Köpek Aile Üyelerini Nasıl Tanır?

Yüzleri tanımlamakta zorlanıyor musunuz? Bu potansiyel olarak iyi tanımadığınız insanlarla ilgili bir sorundur, ancak kendi ailenizle ilgili bu tarz bir sorunla karşılaşmazsınız. Tüm aile üyeleriniz de sizin için aynı şeyi söyleyecektir. Muhtemelen birlikte büyüdüyseniz veya birbirinizi sık sık görüyorsanız birbirinizi kolayca tanır ve ayırt edersiniz. Aynı şekilde köpeklerinizin size ve aile üyelerinize diğer insanlardan daha aşina olmasını beklersiniz. Peki sizce köpek aile üyelerini tanır mı? Ve köpek aile üyelerini nasıl tanır?

Köpekleri Aile Üyelerini Tanıdığını Gösteren İşaretler

Köpeğinizin birisiyle rahat veya rahatsız olduğuna ilişkin işaretler tüm köpeklerin insanlara farklı tepki verdiğini akılda tutmak önemli olsa da, izleyebileceğiniz birkaç genel kural vardır. Köpeğiniz birinin yanında rahat ederse kuyruklarını sallamaya ve heyecanla havlamaya başladığını fark edebilirsiniz. Köpeklerin ruh hallerine bağlı olarak, havlamalarının insanların ses tonlarına çok benzemesi de ilginçtir. Yani, yavrularınızın heyecanlı bir şekilde havladığını duyarsanız, muhtemelen önlerindeki kişiyi tanıyorlar demektir. Bu durumda o kişinin üstüne atlayabilir ve onu selamlamak için yalamaya başlayabilir. Kulakları yukarı kalkar ve vücut dilleri muhtemelen belirgin bir şekilde heyecanlı olduklarını belli eder.

Eğer köpeğiniz birinin yanında rahat değilse, kişiye havladığını ancak kuyruğunu sallamadığını veya üzerine atlamadığını fark edebilirsiniz. Yeni kişiyi iyice kokladıktan ve her şeyin yolunda olduğu konusunda sizin tarafınızdan güvence altına alındıktan sonra, yalnız kalabilirler. Bununla birlikte, köpeğiniz tehdit altında hissederse, kulaklarını geriye yatırabilir ve kişiye homurdanabilir. Köpeğiniz agresif davranmaya başlarsa, yeni kişiden uzaklaştırmak önemlidir. Köpeğiniz yeni insanlarla tanışmak konusunda heyecan duyuyorsa, yukarıda listelenen işaretlerden bazılarını sergileyebileceklerini, ancak kişiyle tanışmaktan gerçekten mutlu görünebileceklerini de unutmamak gerekir.

Aile Bireylerini Tanıyan Köpeklerin Tarihi

Tarihsel olarak, köpekler kurtlardan gelmektedir. Kurtlar sürü hayvanıdır. Köpekler ve insanlar gruplar halinde yaşadığımız için birbirlerine benziyorlar. Grubun tüm üyelerini düzgün bir şekilde işlemek için de tanımak çok önemli. Yakın zamana kadar, araştırmacılar sadece insanların ve belki de primatların yüz tanımayı anladığını düşünüyorlardı. Ancak, köpekler de yüzleri tanıyan canlılar arasında olabilir. Yani daha önce sevdiğiniz ya da gördüğünüz bir köpek sizi tekrar gördüğünde yüzünüzü tanıyabilir. İnternette köpeklerin, uzun zamandan sonra sahipleriyle yeniden bir araya getirilmesiyle ilgili birçok sevimli video var.

Bunları izlerken ilginçtir, köpeklerin genellikle onlara yaklaştıklarında dikkatli olmadıklarını veya sahiplerini koklamak zorunda kalmadıklarını belirtmek gerekir. Ya onları görmeden önce biliyorlar ve kapıda havlamaya başlıyorlar ya da sahiplerini görüyorlar ve içeri girdikleri anda üzerlerine atlıyorlar. Bu, köpeklerin kimin geldiğini bildiklerine ve o kişinin önemli olup olmadığını belirlemek için farklı duyular kullandıklarına işaret ediyor.

Köpek Aile Üyelerini Nasıl Tanır?
Köpek Aile Üyelerini Nasıl Tanır?

Aile Üyelerini Tanıyan Köpeklerin Arkasındaki Bilim

Bu teorinin arkasındaki bilimi anlamak, bir köpeğin karşısındaki kişinin kim olduğunu nasıl anladığını belirlemenin birkaç farklı yolunu işaret eder. Daha önce yapılan çalışmalarda bu durumun sebebini saptayabilmek için farklı geçmişlere sahip köpekler kullanılmıştır. Bu köpeklerden bazıları ailelerle birlikte yaşarken bazıları yaşamıyordu. Bazı ilginç bulgular arasında köpeklerin özellikle yüzde gözlerle ilgilendiği, yavruların diğer köpeklerin yüzleriyle daha fazla ilgilendiği ve ailelerle birlikte yaşayan köpeklerin, köpek kulübelerinde yaşayanlara kıyasla daha fazla insan yüzüyle ilgilendiğini göstermiştir.

Resimler ters olduğunda köpeklerin yüzleri ayırt edebilmeleri gibi diğer yetenekleri de test edilmiştir. Bununla birlikte, sonuçta, köpeklerin aslında yüz özelliklerini tanıyabileceği sonucunu göstermiştir. Tabii ki, teorik olarak, bir köpeğin sizi ve aile üyelerinizi tanıyıp tanımadığını belirleyen başka faktörler de vardır. Güçlü duyuları nedeniyle, aynı odada olmasanız bile birçok şeyi ayırt edebilirler. Köpekler, insanların rutinleri ve sesleri gibi şeyleri incelemek ve hatırlamakta harikalardır. Ayrıca, insanların benzersiz kokuları vardır ve köpekler inanılmaz güçlü koku hisleri ile kişileri ayırt edebilirler. Yani, henüz odaya girmemiş olsanız bile, köpekleriniz sizin kokunuzu alabilir ve size koşabilir.

Tavsiye Bağlantı: Köpeğim Su İçmiyor Ne Yapmalıyım?

Köpeğinizi Başkalarını Tanıması İçin Eğitme

Aslında köpeğinizi aile üyelerini tanıması için eğitebilir misiniz? Köpekler şaşırtıcı konularda sayısız şeyler yapmaları için eğitilebilir. Bununla birlikte, bazı kaynaklar köpeklerin yüzleri başarıyla tanımlamak için eğitilebildiğini göstermektedir. Ancak, yavrularınızın aile üyelerini kendi başlarına tanımlayabilecek olma olasılığı daha yüksektir. Dolayısıyla köpeği aile üyelerine tanıtma için eğitim gerekmez! Köpeğinizi yeni bir arkadaşınıza veya yeni bir aile üyesine daha fazla alıştırmak istiyorsanız, birlikte vakit geçirmek en mantıklı yöntem olacaktır.

Yeni kişiyle oynamalarını sağlayabilir, veya sevecen bir köpekse kucaklaşmalarına yardımcı olabilirsiniz. Belki de yeni kişinin köpeğinizi beslemesine izin verebilirsiniz. Köpekler kendilerini besleyen kişilere daha çok sevgi ve saygı besleme eğilimindedir. Çoğu zaman, köpekler insanlar gibidir – sadece yeni insanlara alışmamız gerekir. Çoğu durumda, sonunda, yavru yeni kişinin alışkanlıklarını ve kokusunu gözlemleyecek ve öğrenecektir. Köpeğiniz yeni kişiyi gerçekten sevmiyorsa, aile üyelerini tanıtmak için zorlamayın. Profesyonel bir eğitmen veya veterinerinizden yardım isteyin. Kimsenin rahatsız olmasını veya incinmesini istemezsiniz.

Köpeğinizin yeni kişiye alışmasına izin verin. Yeni kişiyi koklamasına ve onlarla zaman geçirmelerine müsaade edin. Köpeğiniz birinden rahatsızsa, ne yaparsanız yapın, onları zorlamayın. Bu durumda zorlayıcı davranışlar yalnızca tam tersi sonuçlara ve agresifliğe yol açacaktır.

Köpekler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Köpek forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

“Köpek Aile Üyelerini Nasıl Tanır?” üzerine bir yorum

  1. Merhabalar jack russell cinsi köpegim henüz 40 günlükken sahiplendim şu an 5 aylık olmak üzere , parkta otururken yakın oturan her yabancıya havlıyor huzurla oturamıyoruz bir de bizi aşırı ısırıyor bir tek babamı dinliyor ısırmıyor ama annemle beni hep ısırıyor oyun oynamak icin sinirlendiğinde her yerimiz yara bere içinde bir de ne zaman tasmasini serbest bıraktığımızda sokakta kaçmadan bizi takip edebilecek

    Yanıtla

Yorum yapın