Ciklet Balığı Özellikleri ve Bakımı

Ciklet balığı, son yıllarda bakmak için en çok tercih edilen balıklardan bir tanesidir. Balıklar arasında, akvaryumda yaşamak için en uygun olan ve en dayanıklı balık olarak bilinir. Aslında bu isimde bir balık bulunmamaktadır ve bu balığın genel adı; Sihlid‘tir. Ciklet balığı ile ilgili genel bilgiler şunlardır:

  1. Sihlid bir çeşit balık türüdür ve halk arasında ciklet balığı olarak anılan balık da bu türün bir üyesidir.
  2. Ciklet balığı, levrek olarak bilinen balık türünden gelmektedir.
  3. Ciklet balıklarının ana vatanları Güney Amerika ve Afrika Kıtası’dır.
  4. Ciklet balıkları renkli görünümdedirler ve oldukça güzeldirler.
  5. Ciklet balıklarının boyları 2,5 cm ile 100 cm arasında olabilmektedir.

Ciklet Balığı Türleri Nelerdir?

Ciklet balıkları, kendi aralarında farklı türlere ayrılmaktadır. Bu türler ise şunlardır:

  • Portakal Ciklet Balığı
  • Zebra Ciklet Balığı
  • Limon Ciklet Balığı
  • Yunus (Mavi) Ciklet Balığı
  • Sarı Prenses Ciklet Balığı

Ciklet Balığı Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Ciklet balıkları, hem et ile hem de ot ile beslenen balıklar arasındadır. Dolayısı ile ciklet balığının beslenmesi de hangi tür ciklet balığının tercih edildiğine göre değişmektedir. Örneğin; sarı prenses ve zebra ciklet balıkları otçuldurlar. Bu balıklar granürler, haftalık yemler ya da canlı yemler ile beslenebilmektedirler.

Ciklet Balığı Akvaryumları

Bir ciklet balığı yetiştirmeye ve bakmaya başlamadan önce ilk olarak akvaryum oldukça iyi seçilmelidir. Genel olarak, ciklet balığının alınmasından bir ay önce akvaryumun satın alınması ve kurulması tavsiye edilmektedir. Bunun nedeni ise; akvaryum içindeki suda herhangi bir değişiklik yaşanıp yaşanmayacağını kontrol etmek ve akvaryumun işlevselliğinden emin olmaktır.

Aynı zamanda, akvaryum içerisindeki oksijen oranının da kontrol edilmesi ve ciklet balıkları için uygun koşulların sağlanıp sağlanmadığı da kontrol edilmelidir. Bu nedenle, balıkların yerleştirilmesinden önce akvaryumun test edilmesi oldukça önemlidir.

Ciklet balığı bakımı için, akvaryumun filtreleme işlemlerinin taşımalı sistem ile yapılması önerilmektedir ve özellikle 2 tonluk olan pompalar, Ciklet balıklarının ihtiyaçlarına cevap vermektedir.

Bakımı yapılacak olan balık sayısına göre akvaryumda dikkat edilmesi gereken unsurlar şunlardır:

Oluşturulacak olan popülasyona göre; her bir çift için 15 litrelik alan oluşturulmalıdır.
Yaklaşık 15 balık için 50 cm çapında akvaryum tercih edilmelidir.

Ciklet Balığı
Ciklet Balığı Özellikleri ve Bakımı

Akvaryum ile İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ciklet balığı bakımı yapılacak olan akvaryumun tabanının kumla kaplı olması gerekmektedir.
Akvaryum tabanının kum ile kaplı olması, ciklet balıklarının kendilerini doğal ortamlarında sanmasını sağlamaktadır.

Akvaryumun içerisine çeşitli süs eşyaları, süs bitkileri konulabilir ve özellikle ciklet balıklarının saklanabilecekleri kayalık aparatlarının olması gerekmektedir.

Akvaryum içerisine yerleştirilecek olan saklanmalık kayalıkların birden fazla olması gerekir. Çünkü bu aparatlar, ciklet balıklarının çiftleşmeleri için uygun ortamların yaratılmasını sağlar.

Ciklet balıklarının bulunduğu akvaryumun temizliği oldukça önemlidir ve bu nedenle filtreli akvaryumlar iki ayda bir olmak üzere temizlenmelidir. Aynı zamanda akvaryum ile birlikte filtrenin temizlenmesi de hayati önem taşımaktadır.

Ciklet Balıklarının Akvaryum Suları Nasıl Olmalıdır?

Ciklet balıklarının akvaryum sularının özenle hazırlanması, balıkların sağlıkla yaşayabilmesi açısından oldukça önemlidir. Ve ciklet balıkları ile ilgili olarak akvaryum suları şu şekilde olmalıdır:

Akvaryum suyunun sıcaklığı 25 ile 30 derece arasında olmalıdır.

Suyun pH oranı 8.5 pH ile 9.5 pH arasında olmalıdır.

Ciklet Balığı ve Üreme

Ciklet balığı, yumurtlayarak çoğalan balıklar arasında yer almaktadır. Fakat bu balıkların üreyebilmeleri için stresten uzak, sakin bir ortamın oluşması gerekmektedir. Aksi takdirde yumurtlama, yani üreme olmayacaktır. Ciklet balıklarının üreyebilmesi için; erkek ve dişi balıkların yalnız bırakılması gerekmektedir.

Tavsiye Bağlantı: Deniz Akvaryumu Balıkları Nelerdir?

Ciklet Balıkları ve Yumurtlama Dönemi

Ciklet balıkları, yumurtlama dönemi ile birlikte daha korumacı olan bir balıktır. Bu balıkların kuluçka süreleri çevre sartlarına göre değişkenlik gösterebilmektedir fakat genel olarak kuluçka süreleri 15 gündür.

Ciklet balıklarının erkekleri, sürekli olarak çiftleşme isteğindedirler ve bu nedenle, yumurtlama dönemi, erkek olan ciklet balığının dişi olan ciklet balığının yanından alınması gerekmektedir. Aksi takdirde, erkek ciklet balığı yumurtalara zarar verebilmektedir.

Yumurtlama zamanı geldiğinde, yavru balıklar, anne ciklet balığın ağzından tek tek çıkarlar. Fakat bazen bu gerçekleşmeyebilir ve bu durumda müdahale gerekmektedir. Müdahalenin gerçekleşmediği durumlarda, anne ciklet balığı yavrularını yutabilmektedir.

Ciklet balığı ve yumurtlama dönemi ile ilgili bilinmesi gereken en önemli konulardan bir tanesi de; anne ciklet balığının yumurtlamayı gerçekleştirdikten sonra başka bir akvaryuma alınması gerektiğidir.

Ciklet Balıkları İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Ciklet balıkları, korumacı olarak bilinen balıklardır ve bu nedenle kendi özel bölgelerini, alanlarını oldukça fazla korurlar. Dolayısı ile Ciklet balıklarının bir akvaryum içerisinde yalnızca kendi türleri ile birlikte bakılması gerekmektedir.

Ciklet balıkları ile ilgili bilinmesi gerekenler arasında yer alan bir diğer konu da; akvaryum yaşamıdır. Ciklet balıkları, ister küçük bir akvaryumda olsun ister büyük bir akvaryumda olsun; akvaryum suları, akvaryum yemleri ve akvaryum ekipmanlarına dikkat etmek, özen göstermek gerekmektedir.

Yazar
Oktay Bozacı