Kedi ile Köpek Aynı Evde Yaşar mı?

Kedilerin ve köpeklerin klişelerini bilirsiniz. Bir araya geldiklerinde, kedi ve köpek gibi kavga edecekleri iddia edilir. Ancak durum her zaman böyle değildir; kedigiller ve köpekler tek bir çatı altında uyumlu bir şekilde yaşayabilir. Bununla birlikte, iyi geçinecek bir kedi ve bir köpek seçmek önemlidir.

Bir kedide aranacak bazı köpek dostu özellikler olsa da, başlanacak en iyi nokta öncelikle köpeğinizdir. Elbette bu durumda köpeğiniz kadar, kedinizin sakinliği de çok önemlidir. Çok fazla hayvan sever insanın kedi, köpek ve kuşu ile birlikte yaşadığına dikkat etmişsinizdir.

Benim evimde bir köpeğim var ve bir kedi sahiplenmek istiyorum veya bir kedim var ama bir köpek sahiplenmek istiyorum aynı evde yaşamaları konusunda endişeliyim diyorsanız eğer yazımızı sonuna kadar okuyunuz. Yazımızın sonucunda kafanıza takılan herhangi bir soru işareti olur ise forum kısmımızdan destek alabilir veya yazımızın en altında yorum olarak ifade edebilirsiniz.

Köpek Adayınızı Değerlendirin

Birincil sosyalleşme döneminde kedilere maruz kalan köpeklerin, yaklaşık iki ila dokuz haftalıkken, yetişkin yaşamlarında kedilerin etrafında rahatlama olasılığı daha yüksektir. Yırtıcı davranışların daha az ortaya çıkan ırkların, bir kediyi kovalaması daha az olası olabilir. Bununla birlikte, bir köpeğin bir kedi ile iyi geçinebileceğini, ancak aynı çatı altında yaşayan iki veya daha fazla köpeğin birbirinden güç bulabileceğini ve kedinin kovalanması, ciddi şekilde yaralanması veya öldürülmesi olasılığının artmasına neden olabileceğini unutmayın.

Köpeğinizin yırtıcı davranışlara eğilimi varsa – yani diğer hayvanların peşinden koşmayı seviyorsa – veya geçmişte başka hayvanları yaralamış veya öldürmüşse, çok hayvanlı bir ev sizin için en iyi seçenek değildir. Riskin sadece kediyi kapsamadığını unutmayın; Kediniz ve köpeğiniz kavga etmeye başlarsa bu durum köpekleriniz için de bir tehlike olabilir.

Doğru Kedi ile Köpek Seçimi

Köpekleriniz bir kedi için iyi ev arkadaşları olarak kabul edildikten sonra, mükemmel kediyi aramanın zamanı gelmiş demektir. Tıpkı köpekler gibi, kedilerin de yaklaşık iki ila dokuz haftalık olan bir sosyalleşme dönemi vardır.

Bu dönemde dost köpeklere maruz kalan bir kedinin köpeklerinize uyması daha olasıdır. Başka bir seçenek, hala sosyalleşme döneminde olan ve köpeklerinizin etrafında yetiştirilebilen bir yavru kedi benimsemektir. Yavru kedi ile yetiştirilen bir Golden Retriever köpek yavrusu büyüdüğünde çok daha ılımlı davranışlar sergileyecektir. Birbirlerinin beden dilini başarıyla okumayı öğrendikleri ve en başından beri birlikte yaşadıkları için anlaşmaları zor olmayacaktır.

Bir kedinin köpekler hakkındaki geçmiş deneyimlerinden emin değilseniz, ideal olarak başka hayvanlarla anlaşmaya eğilimli ve ılımlı güvenli bir şekilde sakin bir kedi arayın. Kedi ne kadar korkarsa, bir şey onu korkuttuğunda koşması daha olasıdır, bu da köpeğinizin de bir kovalama ile yanıt vermesine yol açar.

Kedi Ile Köpek
Kedi ile Köpek Aynı Evde Yaşar Mı?

Evcil Hayvanlarınızı Birbirlerine Tanıtın

Yeni, özenle seçilmiş kediciklerinizi eve getirdiğinizde, kedilerin kademeli ve denetimli bir giriş yapması önemlidir. Evinizin belirli bölgelerini, bebek kapılarıyla engelleyerek köpekleriniz için sınırsız olarak işaretleyin; evde, kedinizin gerektiği gibi güvenle geri çekilebileceği yüksek katlı alanlar sağlayın.

İşe giderken olduğu gibi bir köpek ve kedi etkileşimini denetleyemediğinizde, her iki evcil hayvan için en güvenli çözüm, onları farklı odalarda ya da boxlarda tutmak olacaktır. Kedi ile köpek birlikte iyi anlaşmaya başladıktan sonra ise bu tarz ayrımlara gerek kalmayacaktır. İkisinin birbirleri ile iyi geçindiğine emin olduğunuzda işe giderken ikisini de aynı odada bırakabilirsiniz.

Kedilere Değil Köpeklere Odaklanın

Kediyi eğitmeyi aklınızdan çıkarmalısınız. Unutmayın, ne köpek ne de kedi evin kural kitabını okuyamaz. Bunun yanı sıra, kediniz kitabı yazdığına inanan bir canlıdır. Köpeği eğitmek kediden daha kolay olacaktır. Ancak kediler hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenmek bu süreçte işinize yarar. Köpeğinizi mümkün olan en kısa sürede eğitmeniz sizin yararınızadır. Temel itaat eğitimiyle başlayabilirsiniz. Köpeğinizi “otur”, “gel”, “kal”, “in”, “yakala” ve “bırak” şeklinde eğiterek, kovalamaca başlamadan önce köpeğinizin dikkatini dağıtmak için birçok seçenek oluşturabilirsiniz.

Dilerseniz bu konuda profesyonel eğitimcilerden de destek alabilirsiniz. Yavru köpeğinizin sekiz haftalık olması ya da köpeğinizin sekiz yaşında olması önemli değildir. Köpek eğitimleri onlara uygun davranışların temel kurallarını ve temellerini öğretir. Hem kendiniz hem de köpeğiniz için güzel bir deneyim olabilir. İhtiyacınız olacak liderlik becerilerini öğrenirsiniz ve köpek yavrusu / köpeğiniz temel komutları ve sosyalleşme becerilerini iyi huylu köpekler olarak kavrar. Yavru köpeğinizin olumlu tepkilerini ortaya çıkarmanın ve yeni deneyimler için kendisine güven aşılamanın eğlenceli bir yoludur.

Tavsiye Bağlantı: Kedi Gribi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Köpeğinize Basit Komutları Öğretin

Basit, temel komutları kullanarak evde evcil hayvanınızı çalıştırmaya başlayın. Köpeğiniz evde emirlerinize uymuyorsa, tasma koyun veya kedinizin geri çekilmesi için güvenli bir yere sahip olduğundan emin olun. Egzersiz bir noktadan sonra artık “eğlenceli” değilse, köpek yavrusu veya köpeğinizi güvenli alana girmekten alıkoyun. Hayatta sınırlar olduğunu ve kedilerinizin “güvenli bölgesine” saygı duymayı öğrenmelidirler.

İlk kez bir araya geliyorlarsa, denetleyin, ama onları yalnız bırakın. Çoğu zaman, sonunda kovalamaca oyununun ne derecede olabileceğini karşılıklı olarak kabul ederler. Olayların raydan çıktığını düşünüyorsanız, hemen içeri girin ve köpek yavrusu / köpeğinize basit bir komut verin. Bu dikkat dağıtıcı bir şey olmalı, böylece kedi güvenle kaçabilir. Köpekler sosyallik ve tekrar yoluyla öğrenirler. Onları uygun davranışları için övmeyi unutmayın, böylece sizi neyin memnun ettiğini ilişkilendirmeyi öğreneceklerdir.

Çoğu köpek sonunda davranışlarını şekillendirmeye başlar. Bazıları için eğitim diğerlerinden daha uzun sürebilir. Özellikle yüksek enerjili ve yüksek avcılık yeteneklerine sahip olanlarda eğitim daha zorludur. Bununla birlikte, adil, sağlam ve tutarlı olarak, kedi ile köpek aynı evde sakince yaşayabilir.

Kediler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Kedi forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın