Deniz Akvaryumu Balıkları Nelerdir?

Deniz Akvaryumu Balıkları nelerdir? Evde beslenen hayvan türlerinden bir tanesi de balıklardır. Doğal yaşamına benzer yaşam alanı oluşturularak eve taşınan balıkların bu ortamları akvaryumlar aracılığıyla elde edilir. tatlı suda, acı suda ve tuzlu suda yaşayan balık türleri vardır. Balıklar için evde yaşam koşulları hazırlanırken beslenmek istenen balığın hangi su tipinde yaşadığının bilinmesi gerekir. bazı balıklar nehir ve göl gibi tatlı suları severken bazı balıklar denizde tuzlu suda yaşarlar. Buna göre tatlı su akvaryumları ve deniz akvaryumları oluşturulmuştur. Acı su ise tuzlu su ile tatlı suyun arasındaki geçiş alanıdır.

Deniz Akvaryumu Nedir?

Deniz akvaryumu içinde tuzlu su bulunan akvaryumlardır. Bu nedenle içinde tuzlu suda yaşayan balık ve bitkilerin bulunması gerekir. Deniz akvaryumlarında özellikle tuz oranına, nitrat oranına ve içindeki suyun PH derecesine dikkat edilmelidir. Suyun PH derecesi 8.3’ün altına düşmemelidir. Eğer suyun PH derecesi 8,3’ün altına düşerse içinde bulunan balıklar zarar görebilir. Deniz akvaryumunda çeşme suyu kullanılması uygun olmaz. Çünkü çeşme sularının klor oranı deniz akvaryumu için uygun değildir. Kullanılan suyun PH derecesi kadar önemli olan bir diğer konu ise suda bulunan nitrat derecesidir. Nitrat miktarının akvaryumda bulunan balığın cinsine göre ayarlanmış olması gerekir. Deniz akvaryumu hazırlanırken ana öğe içinde yaşayacak balığın veya balıkların doğal koşullarına uygun ortam hazırlanmasıdır. Deniz akvaryumu sıcaklığının en ideal aralığı ise 24 derece ile 26 derece arasıdır.

Deniz Akvaryumu

Deniz Akvaryumunda Büyük Küçük Ayrımı

Balık beslemek isteyen kişiler eğer tecrübesizseler bu işe küçük akvaryum satın alarak başlıyorlar. Küçük akvaryum tercih etmelerinin en büyük nedeni ise bu akvaryumların maliyetleri. Ancak alınan balıklar zaman içinde büyüyor ve çok küçük olan o akvaryumlara sığmamaya başlıyorlar. Bu durumda küçük akvaryumun büyüğü ile değiştirilmesi gerekiyor.

Bu durum balıkların akvaryuma sığıp sığmadıklarından çok akvaryum içinde bulunan su hacmi ile ilgidir. Küçük akvaryumların bakımı daha kolay gibi sanılsa da su hacmi düşük olduğu için akvaryum içinde bulunan su çok daha çabuk kirlenir. Çabuk kirlenen su ise kısa zaman aralıkları ile temizlik ister. Gerekli temizlik yapılmayan akvaryumlarda balık kayıpları yaşanabilir.

Büyük akvaryumlar fazla maliyetli ancak sanılanın aksine temizliği daha kolay olan akvaryum türleridir. Çünkü büyük yaşam alanlarına sahip balıklar daha uzun süre yaşama olanağı elde ederler. Burada önemli olan su hacmidir. Akvaryumun büyüklüğü gerekli su hacmine göre ayarlanmalıdır. Farklı türdeki balıkların küçük akvaryumda yaşamaları zorlaşır.

Küçük Akvaryumda Balık Yaşam Süresi

Akvaryum bakıcıları küçük akvaryumlarda balık ölümlerinin daha çok olduğunu tecrübe etmişlerdir. Bunun sebebi ise su üzerinde oluşan dalgalanmadır. Dalgalanma küçük akvaryumda daha az olur buda daha az oksijen üretimi anlamına gelir. Yeterli oksijen alamayan balıklar ise ölür.

Deniz Akvaryumu
Deniz Akvaryumu Balıkları Nelerdir

Deniz Akvaryumunda Tuz Kullanımı

Deniz akvaryumları tuzlu sularda yaşayan balıklar için hazırlanmış ortamlardır. Bu nedenle içerisinde bulunan tuz miktarı önemlidir. Tuz miktarının önemli olduğu kadar ne tür bir tuz kullanıldığı da oldukça önemlidir. Deniz akvaryumlarında her türlü tuz kullanılmaz. Deniz akvaryumları için özel olarak üretilen tuzların kullanılması gerekir. Tuzun miktarı ise akvaryum içinde beslenen balığın türüne göre ayarlanmalıdır. Hesaplama balığın doğal yaşamındaki tuz oranına göre yapılmalıdır.

Deniz Akvaryumu
Deniz Akvaryumu Balıkları Nelerdir

Deniz Akvaryumunda Bakılan Büyük Balıklar

Deniz akvaryumu kurmak ve deniz canlısı büyütmek isteyen kişilerin tercih ve istekleri farklılık gösterir. Önemli olan bu işle uğraşacak birincil kişinin tercih ve istekleridir. Çünkü deniz akvaryumu bakıcılığı çok pahalı olmayan ancak zaman ve emek isteyen bir iştir. Söz konusu olanın bir canlı olduğu unutulmadan bu işe başlanmalı ve devam ettirilmelidir. Bazı mercan türleri deniz akvaryumu bakıcıları tarafından diğer balık türlerine göre daha çok tercih edilir.

Deniz akvaryumunda tercihe göre büyük deniz balıkları veya küçük deniz balıkları beslenebilir. Köpekbalığı besleyen akvaryum bakıcıları bile vardır. Ancak şunu unutmamak gerekir ki büyük balık demek daha büyük akvaryum ve daha çok ekipman demektir. Aynı zamanda akvaryum koşullarının içinde yaşayan deniz canlısına uygun seviyede kalması için güçlü filtre gerekir.

Deniz akvaryumunda beslenebilecek bir diğer balık türü ise tang balıklarıdır. Hemen hemen her deniz akvaryumunda bulunurlar. Tercih sebepleri arasında aynı akvaryumu paylaştıkları mercanlara dokunmuyor, onları rahatsız etmiyor olmaları sayılabilir. Aynı zamanda tang balıklarının görselleri akvaryum bakıcılarını cezp eder. Değişik desenleri ve renkleri vardır. Birçok değişik rengi üzerinde taşır. Bu onlara göz alıcı bir görünüm sağlar. Otçul olarak beslenmeyi severler. Akvaryum içinde bulunan yosunları yerler. Tang balıklarını büyük deniz akvaryumu balıkları arasında saymak mümkündür.

Tavsiye Bağlantı: Lepistes Balığı Özellikleri ve Bakımı

Deniz Akvaryumunda Bakılan Küçük Balıklar

Deniz akvaryumunda büyük balıklar beslenebileceği gibi küçük balıklarda beslenebilir. Uygun büyüklükteki deniz akvaryumlarında daha çok sayıda küçük balık bakmak mümkündür. değişik renk ve desenlerde bulunan ve tuzlu suda yaşayan bu deniz canlıları deniz akvaryumu bakıcıları tarafından çok tercih edilmektedir. Deniz akvaryumunda bakılabilecek küçük balıklar ise şöyledir:

  • Percula türleri
  • Gobi türleri
  • Damsel türleri
  • Anthias türleri
  • Kardinal türleri
Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın