Hipoalerjenik Kedi Irkları Var mıdır?

Birçok insan kedi alerjisi mustaribidir ve dünya nüfusunun yaklaşık olarak %10’unda kedi alerjenlerine karşı spesifik reaksiyonlar meydana gelir. Peki, bu hipoalerjenik kedi ırkları hakkında ne yapabiliriz? Kedi alerjisinden mustarip insanlar için çeşitli tedavi türleri mevcuttur, ancak çoğu kişi kendi başlarına tedavi edecekleri bir yol olup olmadığını merak eder. Bu yazımızda, birçok hayvan sever tarafından merak edilen hipoalerjenik kedi ırkları var mı sorusunu cevaplayacağız.

Kedi Alerjisi Neden Oluyor?

İlk olarak, kötü haber vereceğiz. “Hipoalerjenik kedi” diye bir şey aslında yoktur. Tüm kediler alerjen üretir ve yayarlar. Kedilerde insanlarda reaksiyonlara neden olan on alerjen tanımlanmıştır, ancak ana rahatsız edici alerjen, kedinin tükürüğünde ve diğer salgı bezlerinde salgılanan FeI D1’dir. Kediler, kürklerini ve derilerini yalarlar. Daha sonra, insanlarla doğrudan temas halinde olan yumuşak yüzeylere, giysilere ve mobilyalara yapışmada harika olan tüylerini dökerler.

Hipoalerjenik Kedi Irkları

Hipoalerjenik Kedi Irkları

İnsanlara daha az alerjik görünün birkaç kedi türü bulunmaktadır. Bunun nedeninin kısa tüyleri olması ve çok fazla astarı olmaması olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle, daha az dökülme ve daha az toplam alerjen yayma eğiliminde olurlar. Bu kategoride yer alan ırklar şunları içerir:

Her kedinin farklı miktarlarda alerji saçacağını ve bu cinslerin genellikle çoğundan daha az alerjen olduğu düşünülür. Alerjik reaksiyonlar veya semptomların bireye etkisi kediye göre değişiklik gösterebilmektedir.

Tavsiye Bağlantı: Kediler Neden Hırlar (Mırlar)

Kedi Alerjisi Azaltmak İçin Çözümler

Kedilerin üretebileceği FeI D1 miktarını azaltmaya yardımcı olabilecek bir “aşı” ile kedilerin yaydığı alerjenlerin miktarını azaltmak için çaba sarf edilmektedir.

Kedi Alerjisi Azaltmak İçin Temizlik

Rahatsız edici kedi tüylerinden kurtulmanız, alerjilerin sayısını azaltmak için en iyi ilk adımdır. Kedinizin düzenli olarak uzandığı yerleri ve mobilyaları süpürebilirsiniz. Kedi yatağınızı sıkça yıkayın. Bu ve buna benzer şeyler yapmak, alerji semptomlarını azaltabilir ve evinizi kedi tüyünden uzak tutabilir.

Kedi Alerjisi İçin Antihistaminikler

Birçok insan için en iyi seçenek kendilerini tedavi etmektir. Alerjilerin belirti ve semptomlarına göre yardımcı olan birçok iyi ilaç bulunmaktadır. Ayrıca, immünoterapi veya alerji aşıları, kedi alerjisi azaltmak için çok etkilidir.

Gerçekten hipoalerjenik kedi ırkı olmamasına rağmen, bazı ırklar sahibinin alerjisini azaltmak için yardımcı olmaktadır. Halihazırda gururlu bir kedi sahibiyseniz, düzenli olarak temizlik programı uygulamak ve alerji semptomlarını tedavi etmek, kedi arkadaşınıza verilen tepkinizi azaltmanıza yardımcı olabilmektedir.

Ayrıca hipoalerjenik bir kediniz varsa hipoalerjenik kedi maması kullanabilirsiniz.

Kediler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Kedi forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın