Sincap Özellikleri ve Bakımı

Memeli canlılar grubuna ait olan sincaplar sevimli bir görünüme sahiptir. Tüyleri sarımsı turuncu, kahverengi ve siyah gibi farklı renklerde olabilir. Boyları ortalama 20-25 cm civarındadır. Parlak ve büyük gözlerin yanı sıra uzun ve kalın bir kuyruğa sahiptirler. Ağırlıkları 15 ve 50 gram arasında değişkenlik gösterir.

Sincapların Yaşam Alanları

Sincaplar karasal iklime uyum sağlamışlardır. Yuvalarını ağaç gövdesine yapan bu canlılar yükseklerde yaşamayı sever. 2000 metreye kadar olan yüksekliklerde yaşayabilirler. Böylece alçakta olmanın beraberinde getireceği tehlikelerden korunmuş olurlar. Ormanlık alanlar bu canlıların yaşama ortamı için oldukça elverişlidir. Özellikle meşe ve çam ağaçlarından oluşan ormanlar bu sevimli canlılar için idealdir. Bazen terk edilmiş binalarda, mezarlıklarda ya da taş oyuklarda da yuva yapabilirler. Bir hayli ürkektirler ve inanılmaz bir hızda tırmanma yetenekleri vardır. Ömürleri 10 yıl kadar olan sincaplar ot obur ve kemirgen canlılar sınıfındadır.

Sincaplar

Sincapların Dünyada Yayılış Alanı

Ermenistan, İsrail,, İran, Suriye, Ürdün ve Türkiye gibi pek çok farklı ülkede görülür. Türkiye‘de çok geniş bir yayılış alanına sahiptir. Bu tür Trakya‘da yaşamaya uygun değildir. Önceleri İstanbul‘da da yaşamayan bu canlılar yaklaşık 40 yıl evvel buraya getirilmiştir. Günümüzde Emirgan Korusu gibi parklarda bu canlılara rastlamak mümkündür. Artvin, Trabzon ve Rize’de ormanlar yoğun olduğundan bu alanlarda daha çok görülürler. Yine bir başka yer olan Gökçeada’da sincap görülür ancak Bozcada’da bu canlılara rastlanmaz. Burada yaşamaları için yeterli ortam koşulu yoktur.

Sincaplar
Sincap Özellikleri ve Bakımı

Sincaplarda Üreme

Sincaplar bahar aylarında çiftleşirler. Doğurarak çoğalan memeli canlılardır. Çiftleşme dönemi dışında yalnız yaşarlar. Yuvaları yaklaşık 50 cm boyundadır ve çürük dallardan ve yapraklardan yaparlar. Senede en çok iki kez yavrular. Tek seferde 2 ile 40 arası yavru dünyaya getirebilirler. Hamilelik süresi 4 ile 6 hafta arası değişkenlik gösterir.

Sincaplar Ne İle Beslenir?

Ot obur olan sincaplar ot ve türleri ile beslenen canlılardır. Genellikle ağaç kabuğu, ceviz, badem, kozalak, meyve ve yaprak yiyen bu sevimli hayvanların zaman zaman yavru kuş, kuş yumurtası ve salyangoz yediği de görülebilir. Tohumları toprağa gömerek kışa hazırlık yaparlar. Çünkü sincaplar da ayılar gibi kış uykusuna yatarlar. Baharda uyanan sincaplar kıştan önce hazırladıkları stokları tüketirler.

Sincap Türleri

Sincaplar 5 familya, 51 cins ve 300 civarı türe ayrılır. En çok bilinenleri ise kızıl sincap, boz sincap ve Sibirya çizgili sincabıdır.

Tavsiye Bağlantı: Kemirgen Hayvanların Özellikleri ve Bakımı

Kızıl Sincap

Bu tür Anadolu‘nun çeşitli yerlerinde zigzig, kakli, kaklikav, teyin ve çuni gibi farklı isimlerle bilinir. Büyük ve parlak gözleri vardır. Kuyruk kısmı sırtına doğru eğik bir açıyla durur. Kulak uçları tüylü bir yapıdadır. Vücudunun üst bölümü sarı, kahverengi, kızıl ve siyah arasında değişkenlik gösterir. Bazen iki renk karışık bulunabilir. Alt bölüm ise beyaz tüylerden oluşur. Kış aylarında tüylerinin ucunda siyah renk çoğalır ve dışarıdan daha koyu bir renge bürünür. Yaşamak için genellikle iğne yapraklı ağaçlardan oluşan ormanları tercih eder. Ülkemizde özellikle Karsta görülürler. Ancak Trakya bölgesinde de yayılış alanı bulmuştur.

Bu tür daha çok kış aylarında çiftleşir. Yaklaşık bir ay hamilelik dönemi sürer. Yavrular gözü ve kulağı kapalı bir şekilde çıplak olarak doğar. 14 gün içinde posta bürünürler. 1 aylıkken gözleri açılır. Bundan yaklaşık 7 hafta sonra yuvayı terk etme zamanı gelir.

Boz Sincap

Genelde gri renktedir. Ancak kahverengi de zaman zaman görülür. Kuyrukları kabarık ve uzundur. Göğsünde beyaz tüyler bulunur. Kuyrukları boyları kadar uzun olabilir. Kızıl sincaplardan daha bir yapıya sahiptirler. Kışın vücutlarında yağ depolarlar. Kışın sıcak kalmak için başka sincaplarla yaşayabilirler. Tohum, palamut, kozalak gibi sincapların genel besin kaynaklarından tüketmeyi severler. Ormanlarda yaşarlar ancak diğer sincap türlerine nazaran yerde daha fazla zaman geçirirler. Dünyada ABD ve İngiltere’de yaşarlar.

Sincaplar
Sincap Özellikleri ve Bakımı

Evde Sincap Bakımı Nasıl Yapılır?

Dışarıdan bakıldığında çok sevimli görünen bu canlılar aslında vahşi doğaya aittir. Evcilleştirmek için yavruyken alıp beslemek gerekir. Böylece dış ortamı hiç görmeden kişiyi ailesi olarak kabul etmesi kolay olacaktır. Buna rağmen bazen evcilleştirmek mümkün olmayabilir. Çünkü sincaplarda aile kavramı yoktur. İç güdüleri yalnız yaşamalarını söyler. Hayvan mağazalarında 50 ile 500 TL aralığında değişen fiyatlarda sincap görmek mümkündür.

Sincap eve getirilmeden önce geniş ve ferah bir ortam yaratılmalıdır. 60-70 cm boylarında bir kafes sincaplar için uygun olacaktır. Kafesin içerisinde sincap için uyuma alanı olarak bir oyuk yerleştirilmelidir. İçerisine yumuşak bir bez ya da sünger koymak unutulmaması gereken bir detaydır. Bu oyuk aynı zamanda üremeleri için ideal bir ortamdır. Doğal ortamında hissetmesi için kafese toprak ve saklama kabı koyulabilir. Elle besleme yöntemi kullanılırsa insana daha çabuk alışacaktır. Fındık, fıstık, ceviz, badem, kestane, çekirdek, palamut gibi farklı besinlerle beslenmesi sağlığını olumlu etkileyecektir. Ancak bu yiyeceklerin çiğ ve kabuklu olması gerekir. Aşırı tuzlu ve şekerli yiyecekler verilmemelidir.

Yazar
Oktay Bozacı

“Sincap Özellikleri ve Bakımı” üzerine bir yorum

Yorum yapın