Köpek Yaşı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Uzun süredir inanılan “1 köpek yılı = 7 insan yılı” teorisi bilim tarafından desteklenmemektedir. Farklı ırklar farklı şekillerde yaşlanır, genel olarak küçük köpekler büyüklerden daha uzun yaşar. 2019 araştırması, zaman içinde köpeklerin DNA’sında yapılan değişikliklere dayanan yeni bir köpeklerde yaş hesaplama formülü önermektedir. Köpek yaşı hesaplama nasıl yapılır sorusuna alabileceğiniz en güzel cevap, maddeler hâlinde sunmuş olduğumuz yazılarımızda mevcuttur. Köpeğinizin yaşını hesaplamada sorun yaşıyorsanız eğer, yazımızın altına yorum yapabilir veya forum kısmımızdan iletişime geçebilirsiniz.

1950’lerden beri, bir köpeğin kaç insan yaşında olduğunun popüler hesaplaması, 1 köpek yılının 7 insan yılına eşdeğer olduğudur. Bu formül şaşırtıcı derecede uzun bir süredir var olmasına rağmen, gerçeklik o kadar kesin değildir. Bu, birçok insanın bu geleneksel hesaplamaya temerrüde düşmesini engellemez. Bu formülün nasıl ortaya çıktığına dair bir açıklama, 7: 1 oranının insanların yaklaşık 70 yıl; köpeklerin yaklaşık 10 yıl yaşadığı istatistiğine dayanmaktadır. Tahminen bu bir pazarlama uygulamasıdır.

Köpek Yaşı Nasıl Hesaplanır?

Genel bir kural olarak, köpek yaşı hesaplama şu şekilde ayrılmaktadır:

15 insan yılı, orta boy bir köpeğin hayatının ilk yılına eşittir.
Bir köpek için ikinci yıl, bir insan için yaklaşık dokuz yıla eşittir.
Bundan sonra, her insan yılı bir köpek için yaklaşık beş yıl olacaktır.

Araştırmacılar Bu Sayılara Nasıl Ulaşmışlardır?

Dikkate alınması gereken birçok faktör vardır, bu yüzden köpek yaşını kesin olarak tespit etmek mümkün değildir. Kediler ve küçük köpekler genellikle yedi yaşında ‘kıdemli’ olarak kabul edilir. Ancak hepimiz bundan daha uzun süre yaşadıklarını biliyoruz. Daha büyük cins köpekler, daha küçük ırklara kıyasla daha kısa ömürlü olma eğilimindedir ve genellikle 5-6 yaşlarında kıdemli olarak kabul edilir. ‘Kıdemli’ sınıflandırması, evcil hayvanların insanlardan daha hızlı yaşlanmasına ve veteriner hekimlerin bu evcil hayvanlarda yaşla ilgili daha fazla sorun görmeye başlamasına dayanmaktadır. Popüler inanışın aksine, köpeklerin hayatlarındaki her 1 yıl 7 insan yılına eşit değildir.

Buna verilebilecek bir örnek Büyük Danua’dır. Bu türün ortalama yaşam süresi yaklaşık 7-10 yıldır. Bu nedenle, 4 yaşında bir Danua köpeği insanların 35 yaşına denk olacaktır. Yine de bunların kaba tahminler olduğunu unutmayın.

Küçük Köpekler Neden Büyük Köpeklerden Daha Uzun Yaşar?

Bu fenomen yıllarca bilim adamlarını şaşırtmış olsa da araştırmalar henüz vücut kütlesi ile bir köpeğin ömrü arasındaki ilişkiyi açıklamıyor. Genel olarak konuşursak, filler ve balinalar gibi büyük memeliler, fareler gibi küçük olanlardan daha uzun yaşama eğilimindedir. Öyleyse neden küçük köpeklerin ortalama yaşam süreleri büyük ırklardan daha uzundur?

Büyük köpekler hızlandırılmış bir hızda yaşıyor ve hayatları hızlı bir şekilde geçiyor gibi görünüyor. Bilim adamları, her 4.4 kilo vücut kütlesinin bir köpeğin yaşam beklentisini yaklaşık bir ay azalttığı sonucuna varmışlardır. Hala bilinmeyen neden, daha büyük köpeklerin yaşla ilgili hastalıklara daha erken yenik düşmesi ve büyük köpeklerin hızlandırılmış büyümesinin anormal hücre büyümesi ve kanserden ölüm olasılığının artmasına neden olabileceği de dahil olmak üzere çeşitli olasılıklar öne sürmektedir. Bilim adamları, büyüme ve ölüm arasındaki bağlantıyı daha iyi açıklamak için gelecekte bu konuda çalışmalar yapmayı planlıyorlar.

Köpek gerontolojisi, köpek severlerin sadece evcil hayvanlarıyla olan zamanlarını uzatmakla kalmayıp aynı zamanda o zamanın kalitesini iyileştirmek istediği için gelişen bir bilim alanıdır. Köpek Yaşlanma Projesi, “yaşlanmayı geciktirmek ve sağlıklı yaşam süresini arttırmak” için jeobilim araştırmalarını kullanarak köpeklerde yaşlanma sürecini incelemektedir. Yaşları ne olursa olsun, köpeklerimiz olgunlaştıkça ve yaşlandıkça yol boyunca her adımda daha fazla güzellik ve çekicilik vardır. Bilge ifadeleri ile yaşlı köpekler özellikle sevimli ve dokunaklıdır.

Köpek Yaşı Hesaplama Nasıl Yapılır
Köpek Yaşı Hesaplama Nasıl Yapılır

2019 Kalıtımsal Saat Çalışması

California San Diego Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yapılan 2019 araştırması, zaman içinde insan ve köpek DNA’sında yapılan değişikliklere dayanarak köpek yaşını hesaplamak için yeni bir yöntem ortaya koymuştur. Her iki türde de, DNA grupları değişmeden DNA aktivitesini değiştirerek, yaşlanma boyunca DNA moleküllerine metil grupları eklenir. Sonuç olarak, DNA metilasyonu bilim adamları tarafından “kalıtımsal saat” yoluyla insanlarda yaşlanmayı incelemek için kullanılmıştır.

Araştırma ekibi köpeklerin kalıtımsal saatlerini insanlarla karşılaştırmak amacıyla 16 yaş aralığındaki 104 Labrador Retriever’de hedeflenmiş DNA dizilimi uygulamalarını gerçekleştirmiştir. Sonuçlar, köpeklerin yaşlarını “insan yıllarına” denkleştirmek için, köpeğin yaşının doğal logaritmasını 16 ile çarpıp 31 ekleyerek bir formül elde etmelerini sağladı. Çalışma sadece tek bir cins içerdiğinden, bu formüle dayanan kendi köpeğinizin insan yaşı tam olarak uyuşmayabilir. Farklı ırkların farklı şekillerde yaşlandıkları bilinmektedir, bu nedenle kalıtımsal saat formülü kesin sonuçlar için yeterli değişkenlere sahip olmayabilir. Ne olursa olsun, ortaya konulan yeni bilim destekli formül, köpeklerin insan yaşını hesaplamak isteyenler için uzun zamandır 7 ile çarpma mitinden daha yararlıdır.

Tavsiye Bağlantı: Köpek Aşı Takvimi Tam Güncel Liste

Köpek Yaşı Hesaplama Merakının Kökenleri

Açıkçası, insanlar yüzyıllarca insan-köpek yıllarını karşılaştırıyorlar. Bunun en büyük sebepleri arasında köpek sahiplerinin evcil hayvanlarının yaşam sürelerini hesaplamak istemeleri yer alabilir. Öte yandan hayvanların yaşlarına göre gelişim gösteren sağlık problemleri, karakteristik olgunluk seviyeleri de köpek yaşı hesaplama ile önceden kolayca tahmin edilebilir.

Köpekler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Köpek forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın