Kedi Diyeti Nasıl Yapılır? Kedimi Diyete Sokabilir Miyim?

Boyutu ne olursa olsun, kabarık kedinizi sevebilirsiniz. Ancak kediniz obezite ile mücadele etmeye başlarsa, şişman kediniz için kedi diyeti zamanı gelmiş olabilir. Herhangi bir sert önlem almadan önce veterinerinizle konuşun, ancak bir kez denedikten sonra, kedinizi diyete sokmanın kendi diyetinize bağlı kalmaktan daha zor olduğunu görebilirsiniz.

Sağlığı için yaptığınız değişikliklere ne kadar dirençli olursa olsun, mücadelenizi en aza indirgemek ve kedinizi sağlıklı bir hayata adapte etmek için birkaç adım takip edebilirsiniz. Kedinizin çok fazla kiloya sahip olduğunu düşünüyor ve mutlaka diyet yapmalı artık diyorsanız yazımızı sonuna kadar okumanızı şiddetle tavsiye ederiz. Aynı zamanda aklınıza takılan herhangi bir soru olur ise yazımızın altında yorum kısmında belirtebilir, yazıyı okuduktan sonra forum alanımızda destek konusu açarak gerekli desteği alabilirsiniz.

Kedi Diyeti Gerekip Gerekmediğini Belirleyin

Kedinizin diyete başlaması gerekip gerekmediğini belirlemek için atmanız gereken ilk adım veterinerinizle konuşmaktır. Kısa sürede fark edilir bir miktar kilo kazanımı söz konusuysa, kedimi diyete nasıl sokarım diye düşünmeye başlayabilirsiniz. Ortalama bir ev kedisi 3.5 ila 4.5 kg arasındadır, bu yüzden kediniz bu aralıkta ise endişelenmenize gerek yoktur. Bununla birlikte, bunun çok ötesindeyse, veteriner hekiminizi ziyaret etmeniz gerekebilir. Kilo alımı veya kaybı tiroid hastalığı veya diyabet gibi altta yatan bir durumla ilgili olabilir, bu nedenle kedinizi diyete başlatmadan önce bu potansiyel endişeleri ortadan kaldırmanız gerekir.

Kedinizin Yiyeceklerini Yakından İzleyin

Kedilerin çok fazla kilo almasının en büyük nedeni aşırı yemek yemeleridir. Çoğu kedi, en azından erken yaşlarda kendini düzenleyebilir. Ancak yaşlandıklarında ve daha az aktif olduklarında, belirli bir programda (düşük aktivite seviyelerine rağmen) veya sıkıntıdan yemek yeme alışkanlığına girebilirler. Bu yüzden kiloyla mücadele etmeye başladığınızda yiyecek alımını daha yakından izlemek daha önemli hale gelir.

Günde olması gerekenden daha fazla yiyecek almadığından emin olmak için kedinizin yemeğini ölçün. Genellikle, kuru kedi maması fincan başına yaklaşık 300 kaloriye sahiptir. Ortalama 8 kiloluk bir kedi günde yaklaşık 4/5 fincan kedi maması ya da her gün 180 gram ıslak mama alıyor olmalıdır. Bunu iki ayrı öğüne böldüğünüzde, bu, her öğünde yarım fincan kuru yiyecek ve yaklaşık 90 gram ıslak yiyecek anlamına gelir. Otomatik kedi besleyici, kedinizin her öğünde kesin miktarda yiyecek almasını sağlamak için kullanabileceğiniz bir araçtır.

Kedinizi Sudan Mahrum Etmeyin

Kediler yemek yerken insanlara çok benzer: genellikle sadece susadıklarında acıktıklarını hissedecek ve yemek yiyeceklerdir. Her zaman suya erişimi olması, kedinizin aşırı yemeğini en aza indirir ve biraz da olsa suyuna erişimi varsa, muhtemelen yiyecek için daha talepkar olacaktır. Kediler vücudunu iyi nemlendirdiğinde, sağlıklı ve aktif bir yaşam tarzı için daha hazırdır.

Gıda ve İkramlara Erişimi Sınırlayın

Kedinizin yemeğinin üzerinde sınırsız, ücretsiz saltanatı olmasına izin vermeyin. Yemeğini 15 dakika bekletin ve sonra yemediyse geri alın. Bu onun ne zaman açlık hissederse yemek yemesini önleyecek ve sizi yemeğinin yanında tutacaktır. Böylece ne kadar yediğini tam olarak bilmiş olursunuz. Eğer kediler diyet yapar mı merak ediyorsanız sağlıklı, az yağlı diyetleri tercih edin. Bununla birlikte, ödüllerin normal kedi mamasının sadece bir parçasıyla değiştirilebileceğini görebilirsiniz. Ve önceki alışkanlıklarınıza rağmen, kedinize asla insan gıdası vermeyin.

Kedi Diyeti Nasıl Yapılır
Kedi Diyeti Nasıl Yapılır? Kedimi Diyete Sokabilir Miyim?

Yalın Kedi Maması Seçin

Veterinerinizden, özellikle de kedinizin diyet ihtiyaçlarını etkileyebilecek herhangi bir altta yatan sağlık durumu veya tıbbi geçmişi varsa, kediniz için en iyi kedi maması türü hakkında öneriler isteyin. Bununla birlikte, en sağlıklı (bu ekstra kilo dışında) kediler için uygun olan birçok kilo kontrolü sağlayan kedi maması vardır. Islak kedi maması daha fazla kalorili olma eğilimindedir ve kediler memnun hissetmek için daha fazla miktarda ıslak yiyecek yemek isterler. Bu nedenle, kuru mamayla aynı miktarda ıslak yiyecek yiyor olabilirler, ancak kalori alımı daha fazladır. Kediniz düzenli bir ıslak gıda diyetindeyse, kuru gıdaya geçmek onun kilo vermesine yardımcı olabilir.

Tavsiye Bağlantı: Islak Mama Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Onu Daha Aktif Hale Getirin

Neyse ki, kedinizi aktif hale getirmek ve bu şekilde tutmak için alabileceğiniz birçok seçenek var. Lazer oyuncaklar, kilo konusunda bir endişeniz varsa, kedinizi hareket ettirmek için işe yarayabilir. Ayrıca tüylü çubuklar, kedinizle oynamayı teşvik etmek için iyi bir seçenektir. Merakını beslemek için bir oyun topu veya daha karmaşık bir kedi oyuncağı da seçebilirsiniz. Ayrıca kedinizi daha sık dışarı çıkarabilirsiniz, ancak bununla birlikte dışarıda avladığı avla kalori alımını artırma riski vardır, bu nedenle kediniz ev kedisi ise buna dikkat edin.

Ne yazık ki, kediniz yaşlandıkça onu alıştığından daha fazla hareket etmeye motive etmekle mücadele edeceğinizi göreceksiniz. Onu tasma ile yürüyüşlere fiziksel olarak götürmenin yanı sıra çok fazla şey yapamayabilirsiniz. O zaman bile, yeni egzersiz rutinine meydan okuyarak kilo sorunu ile mücadele edebilirsiniz. Kedinizin gençliğinden itibaren aktif olmasını sağlamak için elinizden geleni yapın.

Kediniz diyeti seviyor olsun ya da olmasın, sağlıklı bir yaşam tarzını sürdürmek için neye ihtiyacı olduğunu biliyorsunuz. Kedi diyeti konusunda bir mücadele ile karşılaşırsanız gerekeni yapmak bir evcil hayvan ebeveyni olarak sizin sorumluluğunuz. Ne olursa olsun kalbinin sağlıklı olduğundan emin olmanız gerekir ve bu sağlıklı bir diyet anlamına gelir. Bu şekilde uzun yıllar boyunca kedinizin dostluğunun keyfini çıkarabilirsiniz.

Kediler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Kedi forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın