Scottish Fold Özellikleri ve Bakımı

Hayatımızın önemli bir parçası olan kediler bizi stresten uzaklaştıran ve mutlu eden özelliklere sahip canlılardır. Bu nedenle bizler kedilere büyük önem veriyoruz ve onların mutlu olması için elimizden geleni yapıyoruz.

Dünya üzerinde onlarca farklı kedi türü vardır. Bu türler doğal yollarla ya da çiftleştirme yöntemiyle oluşmuştur. Bu kedi türlerinin birbirinden farklı birçok özelliği vardır.

İşte Scottish Fold cinsi kediler de birçok özelliğe sahip olan ve dünyanın en popüler kedi türlerinden birisidir.

Muazzam dış görünüşleri ve sakin karakterleri sayesinde milyonlarca kişiyi kendine hayran bırakan bu kedi türünü yakından tanımak isteyenler için Scottish Fold cinsi kedilerle ilgili birçok konuyu açıklamaya çalışacağız.

Tavsiye Bağlantı: British Shorthair Özellikleri ve Bakımı

Scottish Fold Kedisi Kısa Tarihi

 • Kıvırcık ve büyük kulakları ve parlayan gözleriyle birlikte dünyanın en çok sevilen kedi türlerinden biri olan bu tür, günden güne popülerliğini arttırıyor.
 • Scottish Fold türü kedinin kökeni 1960’lı yıllara dayanıyor. William Ross isimli bir çalışma çobanın ahırda bulmasıyla ortaya çıkan bu kedi türü, İran, American Shorthair ve Birman kedileri ile çiftleştirilerek gen havuzu geliştirilmiş durumdadır.
 • 1970’li yıllarla birlikte Amerika Birleşik Devletlerine götürülen bu kedi türü düzenlenen birçok yarışmada en güzel kedi türleri arasında yer aldı. Ardından resmi olarak bir kedi ırkı olarak ilan edildi.
 • Adından da anlaşılacağı üzere Birleşik Krallık kökenli olan ve ilk başlarda o bölgede yetiştirilen Scottish Fold kedisi günümüzde dünyanın dört bir yanında yetiştirilmekte ve ailelere dostluk yapmaktadır.
 • Sakin yapısı nedeniyle aileler için oldukça ideal bir kedi olan Scottish Fold kedisi birçok kişi tarafından sevilmektedir.

Scottish Fold Kedisi Kişilik ve Karakteri

 • Bu kedi türü genelde hareketliliği sevmeyen ve stabil bir hayatı benimseyen bir kedi olarak karşımıza çıkıyor. Bu kedi türü için zamanında oynamak, beslenmek ve uyumak son derece önemlidir.
 • Son derece sadık bir kedi olan Scottish Fold’lar aile bireylerine gösterdikleri sevgiyle sadakatlerini kanıtlıyorlar.
 • Ev içerisinde sahiplerini takip etmeyi oldukça seven bu kedi türü aynı zamanda zeki ve akıllı olmasıyla birlikte öğrenme konusunda oldukça başarılıdır.
 • Scottish Fold’ların diğer bir karakteristik özelliği bir yerde uzun süre oturup etrafı izlemekten hoşlanmasıdır. Yaptığı sevimli hareketler ile birlikte sevgimizi kazanan bu kedi yalnız kalmaktan hiç hoşlanmaz. Aksine yanında her zaman birilerinin olmasını tercih eder.
Scottish Fold
Scottish Fold Özellikleri ve Bakımı

Scottish Fold Görünümü

Bir mutasyon sonucu ortaya çıkan bu kedi türünün arkaya yatık kulakları, geniş ve parlak gözleri ile birlikte oldukça sevimli bir görünüme sahiptir.

Kısa ve ipeksi tüyleri sayesinde tatlı bir görünüme sahip olan Scottish Fold kedisi adeta bir sevimlilik maskotudur.

Scottish Fold Bakımı Nasıl Olmalıdır?

 • Scottish Fold kedisi diğer kedilere nazaran saha hassas bir kedi türüdür. Bu nedenle iyi bakılması gereken bir kedi olan Scottish Fold’lar ancak iyi bakım yapılırsa uzun ve sağlıklı bir yaşam geçirebilir.
 • Kedi için besin kaynağı olarak her zaman kaliteli kuru kedi mamaları tercih edilmelidir. Ayrıca doğalarına uygun çevre koşulları oluşturmak sağlıklı olmaları için gerekli bir husustur.
 • Belli zaman aralıklarında vücutlarındaki ölü tüyler alınmalı ve ılık bir duş aldırılmalıdır.
 • Ayrıca kesinin ağız ve dişlerinde enfeksiyon oluşmaması için belli zamanlarda dişlerinin fırçalanması iyi olacaktır.
 • Kulak yollarının hassas olması nedeniyle haftanın belli günlerinde kulak içleri ve etrafı yumuşak bir bezle kediye zarar vermeden temizlenmelidir. Tırnaklarının uzaması halinde kesilmesi de yararlı olacaktır.

Scottish Fold Kediler Doğuştan Hasta Mı?

Son derece hassas bir yapısı olan bu kedilerin iyi bakılması durumunda ortalama yaşam süresi 12 ile 15 yıl arasında olmaktadır.

Ancak herkesin bildiği gibi bu kedi türü sık sık hasta olmasıyla bilinir. Bu kedilerde kalıtsal olarak

 1. Böbrek Rahatsızlıkları
 2. Romatizmal Problemler görülmektedir.

Tüm bu rahatsızlıkların önüne geçmek için özellikle beslenme konusuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Tahıllı, tavuklu, etli ve sebzeli farklı yiyecek türleri tercih edilmelidir. Ayrıca bağışıklık sisteminin her daim güçlü kalabilmesi için aşı yaptırmak Scottish Fold’ları sağlıklı tutmak için gereklidir.

Scottish Fold
Scottish Fold Özellikleri ve Bakımı

Scotttish Fold Kedisi Ve Çocuklar

Sakin ve rahat tavırlarıyla birlikte oldukça sevecen olan bu kedi türü çocuklarla oldukça iyi anlaşmaktadır. Özellikle oyun zamanlarında çocuklar için çok iyi bir arkadaş olan bu kediler çocuklu aileler için oldukça iyi bir tercih olacaktır.

Scottish Fold Özellikleri

 • Bu kedi türünün diğer kedilerden birçok farklı özelliği vardır. Bu özelliklerden en çok dikkat çekeni, arkaya yayık kıvırcık kulaklarıdır.
 • Tüy rengi olarak hemen her renkte olabilen bir kedi türüdür.
 • Sakin ve rahat tavırlarıyla oldukça sessiz bir görünümü olan Scottish Fold türü kediler oyun oynamayı da bir o kadar sever.
 • Arka ayaklarının arkasına çökerek saatlerce oturabilmeleri ile ünlüdürler.
 • Diğer hayvanlarla oldukça iyi geçinen Scottish Fold kedileri kalıtsal olarak bazı hastalıklara sahiptir.
 • İyi bakılması durumunda ortalama ömürleri 15 yılı bulabilmektedir.
Kediler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Kedi forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı