Kediler Neden Sürtünür?

Bir kedinin davranışını anlamaya çalışmak düpedüz çıldırtıcı olabilir. Çoğu zaman, kedi eylemleri stres ve korku tarafından belirlenir, ancak neyse ki, özellikle bir kedi davranışı genellikle iyi ve dostça bir yerden gelir. Kediniz bacaklarınıza sürtünüp başını size doğru ittiğinde, bu çok olumlu bir işarettir. Hayvan davranış uzmanlarına göre, kafa sürtünmesi kedilerin annelerinden yavru kedi olarak öğrendiği bir davranıştır. Bu bir tebrik şekli olarak da kullanılabilecek sevgi dolu bir jest sayılabilir. Kedilerin insanlara, nesnelere ve birbirlerine sürtünme nedenleri hakkında daha fazla bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Kediler Bilgi Edinmek İçin Sürtünür

Bir kedi başını ovaladığında, kafasını vurduğunda veya başını size doğru ittiğinde, kedinin bir bağlılık sergilemeye çalıştığını düşünebilirsiniz. Bağlı davranışlar, bir grup birey arasında bir bağlantı kurmaya benzer. Kafa sürtünmesi, bir kedinin insanlarını ve çevresini işaretleme ve aynı koku ile birlikte onları gruplama yoludur. Biriyle ilk kez tanıştığında, dost bir kedi ziyaretçiye karşı selamlamada ve kendisi, nereden geldikleri ve kendilerine ait hayvanları varsa, bunlar hakkında bilgi almanın bir yolu olarak başlarıyla ovalayabilir. Bununla birlikte, bu tür davranışların şefkat için bir davetiye olup olmadığı kediden kediye değişir.

Bazı kediler sürtündüklerinde düşündüğünüzün aksine sevilmek değil, aslında sizden bilgi istemektedirler. Başka bir deyişle, kafa sürtünmesinin evcil hayvanlarda davet anlamına geldiğini varsaymamalısınız. Kediler ayrıca tanıdıkları diğer kedileri bir kafa sürtünme hareketi ile selamlar. Grup halinde yaşama eğiliminde olan vahşi kediler, bu davranışı grupla olan ilişkilerini göstermek ve “tercih ettikleri partnerlerini” grubun diğer üyelerinden ayırmak için kullanır. Kediler birlikte yaşadıklarında ve hepsi birbirine sürtündüklerinde, grup boyunca ortak bir koku yayılır.

Kediler Neden Sürtünür?

Kedilerde Mekanı Sahiplenme İhtiyacı

Öyleyse kediler neden evinizdeki kanepe, masa veya kapı gibi şeylere sürtünüyor? Yukarıdaki bilgilerden sonra kediler insanlara neden sürtünür sorusunun cevabını artık az çok verebilirsiniz. Öte yandan kedilerin kedi kokularıyla işaretleyerek nesnelere sahip olma arzularını gösterdikleri bilinmektedir. Kedilerin yanaklarında, alınlarında, çenelerinde kokulu bezleri vardır ve kuyruklarının tabanı ile insanlara, diğer kedilere ve nesnelere sürtünmek, spreyleme gibi bölgesel bir eylem olmadan bir işaretleme şekli olarak düşünülebilir. Samimi, rahatlatıcı bir davranış ve aslında endişeli kedileri sakinleştirmek için kullanılan sentetik kedi feromonları, bu koku bezlerinde bulunan feromonlardan türetilmektedir. Elbette, koku işareti sonsuza kadar sürmez, bu nedenle bir kedi sık sık geri döner ve işaretini yeniden aynı yere bırakmayı tercih eder.

İnsanlar, kedinin kafasını okşadığında, içgüdüsel baş sürtme hareketini tetikleyebilirler. Birçok insan kedilerin kafalarından ve kulaklarından okşanmayı tercih ettiğini ve sırtları veya yanları boyunca sevilmeyi daha az sevdiğini fark etmiyor. Bu yüzden kafa ile sürtünme bir kedinin insanları başını okşamaya odaklamaya ve vücudunun geri kalanını rahat bırakmaya teşvik etme yoludur.Kediler, ovulan bağlama veya nesneye bağlı olarak yüzlerini birçok nedenden ötürü ovalar.

Kediler Neden Sürtünür?
Kediler Neden Sürtünür?

Koku ile İzlerini Bırakma

Kedilerin başlarında birden fazla koku bezi bulunur. Ağızlarının, çenelerinin, yüzün yanlarının, boynunun ve kulaklarının etrafında bezleri vardır. Bir kedi yüzünü bir eşyaya sürtünce kokusunu geride bırakır. Bir kedinin kafasını nesnelere sürtme hareketi özellikle ünlüdür. Nesnenin yüksekliği, bir kedinin kafasının hangi kısmını bir öğe üzerinde koku işareti bırakmak için kullanacağını belirler. Kediler ayrıca, bir duvar, bir sehpa veya kanepenin kenarı, hatta bir kitap veya kutunun köşesi gibi göze çarpan köşeli ve keskin hatlı nesneleri seçme eğilimindedir. Erkek kediler dişi kedilere göre daha fazla eşyaya koku bırakma eğilimindedir. Kediler ayrıca diğer kedilerin bıraktığı koku izlerinin üzerine de kendi kokularını bırakma davranışı gösterirler.

Zaman Damgası Olarak Kedilerde Sürtünme

Kediler bazen diğer kedileri çevredeki varlıkları hakkında bilgilendirmek için avlanırlar. Başını ovalamak aynı zamanda bir “zaman damgası” biçimi olabilir. Yani diğer kediler, başka bir kedinin ne kadar yeni olduğunu bıraktığı ize göre belirleyebilir. İşaret nispeten taze ise, çatışmayı önlemek için bölgeyi yakında terk etmek isteyebilirler. Bazı kediler endişeli olduklarında avlanırlar. Kokusunu yaymak, tanıdık bir ortamda stresle başa çıkmanın veya kendilerini daha rahat hissetmenin bir yolu olabilir.

Tavsiye Bağlantı: Kediler Neden Ot Yer?

Kokuları Tanımlamak İçin Sürtünme

Nesneleri ovalamak da kokuyu almanın bir yolu olabilir. Kediler sahipleriyle vakit geçirdiklerinde, sadece kokularını bırakmakla kalmaz, aynı zamanda sahibinden de kokuları alırlar. Bu aynı zamanda bir sevgi veya karşılama davranışının işareti olabilir. Sosyal gruplarda yaşayan kediler genellikle selamlamada birbirlerine sürtünürler. Ve nesnelere sürtünme, cinsel olarak kedilerin çiftleşme mevsimi boyunca diğer kedilere görsel ipuçları vermesinin bir yoludur. Erkekler çiftleşme mevsimi boyunca dişi koku izleri ile daha fazla ilgilenir. Bu da dişinin erkek ilgisini ikna etmeye yönelik koku değişikliklerini gösterir.

Kedinizin sürekli birilerine, diğer kedilere ya da nesnelere sürtündüğüne şahit oluyor, ancak sebebini anlayamıyorsanız davranışlarını bir süre gözlemlemek oldukça yardımcı olabilir. Kedinizin hangi sebeple sürtünme davranışı sergilediğini anlamanız, ortada bir sorun varsa çözmenizi kolaylaştırır. Çiftleşme dönemlerinde sürtünme ile koku bırakma bir süre sonra rahatsız edici hale gelebileceğinden, kedinizi kısırlaştırmak çözüm olabilir.