Kedilerde Kanser Hastalığı ve Belirtileri

Kanser kedilerde köpeklerde olduğu kadar yaygın olmasa da, yine de bazı kedi dostlarımızı etkilemektedir. Ve kedilerin hastalıkları maskeleme eğilimi olduğundan, tespit edilmesi daha zor olabilir. Bu genellikle daha sonraki tanılara ve daha zor ve maliyetli tedavilere yol açar. Kedinizin kanser hastalığına yakalandığını nasıl anlayabilirsiniz? Kedilerde kanser hastalığı ve belirtileri ile ilgili birçok madde bulunmaktadır, bu maddeleri sizlere sunarken böyle bir teşhis sonucunda yapmanız gereken ilk şey veteriner hekiminizden destek almanız olacaktır. Aksi hâlde kedinizin hayatını kaybetmesine sebebiyet olabilirsiniz. Doğru teşhis ve alınması gereken önlemler kediniz için oldukça etkilidir.

Kedilerde Kanser Ne Kadar Yaygındır?

Kedilerdeki kanser köpeklerdeki kanserden daha az yaygındır. Muhtemelen köpeklerde gördüğümüz oranın yarısıdır. Ancak kedilerde kanser gördüğümüzde, daha agresif bir form olma eğilimindedir. Kedilerde gördüğümüz en yaygın kanserlerden biri, kedi lösemi virüsü (FeLV) ile ilişkili lenfomadır. Şimdi kedi lösemi için bir aşı olmasına rağmen, hala maruz kalan birkaç kedi görülmektedir ve maruz kalma bir kedinin kedi lenfoma geliştirme şansını büyük ölçüde artırıyor.

Ayrıca insanların aldıklarına benzer oral skuamöz karsinom da görülmektedir. Fibrosarkom adı verilen bir tümör veya kasta veya vücudun bağ dokusunda gelişen bir tümör olan yumuşak doku sarkomu da görülebilir. Bazıları enjeksiyon bölgesi sarkomu olarak adlandırılan enjeksiyonlar ve aşılarla ilişkili olan budur. Diğer tümör türlerine de rastlanır, ancak bunlar çok daha az yaygındır: akciğer tümörleri, beyin tümörleri, burun tümörleri, karaciğer tümörleri. Bugünlerde çok fazla meme tümörü vakası bulunmamaktadır. Birçok insanın kedilerini kısırlaştırması meme tümörlerinin önüne geçmektedir.

Kedi Kanserlerinin Bazı Belirtileri Nelerdir?

Kediler aldatıcıdır çünkü hastalığı iyi saklarlar. Kusma ve ishal sindirime bağlı lenfomanın yaygın belirtileridir. Nefes almada zorluk bir işaret olabilir, çünkü bazı kanserler akciğerlerde sıvı birikimine yol açmaktadır. Bazen sadece yemek yemeyi ve kilo vermeyi reddetmek bile kanser belirtisi olabilir. Kediniz herhangi bir süre hasta veya uyuşuk davranıyorsa, kontrol edilmesi için veterinerinize götürmek her zaman en iyisidir.

Bir Kedinin Kanser Türünü Teşhis Etmek Zor Mudur?

Biyopsi ile patolog genellikle kanser türünü söyleyebilir. Ama bazen o kadar da net olmayabilir. Dahası bazen insanlar kesin bir belirti olmadan ilerlemek konusunda isteksizdir. Genellikle gerçek alt türün ne olduğunu öğrenene kadar ileri gidilmez. Kanser türünü tanımlamak için bazı özel testler veya bazı tahliller gerekebilir ve bazen kişiler bunu yapmaya istekli değildir.

Kedilerde Kanser Hastalığı Ve Belirtileri
Kedilerde Kanser Hastalığı ve Belirtileri

Kedilerimizde Yüksek Kanser Oranlarına Neden Olan Nedir?

Çoğu kansere neyin neden olduğu gerçekten bilinmemektedir. Kedilerde kanser etiyolojisinde büyük oyuncu olan kedi lösemi virüsü gibi birkaç tane daha etken bulunur. Kedilerde çoğu kansere neyin sebep olduğuna cevap verilebilmektedir. Kediler kanser hastası insanlara kıyasla daha uzun yaşamaktadır, bu yüzden elbette kedilerde daha uzun süre kanser gördüğümüz için daha fazla kanser gördüğümüzü düşünebiliriz.

Ev Kimyasalı ve Böcek Spreyi Kedileri Kanser Yapar Mı?

Çevresel nedenler kanser sebebi olabilir. Bu konuda bazı çalışmalar yapılmıştır. Kedilerin kendilerini tımar etmeleri ağız kanseri gelişimi ile ilişkilidir. Ama bunun gerçekten olup olmadığı bilinmemektedir çünkü çevreden vücutlarına bu şekilde bazı toksinler alabilir ya da almayabilirler. Çevresel konularla ilgili hala birçok soru işareti bulunmaktadır.

Bazı Kedi Irkları Diğerlerine Göre Kansere Daha Mı Yatkın?

Hayır, köpeklerde olduğu gibi kanser riski yüksek olan kedi ırkları gibi bir saptama söz konusu değildir. Bununla birlikte, belirli kedi ırklarının beyaz çeşitleri genellikle kulaklarında ve yüzlerinde yassı hücreli karsinomlara daha yatkındır.

Kedimin Kanseri Varsa, Bu Onun Öleceği Anlamına Mı Geliyor?

Hayır, ancak kedilerde gördüğümüz kanserlerin çoğu köpeklerde gördüğümüz kanserlerden daha agresiftir. Bu nedenle erken teşhis ve tedavi çok önemlidir.

Kanserli Kediler İçin Tedaviler Nelerdir?

Çıkarılması gereken her türlü yumru için en yaygın tedavi cerrahi müdaheledir. Kemoterapi en yaygın olarak lenfomaların tedavisinde kullanılır. Ancak lenf düğümlerine veya diğer organlara yayılmış agresif tümörler olduğunda da kullanılır. Radyasyon terapisi, örneğin beyin tümörleri ve burun tümörleri gibi tümörlerin kaldırılamadığı durumlarda kullanılmaktadır.

Kedi Kanserlerinin Tedavisinde Gelişmeler Var Mı?

Evet, ancak tarihsel olarak insanlar kediler için köpeklerden daha az araştırma yapma eğiliminde oldukları için, gelişmeler daha yavaş olmuştur. Ancak radyasyon terapisi, yeni kemoterapi ve cerrahi yaklaşımlar konusunda da gelişmeler söz konusudur. Ancak, kediler için köpekler için olduğu kadar fazla ilaç ilerlemesi bulunmamaktadır. Araştırmaların çoğu köpek kanserlerine, kedi kanserlerinden daha çok yer ayırmaktadır.

Tavsiye Bağlantı: Kedilerde İştahsızlık Sorunu ve Tedavisi

Tedavi Edilirse, Kanserli Kediler İçin İyileşme Oranı Nedir?

Bunu söylemek zor çünkü çok farklı kanser türleri ve çok sayıda değişken var. Ancak, her türlü etken dahil edilirse, kedilerin hayatta kalma oranının genel olarak % 50’den az olduğu söylenebilir. Ancak her şey, tümör türüne, nerede bulunduğunda ve nasıl tedavi edildiğine bağlıdır. Bir hayvana kanser teşhisi konulduğunda, sahibinin bir veteriner onkoloğuna danışması tavsiye edilir. Yapılabilecek hiçbir şey olmadığını düşünebilirsiniz, ancak tedaviler sürekli değişmektedir.

Kedimin Kanser Olmasını Önlemek İçin Ne Yapabilirim?

Kedinizin formunu korumak meme kanseri olma riskini büyük ölçüde azaltacaktır. Kedinin lösemisinin gelişimini önlemek için, ya aşılar yoluyla ya da bir kedinin kedi lösemisine maruz kalmadığından emin olmak, lenfoma gelişme olasılığını azaltacaktır. Ancak, çoğu zaman neye neden olduğunu bilmediğinizde bir şeyi nasıl önleyeceğinizi söylemek çok zordur. Dolayısıyla, erken değerlendirme ve tespit sonuçların iyileştirilmesi açısından muhtemelen daha iyi bir yaklaşımdır.

Kediler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Kedi forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı