Kedilerde Bağırsak Kurdu ve Tedavisi

Eğer bir kediniz varsa, hayatının bir noktasında bağırsak solucanlarına sahip olma ihtimali bulunmaktadır. Aslında, kedilerin yüzde 45’inin herhangi bir zamanda bağırsak parazitine sahip olduğu bildirilmektedir. Bir kedinin bağırsak kurduna maruz kalmaması daha sıra dışıdır. Çünkü bağırsak kurtları hemen her yerde bulunur. Neyse ki, veteriner hekiminiz kedilerdeki solucanları sizin açınızdan panik yapmanıza gerek kalmadan etkili ve güvenli bir şekilde tedavi edebilir. Bu yüzden kedinizle beslenen solucanların kabus senaryolarınızı kafanızdan çıkarın ve evcil hayvanınızı nasıl koruyacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

Kediler Bağırsak Kurdunu Nasıl Alır?

Bulaşma solucanın türüne bağlıdır, ancak çoğu zaman kediler dışkıda yumurta veya enfekte parçacıklar ile temas ederek solucanı alırlar. Dışkıya adım atıyorlar ve daha sonra kendilerini yalarken bağırsak kurdunu da yutuyorlar. Bazı durumlarda, sokak kedileri dokularında yaşayan solucan larvalarına sahip kemirgenleri avlar. Kedi daha sonra enfekte olmuş dokuyu yutan kemirgenleri yer ve solucan larvaları kedinin bağırsaklarında solucanlara dönüşür. Kediler ayrıca solucan yumurtaları taşıyan pire yiyerek veya cilde nüfuz eden bağırsak kurdu larvaları tarafından ısırılarak enfekte olabilirler. Ayrıca, yavruların enfekte bir annenin sütünü emerken bazı yuvarlak kurt türlerini de alabileceği bilinmelidir.

Yuvarlak kurtların kedilerde en yaygın bağırsak solucanı olduğu kedilerdeki istilaların yüzde 25 ila 75’ini temsil ettiği bilinen bir gerçektir. Kediler en sık enfekte kemirgenleri yiyerek veya yuvarlak kurt yumurtaları içeren dışkıları alarak yuvarlak kurtlara maruz kalırlar. Yuvarlak kurtlar 9 ila 12 cm uzunluğunda büyür ve kedinizin yediği yiyecekleri yiyerek besinlerini çalar. Solucanlar daha sonra kedinin dışkısında yok ettiği (ve daha sonra diğer kedileri enfekte edebildiği) yumurtalar üretir. Yumurtaların enfektif hale gelmesi haftalar alabilir. Bu nedenle tuvalet kumu konusunda hijyen kurallarını dikkate alan bir kedi ebeveyniyseniz kedilerde bağırsak kurdu sorunu ile kolayca baş edebilirsiniz.

Kediler Ne Tür Solucanlar Alabilir?

Kedilere tenyalar, kancalı kurtlar ve kamçı kurtları bulaşabilir. Tenya yumurtası ile enfekte olmuş pire alarak veya enfekte kemirgenler yiyerek tenya alırlar. Tüm solucan kedinin kalın bağırsağında olgunlaşır. Sonra solucan parçaları kopar ve dışkı ile atılır. Dışkıya dökülen yumurta dolu tenya parçaları, pirinç veya susam tohumu taneleri gibi görünür. Yaklaşık ayrım santim uzunluğunda ve bazı durumlarda aralıklı bulunduklarından, onları göremeyebilirsiniz. Ayrıca, kedinizde tenya varsa, pire de olabilir.

Kancalı kurtlar, kedi dışkısında tespit edilmesi zor olabilen küçük, 1 santim uzunluğunda kurtlardır. Kedinizin kanından beslenerek bağırsakların astarına yapışırlar. Yetişkin kediler derilerine nüfuz eden kancalı kurt larvalarından veya yutma yoluyla enfekte olurlar. Larvalar önce akciğerlere ve daha sonra yetişkin solucanlara dönüştükleri bağırsaklara göç ederek kedi popülasyonunun yüzde 10 ila 60’ını enfekte edebilirler. Kedilerin kamçı kurtları da alabilir. Bu solucanlar kalın bağırsakta bulunur, ancak genellikle ciddi hastalığa neden olmaz.

Bağırsak solucanlarına sahip bir kedi, solucan türüne ve etkilenmenin ne kadar ağır olduğuna bağlı olarak semptomların şiddeti ile ishal, iştah kaybı veya kusma şikayetinden mustarip olabilir. Tenyalar ve kamçı kurtlar tipik olarak hafif semptomlara neden olur. Yuvarlak solucanlar ve kanca solucanları ile şiddetli istilaların kedinizi ciddi şekilde hasta edebileceğini ve hatta kedinizin ne kadar kötü istila edildiğine bağlı olarak anemiye neden olabileceğini bilmelisiniz.

Kedilerde Bağırsak Kurdu Ve Tedavisi
Kedilerde Bağırsak Kurdu ve Tedavisi

Yavru Kedi Bağırsak Kurtlarından Nasıl Etkilenir?

Yavru kediler çok küçük oldukları için yuvarlak kurt istilası sonucu çok hasta olabilirler ve yetişkin kedilere göre kan kaybından anemik hale gelmeye karşı daha savunmasızdırlar. Yavru kedi büyüdüğü için, beslenmeyi veya ishal elektrolitlerini kaybetmeyi göze alamazlar. Bağışıklık sistemleri de gelişmiş değildir, bu nedenle ikincil olarak ortaya çıkabilecek diğer bağırsak enfeksiyonları riski daha yüksektir. Bağırsak solucanları olan yavru kedilerde bağırsakta yiyecek için yarışan parazitten ötürü yoğun ishal, dışkıda kan, kusma ve kilo kaybı fark edilebilir.

Kedilerdeki Solucanlar Nasıl Teşhis ve Tedavi Edilir?

Veterineriniz genellikle solucanları fizik muayene, dışkı örneğinin mikroskop altında incelenmesi veya tam test için laboratuvara bir dışkı örneği göndererek teşhis edebilir. Veterineriniz ayrıca kedinizin sağlığını tam olarak tahlil etmek için kan testleri isteyebilir. Veterineriniz kedinizin solucanı olduğunu belirlerse, semptomları olmasa bile genellikle onu tedavi edecektir. Belirli istilalara yönelik spesifik ilaçlar ile çeşitli güvenli ve çok etkili ilaçlar mevcuttur ve bazı ilaçlar çeşitli solucanlar üzerinde oldukça işe yarar.

İlaçlar tipik olarak solucanın tipine, istila derecesine ve takipli dışkı muayenelerinin sonuçlarına bağlı aralıklarla ağızdan verilir. Örneğin, bir yavru kedi üç gün boyunca günde bir kez yuvarlak kurtlar için tedavi edilebilir. Üç hafta sonra ve daha sonra belki üç ay sonra tekrarlanan dozlama ile sorundan tamamen kurtulmak mümkündür. Bu ilaçların birçoğunun çok genç kedi yavrularında bile güvenle kullanılabilir. Veterineriniz solucanların ortadan kaldırıldığından emin olmak için dışkı muayenesini tekrarlayacaktır. Bununla birlikte, yeniden istila, özellikle çok kedili hanelerde veya dışarıya çıkan kedilerde görülebilir.

Tavsiye Bağlantı: Kediler ve Köpeklerde Alerjik Bronşit (Soğuk Algınlığı)

Kedimin Bağırsak Kurdu Almasını Nasıl Önleyebilirsiniz?

Kedinizi, oral dozlar, topikal uygulamalar veya tasmalar yoluyla yıl boyunca bağırsak kurdu için koruyabilirsiniz. Bu, bağırsak kurtlarının ortaya çıkmasına neden olabilecek pirenin önlenmesine yardımcı olacaktır. Son olarak, kedinizi enfekte kemirgenleri avlayamayacağı ve yiyemeyeceği bir yerde tutmalısınız.

Kediler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Kedi forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı