Kedilerde Doğum Öncesi Bakım Nasıl Olmalı?

Kediniz hamile mi? Ya da belki hamile bir kedi buldunuz veya evlat edindiniz. Her iki durumda da, kedilerde doğum bakımı hakkında bilgi edinmek ve onun için her şeyin en iyisini sunmak istiyor olabilirsiniz. Öyleyse doğun öncesi bakım hakkında tüm ayrıntıları öğrenerek bu süreci hem kendiniz hem de kendiniz için daha az stresli hale getirmeniz mümkündür. Kedilerde doğum öncesi bakım nasıl olmalı bunun için alınması gereken tüm gerekli bilgileri aşağıda ulaşacaksınız. Kedi besleyen değerli hayvansever yazı altına düşüncelerini veya sormak istedikleri soruları belirtebilirler.

Kedinizden Yavru Almalı mısınız?

Aşırı kedi nüfusu gerçek bir sorundur. Mükemmel kalite ve sağlıkta safkan bir kediye sahip sorumlu bir yetiştirici değilseniz lütfen kedinizi bilerek üretmeyin. Kedi yetiştiriciliğinde yeniyseniz, kedinizin ve yavrularının uğruna doğru şeyleri yapmanıza yardımcı olacak deneyimli bir kedi yetiştiricisinden yardım isteyebilirsiniz.

Hamile Kediler için Veteriner Bakımı

Kediniz hamilelik belirtileri gösteriyorsa veya kedinizin çiftleşmiş olabileceğinden şüpheleniyorsanız, ilk adım onu veterinere götürmektir. Bunu yapmak için en iyi zaman hamileliğin yaklaşık ilk üç haftasıdır. Daha öncesinde veterineriniz hamileliği doğrulayamayacaktır. Bununla birlikte, kediniz hasta görünüyorsa, onu hala değerlendirme için veterinere getirmeli ve veterinere hamile olabileceğini bildirmelisiniz. Hamilelikten yaklaşık üç hafta sonra, veterineriniz kedinizin karnını hafifçe kontrol ederek hamileliği belirleyebilir. Ayrıca, ultrason hamileliği doğrulayabilir.

Hamileliğin bu erken aşamasında, veterineriniz sizinle hamileliği sonlandırma seçeneği hakkında konuşabilir. Kedinizin sağlığı için bunu yapmak isteyip istemediğinize karar verebilirsiniz. Kedinizin yavru doğum yapmasına izin vermeye karar verirseniz, veterineriniz size kedilerde doğum öncesi bakım ve yavruların doğumdan sonra ihtiyaç duyacağı bakım hakkında tavsiyelerde bulunabilir. Bu, yavru kediler için nasıl iyi bir yuva sağlayabileceğinizi düşünmeye başlamak için iyi bir zamandır.

Hamileliğe yaklaşık 42 gün kala, veterineriniz beklenen kedi sayısına bakmak için bir radyografi (X-ışını) önerebilir. Kedinizin kaç tane fetüs taşıdığını bildiğinizde, kedinizin ne zaman doğum yapacağını veya yavru kedi doğumları arasında bir tür sıkıntı olup olmadığını bilmek daha kolay olacaktır. Hamilelik sırasında aşılar tavsiye edilmez, çünkü yavruların gelişimi üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir.

Kedilerde Doğum Öncesi Bakım Nasıl Olmalı?
Kedilerde Doğum Öncesi Bakım Nasıl Olmalı?

Hamile Kedilerde Beslenme

Hamile kediniz, büyüme için formüle edilmiş yüksek kaliteli bir yiyecek ile beslenmelidir. Gıdanın büyüme ve üreme için eksiksiz ve dengeli olduğunu söyleyen ifadelere ayrıca bakmanız önerilir. Bu, genellikle bir çeşit yavru kedi yemeğidir. Genel olarak, ıslak yiyecekler kurudan daha sağlıklı bir seçimdir. Kuru gıdaları seçerseniz, mümkün olan en yüksek kalitede bileşenlere sahip olanı arayın.

Hamileliğin ilk haftalarında hamile kedinizi aşırı beslememeye dikkat edin. Evet, kendisi ve yavruları için bol miktarda iyi beslenmeye ihtiyacı vardır. Bununla birlikte, yavru kedi maması ihtiyaç duyduğu ekstra kalori ve besin maddelerini içerir. Aşırı kilo alırsa, bu durum kendisi ve yavruları için sorunlara neden olabilir. Hamileliğini onayladıktan sonra yavru kedi mamasına yavaş yavaş geçiş yapın, ancak kilolu veya aç davranmadığı sürece beslendiği miktarı artırmayın. Hamilelik sırasında veteriner hekiminizin yardımıyla vücut durumunu izleyin.

Kediniz doğumuna yaklaşık altı hafta kaldıktan sonra, daha sık küçük öğünler ile beslenmelidir. Midesi üzerindeki yavru kedi baskısı, bir seferde çok fazla yemek yemesini zorlaştıracaktır. Ancak ekstra yemeğe ihtiyacı da vardır. Mamayı küçük öğünlerle günde dört ila altı kez sunun.

Hamile Kedinizin Ortamı

Bazı küçük veteriner bakımı ve beslenme değişikliklerinin ötesinde, hamile kedinizin hamileliğinin çoğu sırasında özel bir ihtiyacı olmamalıdır. Bununla birlikte, kediniz doğum yaklaştıkça, güvenli ve sessiz bir yer aramaya başlayacaktır. Bu genellikle doğumdan bir veya iki gün önce başlar. Bir karton kutu veya çamaşır sepetini battaniye ile doldurup evinizin güvenli, sessiz bir alanına sıkıştırarak uygun bir yer hazırlayabilirsiniz. Bununla birlikte, kediniz hazırladığınız alanı kullanmaya karar vermeyebilir.

Çoğu kedide olduğu gibi, doğumlarını kendi istedikleri gibi yaparlar. Kediniz en rahatsız edici yerde doğum yapmayı tercih edebilir. Evinizde sınırlarını korumak istediğiniz alanlar varsa, bu alanların hamileliğinin son haftasında kapalı olduğundan emin olun. Ayrıca, onu bulamayacağınız bir yere yuva yapmak için gizlice girebileceği için dışarıya erişimi olmadığından emin olun. Kediniz doğum yaklaştıkça huzursuz ve hatta endişeli davranabilir. Bu tamamen normaldir. Onu rahatlatmak ve ona güven vermek için elinizden geleni yapın.

Tavsiye Bağlantı: Kedilerde Diyabet (Diabetes Mellitus) Şeker Hastalığı

Kediniz Doğuma Hazır Olduğunda

Kediniz doğum yapacağı bölgeyi seçtikten sonra, onu yalnız bırakmak ve güvenli bir mesafeden gözlemlemek en iyisidir. Neyse ki, doğum söz konusu olduğunda çoğu kedinin insan müdahalesine durumunda çok az ihtiyacı vardır. Ancak, doğum sıkıntılıysa yardım etmeniz gerekebilir. Her doğum arasındaki süreyi takip edin ve kaç yavru kedi bekleyeceğinizi bildiğinizden emin olun. Kediniz yavru kedi doğumu olmadan 30 dakikadan fazla belirgin kasılmalar yaşıyorsa veterinerinize başvurun. Ayrıca, bir sonraki yavru doğumu olmadan iki saatten fazla süre geçmişse yine veterinere başvurun.

Bir yavru kedi bir veya iki dakikadan fazla dışarı itilmeden doğum kanalında kalırsa, kedinizi veterinere getirmek en iyisidir. Bir şeyler yanlış görünüyorsa, veterinerinizi arayın. Yeni anne kediniz, doğumdan sonraki bir gün içinde veteriner kontrolüne girmelidir. İlk birkaç gün anne ve yavruları ayırmaktan kaçının. Bunun yerine, birlikte kontrol için hepsini veterinere getirin. Safkan bir kedi yetiştiricisi değilseniz, veterinerinizle en kısa sürede kedinizin kısırlaştırılması hakkında konuşun. Bu genellikle yavru kedi sütten kesildikten sonra yapılır.

Kediler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Kedi forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı