Kediler Karanlıkta Görebilir Mi?

Binlerce yıldır, kedilerin gece aktif doğası büyücülük ve kötülükle ilişkilendirildi. Neyse ki, kedi arkadaşlarımız bu efsaneyi ortadan kaldırdı ve evlerimizdeki favori dostlarımız oldular. Ancak, insanlar hala kedilerin gece eğilimini sorgulamaktadır. Bireyler, kediler karanlıkta görebilir mi merak etmektedir. Kedi dostunuz ve kafanıza takılan alternatif bir soru işareti var ise bu yazımızın en altına yorum olarak belirtebilir veya forum kısmından ücretsiz üyelik oluşturarak dilediğiniz soruyu sorabilirsiniz.

Kedilerin Gözleri Nasıl Çalışır?

Kedilerin gözleri, insanlarınkine benzer şekilde çalışır. Gözün siyah orta kısmı olan kısım, göze giren mevcut ışık miktarını arttırmak için karanlıkta büyür; ışık miktarını azaltmak için parlak ışıkta küçülür. Işık göze girdiğinde, gözün arkasını kaplayan ışığa duyarlı katman olan retinayı aktive etmek için en arkaya gider.

Kediler, ayna gibi davranan tapetum adı verilen retinayı örten özel bir yansıtıcı katmana sahiptir. Bu, ışığı retinadaki başka bir noktaya yansıtır. Işık doğrudan göze girerse, bir arabanın farları bir kedi üzerinde parladığında, tapetum ışığın bir kısmını yansıtır, böylece yeşilimsi sarı yansımayı görürüz. (İnsan gözlerinde tapetum yoktur, bu nedenle geri yansıyan herhangi bir ışık, retinanın doğal rengi gibi kırmızı görünür.) Işığın gözün içine yansıtılması sonucunda, az miktarda ışık büyütülür. Bu, kediler karanlıkta nasıl görür sorusuna cevap vererek kedinin bir şeyler görebilmesi için gece herhangi bir ışık ışığının genişletildiği anlamına gelir. Bununla birlikte, kediler, insanlar gibi, tamamen karanlıkta göremezler, ancak mevcut ışığın yüzde 50’ye kadarını çok karanlık yerlerde insanlara göre daha fazla kullanabilirler.

Kediler Karanlıkta Dünyayı Nasıl Görüyor?

Kedi görüşünün gerçekten parladığı yer gecedir; kedilerin ışığı insanlardan daha düşük seviyelerde algılayabilen altı ila sekiz kat daha fazla çubuk hücresi vardır. Kedilerin ayaklara ve tüylü oyuncaklara sıçramaya olan düşkünlüğü avlanma içgüdülerine dayanabilir, ancak bunun benzersiz görme yetenekleri ile de ilgisi vardır. İnsanlar gün boyunca daha canlı renkler görebilirken, kediler periferik görme ve gece görüşü söz konusu olduğunda daha avantajlılar.

Kediler, insanların 180 derecelik görüşüne kıyasla yaklaşık 200 derece daha geniş bir görüş alanına sahiptir. Kediler ayrıca daha geniş bir çevresel görüş aralığına sahiptir. Köşedeki fareyi (veya oyuncağı) tespit etmek konusunda daha iyi oldukları su götürmez bir gerçektir. Kediler crepusculardır, yani şafak ve alacakaranlıkta aktiftirler. Bu yüzden iyi bir gece görüşüne ihtiyaçları olabilir. Gözleri, düşük ışığa insanlardan daha duyarlı olan altı ila sekiz kat daha fazla çubuk hücresine sahiptir.

Buna ek olarak, kedilerin eliptik göz şekli ve ışığı retinaya yansıtabilen bir doku tabakası olan daha büyük kornea ve tapetum, daha fazla ışık toplamaya yardımcı olur. Bu tapetum, kedilerin gördüğü ışığın dalga boylarını değiştirebilir, bir gece gökyüzüne karşı kontrast oluşturan av veya diğer nesneleri daha belirgin hale getirebilir. Ekstra çubuk hücreleri ayrıca kedilerin karanlıkta insanlara kıyasla daha iyi hareket etmesini sağlar.

Kediler Karanlıkta Görebilir Mi?
Kediler Karanlıkta Görebilir Mi?

Bıyıkların Gücü

Kedilerin karanlıkta gezinmelerine yardımcı olacak başka bir aracı vardır – bıyıkları. Bıyıklar, en ufak harekete karşı hassas olan sinirlere bağlanır. Hafif bir esinti bile tespit edilebilir. Kediler bıyıkları öne ve ileriye dönük olarak yürüdüğü için bıyıklar bir nesneye temas ettiğinde, kedi nesnenin orada olduğunu bilecektir. Bu, kedinin uzun otların veya dağınık bir oturma odasının içinden geçmeden en karanlık gecelerde yürümesini sağlar.

Renkli Görüş

Ancak kedigiller tüm alanlarda bir kenara sahip değildir. İnsan retinasının, parlak ışıkta en iyi şekilde çalışan ışık reseptörlerinin, kedilerin gözlerinden 10 kat daha fazla konisi vardır. İnsanların parlak ışıkta kedi veya köpeğe göre 10 ila 12 kat daha iyi hareket algılaması vardır, çünkü parlak ışık görme bir koni işlevidir. İnsanlarda ayrıca kırmızı, yeşil ve mavide hassasiyet tepe noktaları ile geniş bir renk spektrumu görmelerine izin veren üç tip koni bulunur. Kedilerin üç tip konisi olabilirken, her türün sayısı ve dağılımı değişir. Davranış testlerinde, kediler çoğu insanın görebildiği tüm renkleri görmüyor gibi görünüyor.

Bazı uzmanlar kedilerin renkli görüş yeteneklerinin mavi ve grilerle sınırlı olduğuna inanırken, diğerleri köpeklere benzediğine inanıyor, ancak renklerin doygunluğu ve renk doygunluğu daha az. Köpekler dünyayı insanlardan daha az tonda görür ve kırmızı, sarı, yeşil ve turuncu nesneleri ayırt edemez. Balıklar ise, aksine, insanların göremediği ultraviyole dalga boylarını görebilir.

Tavsiye Bağlantı: Kedi ve Köpeklerde Karaciğer Bozuklukları (Sararma)

Kedilerde Miyop

İnsanlar ayrıca gözlerinin birçok konisi sayesinde çok daha fazla çözünürlükle, daha fazla canlı renk yelpazesiyle görebilirler. İnsanlar nesneleri 30 ila 60 metre uzaktan dahi net bir şekilde görebilirler, ancak aynı şeyleri keskin bir şekilde görmek için kedilerin 6 m’den daha fazla uzakta olmaları gerekir. Kediler göz merceklerinin şeklini değiştirmek için gerekli kaslardan yoksun olduklarından, insanların olabildiğince net bir şekilde göremedikleri şeylere kıyasla nesneleri görebilmek için daha uzakta olmaları gerekir. Ancak aynı zamanda insanlardaki sabit görme yeteneği ile karşılaştırıldığında kediler karanlıkta bile hızlı hareket eden nesneleri takip etmekte daha iyilerdir. Örneğin, siz belki önünüzden hızla geçen bir fareyi ya da böceği tam olarak algılayamazsınız, fakat bir kedi o canlının hareketlerini an ve an izleyebilir.

Kediler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Kedi forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın