Köpekler için Oyuncak Seçim Rehberi

Köpekleriniz için doğru köpek oyuncaklarını seçmek önemli bir karardır. Köpek oyuncakları eğlenceli, dayanıklı ve en önemlisi güvenli olmalıdır. Bir köpek oyuncağının güvenliğine veya tehlikesine katkıda bulunan birçok faktör vardır. Bununla birlikte, bu faktörlerin çoğu tamamen köpeğinizin büyüklüğüne, aktivite seviyesine ve kişisel tercihine bağlıdır. Dikkate alınması gereken diğer bir faktör, köpeğinizin zamanını harcadığı ortamdır. Köpeğinizin coşkusunu veya herhangi bir oyuncakla güvenliğini garanti edemesek de, aşağıdaki önerileri sunabiliriz. Köpekler için oyuncak seçim rehberi hem size, hem de köpeğinize çok fazla fayda sağlayacaktır.

Köpek Oyuncak Seçeneklerinizle Akıllıca Seçimler

Genellikle köpekler için en cazip olan şeyler genellikle en tehlikeli olan şeylerdir. Örneğin, bazı şirketler, köpeğinizin ikram almak için uzun bir kolu itmesini gerektiren köpek oyuncakları satmaktadır. Köpeğinizin gözleri için potansiyel bir tehlike oluşturduğundan bu tür oyuncaklardan kaçının. Köpek oyuncakları söz konusu olduğunda keskin, sivri nesneler her zaman kötü bir fikirdir. Ayrıca, dize, şerit, lastik bantlar, çocuk oyuncakları, külotlu çorap ve yutulabilecek diğer her şeyi kontrol ederek evinizi köpeklere karşı koruyun.

Doğru Boyutta Köpek Oyuncakları Seçmek

Tüm köpek oyuncakları köpeğinizin mevcut büyüklüğüne uygun olmalıdır. Örneğin, toplar taşınabilecek kadar büyük olmalı, ancak çok küçük olmamalıdır. Çok küçük toplar ve diğer oyuncaklar kolayca yutulabilir veya köpeğinizin ağzına veya boğazına kaçabilir. Şeritleri, ipleri, gözleri veya çiğnenebilecek ve / veya yutulabilecek diğer parçaları çıkararak güvenli olmayan oyuncaklardan kaçının veya değiştirin.

Yumuşak ve Gıcırtılı Köpek Oyuncakları

Eğer aklınızda köpekler için oyuncak seçimi konusunda bir fikir yoksa yumuşak pelüş oyuncakları bir düşünebilirsiniz. Ancak, birçok köpek pelüş oyuncaklarıyla kaba bir şekilde oynamayı sever. Köpeğinizin oyuncaklarını parçalara ayırarak oynamayı seviyorsa, daha sağlam ürünler bulmanız gerektiğini unutmayın. Bazı pelüş oyuncakların içinde ya da ortasında ses çıkaran ya da sert cisimler bulunmaktadır. Köpeğiniz gıcırtı kaynağını bulmak ve onu yok etmek isteyecektir. Ancak bu cismi yutmasına karşı dikkatli olmanız gerekebilir. Bu durumda yumuşak ve gıcırtılı köpek oyuncaklarının yalnızca gözetim altında kullandırtılmasına özen gösterilmelidir. Yumuşak oyuncakların yok edilemez olmadığını, ancak bazılarının diğerlerinden daha sağlam olduğunu unutmayın. Yumuşak oyuncaklar makinede yıkanabilir olmalıdır.

Ham Deri Köpek Oyuncaklarından Kaçının

Veterinerler ham deri tipi oyuncak kullanılmasını önermez. Ham deri çiğnendiğinde yumuşar ve bir köpeğin boğazına yapışabilir.

Yüksek Enerjili Köpekler İçin Aktif Köpek Oyuncakları

Çok sert kauçuktan yapılmış köpek oyuncakları, yüksek enerjili evcil hayvanlar için mükemmeldir. Bunlar çeşitli şekil ve boyutlarda mevcuttur ve çiğnemek ve taşımak için eğlencelidir. Halat oyuncaklar her zaman bir şeyler getirmeyi seven köpeklerin epey hoşuna gidecektir. Tenis topları harika köpek oyuncakları olabilirler. Ancak çiğnenebilecek özellik ve boyuttaki toplara dikkat edin ve çatlarsa hemen çöpe atın.

Ödüllendirici Köpek Oyuncuları

Köpek, özellikle parçalanmış ikramlar veya daha da iyisi, parçalanmış ödül mamaları ve fıstık ezmesi karışımı ile doldurulmuş oyuncaklara bayılırlar. Doğru boyutta köpek oyuncağı, bir köpek yavrusu veya köpeği saatlerce meşgul edebilir. Sadece özenle çiğneyerek köpeğiniz oyuncağın içindeki ödüle erişebilir ve daha sonra sadece küçük parçalarla ödüllendirici sürprizinin tadını çıkarabilir. Köpeğinize fıstık ezmesi vermeniz gerekip gerekmediğini veteriner hekiminize danışabilirsiniz.

Köpekler Için Oyuncak Seçim Rehberi
Köpekler için Oyuncak Seçim Rehberi

Tüm Köpekler İçin Konforlu Köpek Oyuncakları

Yumuşak doldurulmuş oyuncaklar çeşitli amaçlar için iyidir, ancak tüm köpekler için uygun değildir. Bazı köpekler için, doldurulmuş oyuncak taşıyabilecek kadar küçük olmalıdır. Oyuncağı sallamak veya atarak oynamak isteyen köpekler için oyuncak boyu daha da önemlidir. Eğer köpeğiniz bir av köpeğiyse oyuncağın boyutu onun için fare boyutu, tavşan boyutu veya ördek boyutu gibi avın boyutunu temsil edecektir. Yine, köpeğiniz doldurulmuş hayvanına saldırmayı seviyorsa, oyununun yakından denetlendiğinden ve koparılabilir sert parçalar içeren yumuşak oyuncaklardan kaçındığınızdan emin olmalısınız.

Tavsiye Bağlantı: Köpek Yaşı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Köpek Oyuncaklarınızdan En İyi Şekilde Yararlanın

Bir seferde yalnızca dört veya beş oyuncağı hazırlayarak köpeğinizin oyuncaklarını haftalık olarak değiştirin. Çeşitli türleri kolayca erişilebilir tutun. Köpeğinizin yumuşak bir bebek gibi büyük bir favori oyuncağı varsa, bunu daima oynayabileceği bir alanda ve her zaman dışarıda bırakmalısınız. Çeşitli kullanımlar sunan oyuncaklar sağlayın: taşıması için en az bir oyuncak, enerjisini atması için bir oyuncak, birlikte uyuması için bir oyuncak… Saklambaç da köpeklerin oynayabileceği eğlenceli bir oyundur. “Bulunan” oyuncaklar genellikle bariz bir şekilde tanıtılan bir oyuncaktan çok daha çekicidir. Oyuncak veya ödül bulmak üzerine interaktif bir oyun tasarlamak, köpeğiniz için çok fazla alana ihtiyaç duymadan enerjisini atabileceği geliştirici bir aktivitedir.

Köpeğinizin oyuncaklarının çoğu etkileşimli olmalıdır. Etkileşimli oyun köpeğiniz için çok önemlidir, çünkü aktif olarak insanların zamanına ihtiyacı vardır. Tekrar tekrar bir topu döndürmek veya oyuncaklarla saklambaç oynamak gibi belirli bir göreve odaklanmak oldukça faydalıdır. Köpeğiniz sınırlı bir zaman ve mekanda zihinsel ve fiziksel enerji harcayarak eğlenebilir. Bu, hapsolma, izolasyon ve / veya can sıkıntısı nedeniyle stresi büyük ölçüde azaltır.

Genç, yüksek enerjili ve eğitimsiz köpekler için interaktif oyunlar, sosyalleşme için bir fırsat sunar. Dahası insanlara ve diğer hayvanlarla karşı uygun ve uygun olmayan davranışları öğrenmelerine yardımcı olur.

Köpekler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Köpek forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın