Kedilerde Ağız Kokusu Neden Olur?

Kedilerde ağız kokusu. İnsanlar gibi kedilerinde ve diğer birçok hayvan türünün de ağız kokusu problemi bulunur. Sahiplik etmiş olduğunuz kedinizde bir an önce ağız kokusunun sebeplerinin tespit edilmesi oldukça önemlidir. Ağız kokusu problemi giderilmediği takdirde artar ve daha kötü koku oluşumuna neden olur. Ağırlaşan kötü koku durumu için uzman bir veterinere başvurmak gerekir.

Kedi Ağız Kokusu

Kedilerde ağız kokusu oluşumunun birçok sebebi olabilir. Kedilerde ağız kokusu oluşumunun görülen en büyük nedeni ağızda biriken bakterilerdir. Çoğalan bakteriler ile birlikte ağız kokusu artar ve en kısa sürede bu sorunun çözülmesi gerekir.

Kedilerde Ağız Kokusu Neden Olur?

Kedilerde Ağız Kokusu Nedenleri Nelerdir?

Kedilerde ağız kokusu oluşumunun birçok sebebi bulunabilir. Kedilerden oluşan ağız kokusunun nedenlerini sıralayacak olursak;

  • Kedilerin ağızlarının yeterince temiz olmaması ağızda bulunan bakteri miktarının armasına neden olur. Bu bakteri artışı ile birlikte ağız kokusu oluşur ve koku seviyesi zamanla artar
  • Diş ve diş eti rahatsızlıklarında kedilerde ağız kokusuna neden olabilir
  • Kedilerin beslenmesi oldukça önemlidir. Kötü beslenme kedilerde ağız kokusuna yol açabilir
  • Cilt hastalıkları ağız kokusuna yol açabilir
  • Karaciğer, böbrek ve solunum yolu rahatsızlıklarında ağız kokusuna neden olabilir

Sonuçlarını doğurur. İnsanlar gibi hayvanlarında ağız sağlığına ve tüm vücut sağlığına dikkat edilmesi gerekir.

Kedilerde Ağız Kokusu Nasıl Giderilir? Kedi Ağız Kokusu Nasıl Geçer?

Kedilerde ortaya çıkan ağız kokusu ilk çıktığı anda kediyi sahiplenen kişi tarafından en kısa sürede uzman veterinere başvurulması gerekir. Ağız kokusunun sebebinin uzman veteriner hekim tarafından tespit edilmesi oldukça önemlidir. Kedilerin bağışıklık sistemleri oluşma ihtimali bulunan rahatsızlıklara karşı direnç kaybeder.

Bağışıklık sisteminin zayıflaması ile birlikte böbrek yetmezliği oluşum ihtimali artar. Bu durum aynı zamanda ağız kokusu oluşumuna neden olur. Bu ve buna benzer rahatsızların oluşturmuş olduğu ağız kokusunun nedeninin iyi tespit edilmesi ve en kısa sürede tedavi edilmesi gerekir.

Kedilerde Diş Sağlığının Önemi

Kedilerin diş temizliğinin düzenli olarak yapılması ağız kokusunun önüne geçilebilmesi için oldukça önemlidir. Sadece ağız kokusu için değil, kedinin tüm sağlığı için diş ve diş eti sağlığına dikkat edilmesi gerekir.

Kediler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Kedi forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın