Kediler Neden Hırlar (Mırlar)

Değerli kürklü hayvan dostunuz neredeyse üzücü bir ses çıkardı. Bu rahatsız edici gürültü anında merakınızı harekete geçirir. Korkmanıza gerek yoktur. Kediler çeşitli nedenlerle hırlar. Hırlama nadiren korkunç bir durumun, bir hastalığın veya şiddetli sıkıntıların bir göstergesidir. Çoğu zaman, sadece tahriş olurlar. Kediler sadece sadece rahatsız olduklarında veya strese girdiklerinde mırlamazlar, aynı zamanda mutlu olduklarında da bunu belirtirler. Neden hırlar sorusuna cevabımız ise aşağıda maddeler ve açıklamalı yazılar halinde sunulmuştur;

Kedilerde Hırlama Nedenleri

  • Tahriş olma hissi
  • Ağrı
  • Stres
  • Korku
  • Korunma ve sahip olma ihtiyacı
  • Diğer hayvanlarla karşılaşma
  • Oyuncu olmak

Bu nedenlerin her biri hakkında bilgi sahibi olmak kedinizin neden hırladığına ya da mırladığına dair fikir edinmenizi kolaylaştıracaktır.

Tahriş Olma Hissi

Çoğu zaman, kediniz sadece hırlar, çünkü sinirlerinde bir çeşit tetikleyici bulunur. Bu durumda, hırıltı endişe verici bir davranış değildir. Çoğu kedi bu şekilde tavır sergileme eğilimindedir. Ancak, kedinizi yatıştırmak ve ısırmasını veya saldırmasını önlemek için aranıza mesafe koymak isteyebilirsiniz! İnsanlara benzer şekilde, kediler bazen sadece yalnız kalmak ister. Kimse tarafından rahatsız edilmek ya da kimseye yaklaşmak istemezler. Hayvanlar saldırganlığı son çare olarak kullanır. Uzağa bakmak, kaçınmak, kulaklarını geri çekmek gibi ince vücut sinyallerinden yararlanırlar. Bu sinyaller göz ardı edildiğinde yükselme meydana gelir. Bu onun adına sevgi eksikliği anlamına gelmez; endişelenmeyin. Kedilerin, özellikle içe dönük eğilimleri olanların, sürekli etkileşimden kopmaları gerekir. Birkaç durumda, hırıltı sadece çok kişilikli bir kediyi temsil eder! Kediler küstah evcil hayvanlar olabilir. İster sizin, ister başka birinin davranışı, belirli bir yiyecek türü vb. bir konuda, hoşnutsuzluğunu iletmek için hırlıyor olabilir.

Ağrı Sebebi ile Hırlama

Fiziksel ağrı, kedilerin hırlamasının bir başka nedenidir. Bu nedenle, hırıltı neredeyse bir tür ağrıyla başa çıkma mekanizması olabilir. Kedinizin fiziksel ağrısı söz konusu olduğunda, dikkatli olmanız çok önemlidir. Tüylü arkadaşınızın acısını iletemediğini unutmayın. Bu hırlamanın ne zaman gerçekleştiğini, ne kadar sürdüğünü ve tutarlı olup olmadığını not edin. Hırıltıda bir düzen fark ederseniz, onu bir veterinere götürmek her zaman akıllıca olur.

Stres Kaynaklı Mırlama

Kedilerin yaşamları aralıksız sevgi, yiyecek ve şekerlemelerden oluşmasına rağmen strese sahip olduğuna inanabiliyor musunuz? Ne yazık ki, birçok senaryo kedilerde stres yaratır. Ayrıca kediler bununla pek de iyi başa çıkamazlar. Kedinizin stresi çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Korkarsa, kaybolursa veya acı çekiyorsa, şüphesiz strese sahip olacak ve panik moduna girecektir. Kediniz sürekli olarak stresle savaşırsa, ortamınızı kontrol edin. Kedinizdeki stresi tetikleyen şeylere sahip misiniz? Işıkları ve sesleri düşünün.

Her kedi belirli durumlara farklı tepki verir, birden fazla kediniz varsa, bu durum zorlukları inkar edilemez şekilde kötüleştirir. Bu nedenle, rahat olmasını sağlamak için kedinin davranışını sık sık gözlemlemek istersiniz.

Kediler Neden Hırlar
Kediler Neden Hırlar (Mırlar)

Korku Nedeni ile Hırlama

Bu, hırıltı için başka bir yaygın faktördür. Kediler genellikle çok korkan canlılardır. Kendi gölgelerinden korkma eğilimindedirler. Ne olursa olsun, insanlar ve tanıdık olmayan çevreden kolayca korkarlar. Kediler, bazı insanlar için tehdit veya korku hissettiklerine tıslama eğilimindedir. Bazen kedinizin içgüdülerini göz önünde bulundurmak önemlidir. Bir kişiden korkuyorsa, onun için bir kaçış yolu sağlayın. Kapana kısılmış hissederse, muhtemelen misilleme yapar. Birileri tarafından kışkırtırlarsa sık sık mırlama sesi çıkaracaktır. Kedinizin korkusunu izlemeniz zorunludur. Korku genellikle stres gibi bir kedi saldırısı olasılığını artırabilen diğer tetikleyicilerle ilişkilidir.

Korunma ve Sahip Olma İhtiyacı

Kediler doğal olarak koruyucu ve iyelik hayvanlardır. Eğer kendilerine ait bir şeyi ellerinden alırsanız, hatta bazen ona yaklaşırsanız, büyük olasılıkla size tıslayacaklardır. Özellikle, anne kediler yavrularına karşı çok fazla koruyucudurlar. Birinin bebeklerini tehdit ettiğini düşündüklerinde yavrularından uzak durması için uyarırlar. Ayrıca, onlara ait olanları almamaya dikkat edin. Başka bir hayvan yiyeceklerini yemeye veya oyuncaklarını almaya çalıştığında kediler bu duruma hırlayarak tepki verirler.

Diğer Hayvanlarla Karşılaşma

Çoğu kedi diğer hayvanlarla karşılaşmayı pek sevmez. Bir süre sonra kardeşlerini bile karıştırabilir ve onlara hırlayabilirler. Genellikle bir uyarı sinyali olarak hırlar ve tıslarlar, hayvanı veya kişiyi mesafelerini koruyacak şekilde bilgilendirirler. Uyarılarına uyarsanız, saldırmaya daha az eğilimlidirler. Yeni bir evcil hayvan kabul etmeyi düşünüyorsanız, hayvanları bir süre birbirinden ayırmak akıllıca olacaktır.

Tavsiye Bağlantı: Kediler Neden Böcek Avlar?

Oyuncu Olmak ve Sürekli Oyun Oynamak

Bazen, kediler sırf eğlenmek için hırlama benzeri sesler çıkarabilirler. Hırıltı mutlaka acı, korku, stres veya öfkeyi temsil etmez. İlk önce kedinizin oynayıp oynamadığını veya kavga edip etmediğini belirlemek onun hırıltılarını anlamanın yararlı bir yoludur. Kedinizin neden hırladığını anladığınıza göre, onu nasıl yöneteceğinizi bilmek işinizi kolaylaştırabilir. Daha önce de belirtildiği gibi, kediler bazen sadece tahriş oldukları veya oyun oynadıkları için mırlarlar. Sadece kedinizi sevmek değil, onu anlamak da çok önemlidir.

Birçok kedi, şüphesiz hırıltıyı içeren kişiliklerini sergiler. Kedinizin hırıltısını kişisel olarak almayın. Ancak, kendinizi herhangi bir ısırık izinden veya çizikten korumak için isteklerine uyun! Evcilleştirdiğinizde veya onunla oynadığınızda hırlıyorsa, ona biraz alan tanıyın. Kedinizin kişiliğini düşündükten sonra, içinde bulunduğu durumu ve çevreyi düşünün. Kediniz ne yapıyor ve hırlama nasıl tetikleniyor? Hırıltı kime yönelik?

Farklı ortamlar farklı mesajlar iletir. Örneğin, bir hayvana karşı hırlama, hiçbir sebep olmaksızın hırıltı ile aynı şeyi ima etmez. Her ikisi de farklı durumlarla ilgilidir. Diğer hayvanlara olan ilgisini, herhangi bir fiziksel acıyı, koruyabileceği herhangi bir şeyi düşünebilirsiniz.

Kediler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Kedi forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

“Kediler Neden Hırlar (Mırlar)” üzerine 2 yorum

  1. Kedilerin mırlamasına hayran duyduğum kadar hiçbir şeye hayran kalmıyorum. Aşırı derece mutlu ediyor beni, psikolojik olarak insanın rahatlamasına yardımcı oluyor.

    Yanıtla

Yorum yapın