Kediler Neden Böcek Avlar?

Bu iki türün ne kadar farklı olduğunu bilmek için bir kedi ya da köpek meraklısı olmak zorunda değilsiniz. Köpekler insanların en iyi arkadaşı olarak kabul edilir ve evcilleştirilirken, kediler ve insanlar arasındaki sosyal ilişkinin birkaç gri alanı vardır. Köpekleri içeren fotoğrafları ve resimleri evcilleştirmenin resmi olarak görsek de, kedigillere dair görüntüler genellikle yüzeyin hemen altında gizlenen vahşi bir yırtıcıyı tasvir ediyor gibi görünüyor. Kedilerin bu görünümünde gizli olan avcılık özelliği hakkında birkaç bilgi sunacağız.

Modern dünyamızda, kediyi gerçekten ormandan çıkardık (ya da kesin olarak çöl), ama ormanı kedilerimizden çıkarmada başarılı olamadık. Kedinizin ne zaman yürümeye kalksanız ayaklarınıza saldırmayı bekleyen bir halde bir köşeye sinmiş olmasının sebebi budur. En şirin tüylü bile biraz vahşi bir doğaya sahiptir. Kediler avlanmaktan hoşlanırlar. Takip etmeyi, kovalamayı ve yakalamayı severler. Ve sürekli doldurulmuş bir yemek tabağına sahip olmak, bu arzuyu biraz bastırsa da tamamen ortadan kaldırmaz. Vahşi oyunların az olduğu kapalı alanlarda yaşayan kediler için böcek avlamak içgüdüsel avlanma isteklerini bir nebze de olsa karşılamaya yarar.

Kediler Neden Böcek Avlamayı Tercih Eder?

Böcekleri kovalamak, içinde zil bulunan bir topa bağlı bir sopayla oynamaktan çok daha eğlencelidir. Bu kedi oyuncakları, kedinizdeki panter ruhu ile yaşamını korumak için çaresiz yaşayan bir canlının yaptığı gibi konuşmaz. Bu nedenle kedilerin sadece avcı böcekleri sevmesi şaşırtıcı değildir. Ancak bu uygulama bir kedinin sağlığına zararlı mıdır? Veterinerlere göre avlanmanın genellikle açlıkla pek alakası yoktur. Az sayıda böcek yemek büyük bir protein kaynağı sağlamaz, bu da kedilerin ‘zorunlu etoburlar‘ oldukları için hayatta kalmaları için ihtiyaç duydukları şeydir.

Zorunlu etobur veya gerçek etobur terimi, hayatta kalmak için hayvan protein kaynaklarını tüketmesi gereken bir hayvan olarak tanımlanır. Hem karada hem de denizde zorunlu etobur olan diğer memeliler arasında yunuslar ve denizaslanları sayılabilir. Memeli olmayan zorunlu etoburlar arasında gökkuşağı alabalığı, somon, şahinler, kartallar, timsahlar ve birçok yılan ve amfibi yer almaktadır.

Kediler hayatta kalmak için büyük miktarda protein tüketmelidir. İhtiyaç duydukları şekerleri, glikoz yapmak için karbonhidratlar yerine protein kullanan glukoneogenez yoluyla alırlar. Vahşi doğadaki kediler proteinlerini fareler, sıçanlar, kuşlar, tavşanlar ve hatta ara sıra sürüngen gibi canlıları avlayarak elde ederler. Yeterli miktarda kaliteli, düşük karbonhidrat / yüksek proteinli kedi maması, ihtiyaç duydukları tüm proteini almalarını sağlamalıdır. Yani, bu böcek avı fenomeninin biyolojik değil davranışsal bir temele dayandığını göstermektedir.

Çoğunlukla, böceklerin kovalanması ve yemesinin hem eğlenceli hem de içgüdüsel olduğu düşünülmektedir. Çünkü böcekler hızlı bir şekilde küçük şeyleri hareket ettirir ve kedi beyinleri kovalamak için programlanmıştır. Köpekler kadar evcilleştirilmedikleri için, oyun yoluyla yırtıcı davranışları avlamak ve uygulamak için doğuştan gelen bu arzu, evcil kedilerde hala oldukça aktiftir.

Kediler Neden Böcek Avlar?
Kediler Neden Böcek Avlar?

Böcek Yemek Kedinizi Hasta Edebilir Mi?

İç parazitler böceklerin yutulmasıyla ilgili [büyük] bir endişe kaynağı değildir. Böcekleri yutma tehlikesi oldukça küçüktür. Bazı böcek türleri, Physaloptera veya mide solucanı gibi kedileri enfekte edebilen parazitler taşıyabilir, ancak bu vakalar çok azdır. Böceklerin ayrıca kedilerin sindirim sistemi üzerinde tahriş edici bir etkisi olabilir. Kusma ve / veya ishal yaygın bir sonuçtur. Bu sorunlar şiddetli ise veya bir veya iki gün içinde kendi başına çözülmezse, veterinerinizle görüşmeniz gerekir.

Bazı böcek türlerinin, bir kedinin tüylerine yapıştıklarında ve orada yaşadıklarında kesinlikle bir sorun olabileceği bilinmektedir. Pireler tenyalar taşıyabilir veya kedileri anemik hale getirebilir; öte yandan keneler teknik olarak böcek olmasa da hayvanlara ve insanlara birkaç hastalık bulaştırabilir. Arı sokmaları ve örümcek ısırıkları kesinlikle tedavi edilmesi gereken lokal alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Tavsiye Bağlantı: Kediler Nasıl İletişim Kurar?

Böcek Yemek Kedileri Zehirler mi?

Böcekleri evden uzak tutmak için elimizden geleni yapıyoruz ve birçoğumuz içeri girerken böceklerle mücadele etmek için böcek öldürücüler kullanıyoruz. Bu zehirler hala hayatta olan böceklerin gövdesinde ve içinde bulunabildiğinden, evcil hayvan sahipleri zehirli bir böceğin yenmesinin evcil hayvanlar üzerindeki etkisi hakkında endişe duyabilirler. Sonuç olarak, çoğu durumda endişelenmenize gerek yoktur. Ölen böcekler o kadar düşük bir toksine sahiptir ki, kişilerin evcil hayvanlarında herhangi bir yan etki görmesi pek olası değildir.

Bununla birlikte, bir kedi bir böcek ilacı ile doğrudan temas ettiğinde durum çok farklı olabilir. Evcil hayvan sahipleri evde, böcek öldürücü veya başka türlü herhangi bir kimyasal madde kullanacaklarında her zaman küçük bir araştırma yapılmalıdır. Böcek öldürücüler kullanılırken, sahibinin piretroid olmadığından emin olmak için etiketi okuduğundan emin olmalısınız. Bunlar ciddi titreme, yüksek sıcaklık ve bazı kedigillerde nöbetlere neden olabilir. Öte yandan, kedilerde neredeyse hiç yan etkiye neden olmayan birçok böcek ilacı yutulması vakası da mevcuttur. Bu gibi durumlarda muhtemelen hafif sindirimle ilgili belirtiler görülür, hepsi budur.

Eğer kedileri izlerseniz, çoğu zaman böcekleri yutmazlar bile. Bu yüzden, muhtemelen hiçbir zaman kesin olarak bilemeyeceğimiz halde, evcil kediler zaman geçirmek için avlanıyor gibi görünüyor. Bu nedenle, kedinizin böcek avı evinizdeki böcekler için kötü bir haber olsa da, endişelenmenizi gerektirecek bir durum söz konusu değildir.

Kediler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Kedi forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın