Kedi Depresyonu Nasıl Geçer ve Neler Yapılmalı?

Her kedinin kendi kişiliği vardır, bazıları diğerlerinden daha fazla içedönük ya da dışadönük olabilir. Ancak tipik bir sosyal kedi aniden sessizleşip saklanmaya başlayabilir. Çoğu durumda, kedi sahiplerinin kedilerinin neden üzgün veya depresyonda olduğu hakkında hiçbir fikri yoktur. Ancak, bazı işaretlere bakarak, kedi depresyonu durumunun geçici olacağını aklınıza getirip rahatlayabilirsiniz. Ayrıca, kedilerde sık görülen bazı depresyon nedenleri ve bu durumda ne yapmanız gerektiği ile ilgili daha fazla bilgi edinerek soruna yapıcı bir şekilde yaklaşabilirsiniz.

Kedi Depresyonu Belirtileri

Bir resim bin kelime değerinde olabilir. Yani, kedinizin görünüşü kedi depresyonu hakkında epey fikir verecektir. Kedinizdeki olası depresyon belirtilerine dikkat etmelisiniz.

Gürültülü ipuçları: Bunlar kedinizin mutsuz olabileceğinin sesli göstergeleridir. Bu mutsuz sesler genellikle düşük perdeli, kederli mırıldanmalardır. Mırıldanma her zaman mutluluk belirtisi olmayabilir. Mutsuz bir kedicik de kendisini rahatlatmanın bir yolu olarak daha fazla mırıldanabilir. Normalde gürültülü olan kediler sessiz olabilirken, sessiz kediler ses seviyesini artırabilir.

Vücut dili: Bazen kedinizin vücut dili size mutsuzlukları konusunda ipucu verebilir. Bu durumu gösteren birçok göz, kulak, kürk ve vücut pozisyonu vardır. Kulaklar geride durur, kuyruk bacakların arasın sıkışmıştır, bulunduğu yerin ucunda yatar. Ayrıca diğer vücut işaretleri de kedinizin üzgün olabileceği sessiz iletişim formlarıdır.

Saldırganlık veya korku: Üzgün kediler daha reaktif olma eğilimindedir; saldırganlık veya korkuyla hareket ederler. Kedinizin korkmasına veya anormal olarak agresif olmasına neden olan davranış değişiklikleri fark ederseniz, sebebi üzgün olmaları olabilir.

Sarılmak ya da saklanmak: Hüzünlü bir kedi, normalde uğraşmaktan zevk aldığı, sıkça tekrarladığı ve ilgi duyduğu aktivitelere olan ilgisini kaybedebilir. Daha sessiz kediler yapışkan veya talepkar hale gelebilir. Ayrıca bir kedi üzgün olduğunda yabancılara karşı duyduğu korkusu artabilir.

Aşırı uyku hali: Kediler normalde çok uyurlar ama üzgün veya depresyonda olan kediler daha da çok uyuma eğilimdedirler. Şekerleme yapmak için seçtikleri favori alanlarında değişiklikler varsa, bu da üzüntüyü gösterebilir.

Kendilerine bakım yapmayı bırakma: Bu mutsuzluk, sağlıklarıyla ilgili bir sorunun belirtisi olabilir. Kendisini iyi hissetmeyen veya depresyona girmiş kediler, dağınık görünümlü tüyleriyle etrafta gezinerek kendilerini temizlemeyi bırakırlar.

Mama yememe: Kediniz aniden yemeyi bırakırsa, bir şeyden ötürü mutsuz olabilir. Depresif kediler daha önce zevk aldıkları yiyeceklere ve hatta en sevdikleri ödül mamasına olan ilgilerini kaybedebilir.

İdrar kaçırma: Üzgün bir kedi, uygunsuz yerlerde idrar yaparak daha iyi hissetmek için kendi kokusunu kullanabilir. Kum kabının dışında tuvaletini yapmanın birçok nedeni vardır, ancak stres, depresyon ve üzüntü nedenlerin başında gelebilir. Kediniz, kendi kokusunu yaymak yatak odası veya diğer alanlarda idrar yapabilir.

Aşırı çizme: Kediniz üzgün veya depresyonda ise, stresi azaltmak ve kendi bölgesini işaretlemek için nesneleri normalden daha fazla çizmeye başlayabilir.

Tipik bir endişeli kedi bu durumu gizler, uygun olmayan şekilde idrar yapar, eşyaları çizmeyi arttırır ve / veya aşırı derecede ses çıkarmaya başlar. Bazı kediler özünde endişelidir, diğerleri ise altta yatan bir nedenden dolayı aniden korku hissedebilir.

Kedilerde kaygı birçok farklı sorundan kaynaklanabilir. Veterinerler ve davranış uzmanları, kedinin fiziksel ve duygusal sağlığına ve neler olup bittiğini anlamaya ve çözümler bulmaya yardımcı olmak için içgüdü özelliklerine bakar.

Sağlık ve Davranış Sebeplerini Kontrol Etme

Kendini iyi hissetmeyen kediler endişeli davranışlarla tepki gösterebilir. Kedicikler “büyük taklitçiler” olarak evrimleşmişlerdir. Asla kendilerini kötü hissetmeyi kabullenemezler. Gizli ağrı çeken kediler, sadece zayıf işaretler gösterirler. Altta yatan bir sağlık sorununu çözmek genellikle endişeli davranışları pek belli etmezler.

Bir kedi için bilinmeyen her şey tehlikeye eşittir. Bu gerçeği kabullenemeyen kediler zaman içerisinde doğal seçilimle elenirken, temkinli kediler üremek için hayatta kalmışlardır. Bu kediler, dikkat genlerini gelecek nesillere aktarmışlardır. Dikkatli olmak ve saklanmak hayatta kalma içgüdüleridir, bu nedenle kediniz doğal olarak diğer kedilerden biraz daha endişeli olabilir.

Kedi Depresyonu Nasıl Geçer
Kedi Depresyonu Nasıl Geçer

Stresi Azaltın

Stres, kaygının en önemli nedenlerinden biridir ve üzerinde belirli bir kontrol seviyeniz vardır. Kedilerin strese nasıl tepki verdikleri büyük ölçüde karakterlerine, yavru kedi iken ve hatta genetik olarak ne kadar iyi sosyalleştiklerine bağlıdır. Kedilerin belirli bir yüzdesi “daha gergin” olmaya eğilimli olarak doğarlar.

Stres ve kaygıyı artırma potansiyeli olan pek çok şey bulunur, ancak kedinin çevresi listenin başında yer alıyor. Çevresel stres faktörleri arasında kalabalık koşullar, iklim, kaynak bulunabilirliği ve özellikle diğer kedilerle yaşamak ve rekabet etmek sayılabilir.

Çevresel stres faktörlerini ele almak için, kedilere saygılı bir ortam yaratmayı deneyin. Kedilerin çoğu zaman ne yaptığını anladıktan sonra, potansiyel stres ve endişeyi azaltan bu etkinlikleri daha da kabul edilebilir hale getirebilirsiniz.

Bir Saklanma Alanı Sağlayın

Kediler, kolayca görülemedikleri karanlık yerlerde saklanmayı tercih ederler. Ayrıca ulaşılamayan ve en kolay korunabilecekleri yerleri de severler. Kendine güvenen kediler genellikle yüksek dinlenme noktaları ararken, endişeli olanlar zemin seviyesinde saklanmayı tercih edebilirler. Sık tercih ettikleri yerler arasında yatağın altı veya diğer mobilyaların altları, bodrum katları, merdivenlerin altı, dolaplar, kutuların içi veya kıyafet yığınları bulunur.

Kediler zamanlarının yüzde 62’sini uyuyarak veya dinlenerek geçirdiğinden, endişeli bir kediye ideal bir saklanma alanı sunarak ona yardımcı olabilirsiniz. Çok kedili evlerde sahiplik konusundaki tartışmaları azaltmak için ev genelinde çeşitli alan fırsatları sunun. Kediler uyanma sonrasında gerilme ve etrafı çizme eğilimindedir. Bu nedenle dinlenme noktalarının yanına çizebilecekleri nesneleri yerleştirmek kedinizi daha rahat hale getirebilir.

Yiyecek ve Eğlenceyi Birleştirin

Kediler zamanlarının yüzde 17’sini avcılık yaparak ya da yemek yiyerek geçirirler. Hem yiyecek bulma oyunlarını kullanarak hem de evin etrafına yerleştirilmiş küçük porsiyonlarla bir hazine avı oluşturabilirsiniz. Oyun ve keşif, avlanma davranışlarını taklit eder; stres ve kaygıyı azaltabilir. Ev yapımı oyuncaklar kedileri keşfetmeye motive eder ve oyuncakları döndürmek yenilik ve ilgiyi artırır.

Tavsiye Bağlantı: Kedilerde Hastalık Belirtileri Nelerdir

Doğal Kaygı Giderici

Başka bir seçenek de kedinizin kaygısını hafifletmek için koku ve doğal ilaçlar kullanmaktır. Ev içinde difüzör kullanmak kedi depresyonu ile savaşmak için popüler bir seçimdir. Bölgesel ve çevresel stres ile ilgili gerginliği hafifletmeye yardımcı olan sentetik bir feromondur. Evcil hayvanlar için özel olarak tasarlanmış kokuları kullanabilirsiniz. Bazı aromaterapi ürünleri, özellikle de evcil hayvanlara özgü değilse, dikkatli olun. Bir dizi esansiyel yağ potansiyel olarak kediler için toksiktir. Bunların bazıları çok ciddi olan sağlık sorunlarına neden olabilir ve bu da kedinizin kaygısını artırabilir.

Kum Kabı Deneyimini Geliştirin

Endişeli kediler kum kabının dışında dik yüzeylere püskürterek veya ıslak düz yüzeylere çömelerek idrar yaparlar. Bu en yaygın olarak bölge işaretleme davranışıdır. Kedi “sahip olunan” mülkü tanımlamak için kokuyu kullanır, diğer hayvanları uyarır veya kendisinin tanıdık kokusuyla kendini rahatlatır. İdrar yapma için ortak hedefler arasında kediler için önemli olan özellikler bulunur: yatak, pencere veya diğer gözetleme yerleri (diğer kedileri gördükleri yerler) veya kapılar (diğer kedileri duydukları veya kokladıkları yerler) gibi sahipli nesneler.

Bu davranışı önlemek için, mümkün olan en iyi kum kabını sağlayın ve bunları bir alanda kümelenmek yerine çeşitli yerlerde konumlandırın. Diğer bir kural olarak kedi başına bir kum kabı sağlamak kaygıyı azaltır, çünkü böylece kaplarını paylaşmaları gerekmez. Tüm kum kapları temiz tutmak da önemlidir. Kirli bir kap uygun bir şekilde işemeyi ve dışkılamayı engelleyecek ve endişeli duygulara yol açacaktır.

Kediler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Kedi forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

“Kedi Depresyonu Nasıl Geçer ve Neler Yapılmalı?” üzerine bir yorum

  1. Merhaba benim iki tane dişi kardeş kedim var, bebeklikten beri cok iyi anlaşıyorlardı, yaklaşık bir ay önce traş ettirdim birbirlerine düşman oldular, sakinleştirici kullandık bi etkisi olmadı, bir araya geldikleri zaman kavga ediyolar, ne yapabilirim, tuvalet ve mamalarını ayırmalımıyım, az yiyenin iştahı cok arttı diğerininde azaldı, birbirlerini görmeseler dahamı iyi olur acaba? Yoksa iyice unuturlar mı? Tesekkurler

    Yanıtla

Yorum yapın