyruk, bir şeyin köpeğinizin ilgisini çektiği (bahçede yürüyen bir sincap gibi) ve tetikte olduğu anlamına gelir. Özellikle enerjik olarak bir yana sallanan bir kuyruk, dostça bir tebrik olabilir. Bununla birlikte, köpek vücut dilinde sadece kuyruk hareketlerinden daha fazlası vardır ve diğer faktörlere dikkat etmek de önemlidir.

Kuyruğunu tutan bir köpek uyanık ve meraklıdır. Son zamanlarda yapılan bir araştırma, bir köpeğin kuyruğunu sallarken yönelttiği yönün de bir ruh hali göstergesi olabileceğini bulmuştur. Mevcut Biyoloji bölümünde yayınlanan araştırmaya göre, kuyruğunu vücudunun sağ tarafında daha fazla sallayan bir köpek muhtemelen daha rahattır, kuyruğunu vücudunun sol tarafında sallayan bir köpek daha uyanık, stresli veya endişeli olabilir. Bu ipuçlarının çoğu oldukça basit görünse de, onları tanımak köpeğinizle daha iyi iletişim kurmanıza ve diğer köpeklerin ruh hallerini okumanıza yardımcı olacaktır. Bir köpeğin kuyruğunu nasıl hareket ettirdiğine bakmak, nasıl hissettiklerini anlamanıza yardımcı olsa da, daha iyi bir resim elde etmek için vücutlarının geri kalanının ne yaptığını not etmek de önemlidir.

Köpekler Neden Kuyruk Sallar?
Köpekler Neden Kuyruk Sallar?

Kuyruk Sallama Ne Zaman Başlar?

Yavrular kuyruklarını sallayarak doğmazlar. Kuyruk sallama farklı ırklarda farklı dönemlerde gelişir. Ancak genellikle köpekler yaklaşık üç ila dört haftalıkken kuyruk sallamaya başlarlar. Bir kuyruğun salgısı köpeklerde içgüdüseldir; birbirleriyle ve insanlarla olan çeşitli iletişimlerinin bir parçası olarak kullanılır. Kuyruk salgısı içgüdüsel olsa da, kuyruğun hareket şekli, boyutu ve izlediği yol, ırka, cinse ve bireye özgü olarak değişir.

Çoğu Golden Retriever yürürken bir yandan diğer yana sallanma eğiliminde olan büyük kuyruklara sahipken, tazılar kuyruklarını ortalama ırktan çok daha düşük tutma eğilimindedir. Spitz ırkları, dış yapraklar ve malamutlar gibi, geriye doğru kıvrılmış kuyruklara sahiptir; bazen kuyruğun ucu köpeğin sırtına bile dokunur. Bu farklılıklara rağmen, günümüz ırklarının büyüklüğü ve şekli ile birlikte, çoğu köpek birbirlerini anlama; uygun şekilde sosyalleşirlerse iyi iletişim kurma eğilimindedir. Bir köpek yavrusu varsa, onları farklı ırklardan bir dizi iyi kalpli yetişkin köpek ile tanıştırmak iyi bir fikirdir. Bu şekilde kendi türlerindeki varyasyonlara alışacaklar ve tanıdık olmayan ırklardan veya farklı boyutlardaki köpeklerden korkmayacaklardır.

Köpeklerde Kuyruk Eksikliği

Kuyruklarının bir kısmı veya tamamı eksik olan köpeklerin, iletişim becerileri açısından diğer köpeklere kıyasla bir dezavantajı olabilir. Kuyruk eksikliği, sahiplerinin sevgili yavrularını doğru bir şekilde okumasını zorlaştırır ve özellikle kuyruk vücuda yakın eksikse diğer köpeklerin de onları anlamasını zorlaştırır.

Takma kuyruğu olan bir köpek, en değerli iletişim yöntemlerinden birini kaybetmiş demektir. Bu, diğer köpeklere yönelik niyetlerinin yanlış iletişim kurabileceği ve köpekle etkileşime giren bir sahip veya kişinin köpeğin nasıl hissettiğini tam olarak anlayamayabileceği anlamına gelir.

Tavsiye Bağlantı: Köpekler Karpuz Yiyebilir Mi? Zararlı Mıdır?

Köpeğinizin Hareketleri Nasıl Okunur?

Birçok insan kuyruk sallamanın mutlu bir köpeğiniz olduğu anlamına geldiğini düşünmektedir. Ancak o sırada çevrelerinde neler olduğunu ve daha da önemlisi, köpeğinizin vücudunun geri kalanının mevcut ruh hali hakkında ne söylediğini dikkate almak önemlidir.

Geniş, pürüzsüz bir kuyruk köpeğin şu anda rahat ve konforlu olduğu anlamına gelir Dairesel hareketlerle hareket eden tipte bir kuyruk normalde köpeğinizin tanıdığı insanlar ve yakın köpek arkadaşları için ayrılmıştır. Bu genellikle kendini heyecanlı ve özellikle sosyal hissettiğini gösterir.

Köpeğiniz kuyruğunu hafifçe sağa sallarsa, araştırmalar bunun köpeğinizin kişiyi veya köpeği tanıdığını gösterebileceğini ve bunun bir tanıma perdesi olduğunu gösteriyor. Sıkışmış bir kuyruk veya çok daha düşük ancak hafifçe sallanan bir kuyruk genellikle köpeğin endişeli olduğu anlamına gelir. Genellikle diğer köpeklere ve insanlara tehdit yok demek için kullanılır.

Köpekler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Köpek forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın