Kedi Korkusu Nedir? Nasıl Yenilir?

Ülke nüfusunun yaklaşık dörtte biri belirli bir hayvana karşı aşırı korku duyduğunu bildirmektedir. Özellikle kediler, yoğun bir şekilde korkulan hayvanlar olarak tanımlanır. Bazı insanlar herhangi birinin kedilerden nasıl korktuğunu merak edebilir. Bununla birlikte, birçok insan kediye karşı aşırı ve hatta irrasyonel bir korkusu olduğunu bildirir.

Bir kedi fobisi için belirli bir isim tanımlamasa da, bireylerin kedi korkusu içerebilen bir özel bir fobi yaşayabileceği kabul edilir. Yani, bir kedi fobiniz varsa, kedi korkusu yenme konusunda yalnız değilsiniz. Daha önce böyle bir koruya sahip olan çevrenizde bir insan var ise kendisine kedi korkusu nasıl yenilir diye sorabilirsiniz. Site ekibimiz olarak böyle bir korkunuzu yenmek bizim için gurur verici bir davranış olur. Aslında bu Dünya’da en son korkacağımız canlılar hayvanlar diyebiliriz.

Kedilerden Korkmayı Bırakmak

Kedi resimlerini internette arayın. Bulduğunuz her resmi bilgisayarınıza kaydettiğinizden emin olun. Boyut, renk, saç tipi, vb. arasında değişen çeşitli kediler bulmaya çalışın. Ayrıca, yakın çekimlerin yanında günlük rutinlerine devam eden kedileri gösteren fotoğrafları seçtiğinizden emin olun. Resim aramanızı internet ile sınırlamanız gerekmez. Benzer resimleri dergilerde ve broşürlerde de bulabilirsiniz.

Resimlerden Birini Seçin ve Tercihen Renkli Olarak Bastırın

Resme bakın ve kaygı ölçeğinde nerede olduğunuzu belirleyin. Bunu 1-10 ölçeğinde ne kadar endişe yaşadığınıza karar vererek yaparsınız. 1 neredeyse 0 kaygıyı temsil ederken, 10 aşırı kaygıyı yansıtır. Her gün birkaç dakika boyunca resme bakın. Bunu yaparken kendinizi sakinleştirmeye çalışın. Ayrıca, uzağa bakmaktan kaçınmak için elinizden geleni yapın.

Kendinizi uzağa dalmış bulursanız, fark ettiğiniz anda resme yeniden odaklandığınızdan emin olun. Resme baktığınızda çok az endişe duyana kadar buna her gün devam edin. Her gün resme ne kadar süre bakacağınızı önceden belirleyin. Bu günlük aktiviteye katılmak için 10-15 dakika makul bir süre gibi görünüyor.

Kendinizi endişeli görürseniz, soğukkanlılığınızı geri kazanmak için derin nefes almayı deneyin. Sırtınızı destekleyebilecek bir sandalyeye oturun. Havanın karnınızdan göğsünüze geçmesi için nefes alın. Yavaşça nefes alırken dörde kadar sayın. Sonra nefes verin, böylece havanın göğsünüzden aşağı ve vücudunuzdan geri döndüğünü hissedin.

Havayı serbest bırakırken yediye kadar sayın. Gerektiği kadar tekrarlayın. Kedinin resmine bakarken bu gevşeme tekniğini kullanmayı deneyin. Bunu yaptıktan birkaç gün sonra, yaşadığınız endişe azalmalıdır. Her zaman kaygı ölçeğinde nerede olduğunuzu not ettiğinizden emin olun. Unutmayın, amacınız kedi korkusu nasıl yenilir sürecinde ölçekte bir veya ikiye ulaşmak olmalıdır.

Kedi Korkusu Nedir
Kedi Korkusu Nedir? Nasıl Yenilir?

Kedilerin Videolarını İzleyin

YouTube’da izlemesi hoş olan kedilerin kısa videolarını arayın ve birkaç gün boyunca tekrar tekrar izleyin. Başlangıçta bu endişe verici olabilir, ancak artık kaygıya neden olmadıkça videoları izlemeye devam etmelisiniz. Videoları izlemek, kedilerin resimlerine bakmaktan gerçek fiziksel temas kurmaya geçişe hazırlanmak için harika bir yoldur. Bir videoyu izlemeden önce bir arkadaşınızın ön izlemesini talep etmek iyi bir fikir olabilir. Bu şekilde, fobiyi kötüleştirebilecek düşmanca bir kediyi gösteren videolardan kaçınabilirsiniz. Kaygı ölçeğinizi izlemeye devam edin. Terazide bir veya ikiye ulaştığınızda, fiziksel temasa geçebilirsiniz.

Fiziksel Temas Kurma

Kedisi olan bir arkadaşınızı arayın ve ona korkunuzu anlatın. Arkadaşınıza, kedilerin etrafında daha rahat olmayı öğrenmek istediğinizi ve onun yardımına ihtiyacınız olduğunu açıklayın. Önümüzdeki birkaç hafta boyunca günlük olarak gelip gelemeyeceğinizi sorun, böylece kedilerin etrafında olmaya alışabilirsiniz. Her gün arkadaşınızın evine gitmek zor olabilir, ancak kedilerle olabildiğince sık iletişim kurmak önemlidir.

Bir program seçin ve buna bağlı kalın. Kendinizi yavaş yavaş korktuğunuz şeylere maruz bıraktığınızda, vücut stres hormonlarını serbest bırakır ve sonunda durur. Bu nedenle, kedilerin çevresinde ne kadar çok zaman geçirirseniz, kedi korkusu o kadar hızla etkisini kaybeder.

Dostça bir kedisi olan bir arkadaş seçtiğinizden emin olun. Arkadaşınız muhtemelen evcil hayvanının bu aktivite için uygun olup olmadığını zaten bilecektir. Ancak ziyaretlere başlamadan önce kedinin dostça olup olmadığını sormak muhtemelen iyi bir fikirdir.

Uzaktan Kediyi İzleyin

Bir kediyle ilk kez temas kurduğunuzda, uzak bir mesafede olduğundan emin olun. Arkadaşınızdan kediyi görebileceğiniz başka bir odada tutmasını isteyin, ancak hayvan sizinle doğrudan temas kuramıyor olmalıdır. Ayrıca arkadaşınızdan sizden odanın karşısında dururken kediyi tutmasını da isteyebilirsiniz. Arkadaşınızın evinde yaklaşık 10-15 dakika kaldıktan sonra kendinize ayrılma izni verin. Artık endişelenmeyene kadar bunu yapmaya devam edin.

Tavsiye Bağlantı: Kedi ile Köpek Aynı Evde Yaşar Mı?

Kedinin Yanında Oturun

Bir taşıma kabı kullanmak kedi korkusunu yenmeye başlamak için harika bir yoldur. Arkadaşınızdan kediyi bir taşıma kabına koymasını ve size yakın yerleştirilmesini sağlayın. İki ila üç metre mesafe iyi bir yakınlık olacaktır. Kedinizi kucağında tutarken arkadaşınızdan yanınızda oturmasını isteyin. Bu, bir kedinin yakınında olmanıza izin verir, ancak arkadaşınız hayvanı tuttuğu için daha kontrollüdür. 10-15 dakika boyunca kediye yakın mesafede kalın ve sonra ayrılmak için kendinize izin verin.

Artık endişelenmeyene kadar buna devam edin. Unutmayın, bu noktada hayvana dokunmak zorunda değilsiniz. Fikir, hayvanın yanında olmaktır, böylece taşıma kaybının dışındaki kediye yakın olmaya alışabilirsiniz. Bu muhtemelen biraz rahatsızlığa neden olacak olsa da, herhangi bir noktada bunalmış gibi hissetmeye başlarsanız, devam etmemeniz uygundur.

Her zaman seansı başarı ile bitirmeye çalışın. Eğer bunalmış hissediyorsanız ve devam etmemeye karar verirseniz, arkadaşınızdan kediyi kaba geri koymasını isteyin veya biraz uzaklaşmak isteyin. Bu şekilde kedi korkusu pekişmeden kaygıyı azaltabilirsiniz.

Kediler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Kedi forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

“Kedi Korkusu Nedir? Nasıl Yenilir?” üzerine bir yorum

  1. Kedi korkumu yıllardır yenemiyorum, ani hareketleri, çok değişik tavırları beni çok fazla korkutuyor. Bazı yerlerde bu durumumu belirttiğim zaman bana demedikleri kalmıyor hayvan düşmanı dahi yapıyorlar ama ciddi anlamda korkuyorum, kedileri çok seviyorum normal de böyle videolarda falan gördüğüm zaman koynuma alıp yatmak geliyor içimden fakat birebir de gördüğüm zaman kendimden geçiyorum adeta. Bu korkumu yenmek için psikoloğa dahi gittim ama fayda etmedi, yazınız çok faydalı ama maalesef bana fayda etmiyor 🙂

    Yanıtla

Yorum yapın