Bengal Kedisi

Bengal cinsine ait olan Bengal kedisi, vahşi bir kediye benzer görünüme sahiptir. Fakat dünya genelinde birçok kedi severin bu türden bir kediye karşı sevgisi bakidir. Sahibine karşı sadık ve saygılı olan Bengal kedisi, son derece zeki bir kedi cinsidir. Bengal kedisi özellikleri dendiği an akla gelen her daim bu kedilerin keskin ve kıvrak zekası olur. Peki her şey tamam ama Bengal kedisi bakımı nasıl olmalıdır?

Sizlere bu yazıda hem bu güzel kedilerin genel özelliklerinden hem de bakımlarının nasıl yapılması gerektiğinden söz ediyor olacağız. Bengal kedisi; yaşadığı ortamı sahiplenen, sahibiyle güçlü bir bağ kuran muhteşem bir kedi türüdür. Bu fonksiyonları onları ilk kez kedi besleyecek olan bireylerin gözünde de ilgi çekici hale getirmektedir. Bengal kedileri her daim dost canlısı olmaya devam eder. Haydi onları daha da yakından güzelce tanımış olalım…

Bengal Kedisi Genel Özellikleri

Bengal kedisi, gereksinim duyduğu sevgiyi ve alakayı sahibinden görürse hayli sadıktır. Oyun oynamaya ve kendini sevdirmeye de resmen bayılır. Muhteşem bir dostturlar. Esnek vücut yapılarıyla beraber çevik ve atletik hale gelen Bengal kedileri, tırmanmaktan büyük bir keyif duyarlar. Bazı zamanlar ev ortamındaki herhangi bir oda içerisinde yüksek tepelere çıktığını görmek olağandır. Bu tamamen normal karşılanır çünkü Bengal kedilerinin huyu böyledir ve hiçbir zaman değişmezler.

Fakat hiçbir koşulda eşyaları devirmezler. Sadece fiziksel aktivite açısından hareketli bir ırktır. Bu fonksiyonları ise onları genel olarak ev ortamında eğlenceli hale getirir. Bengal kedilerini bu denli enerjik hale getiren temel özellikleri de zekaları olur. Ormanda tek başlarına yaşama tutunabilen bu hayvanlar zaman içerisinde evcilleştirilmiştir. Bu yüzden de güçlü bir yapıları olduğunu hiçbir zaman unutmamak gerekiyor. Gözü pek olan hayvanlardır ve herkesçe de çok sevilirler. Bunu da bilirler.

Bengal Kedisi Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Bengal kedilerini artık en ince ayrıntılarına değin tanıdığımıza göre Bengal kedisi bakımının nasıl yapıldığını öğrenme vakti de kesinlikle gelmiş demektir. Aynen öteki kedi cinsleri gibi Bengal kedileri de genetik sağlık problemleri ile dünyaya gelirler. Sağlıklı olan bir Bengal kedisi dokuz ila on yedi sene arası yaşam sürecektir. Bu yaşam süresinin uzun olması her zaman iyi bir bakım görmesine bağlıdır.

Fakat iyi beslenmeyip ilgisiz bırakan, asla sevilmeyen bir Bengal kedisinin ömrü çok daha kısa olacak demektir. Bu tür sağlık problemlerini tamamen engellemek adına Bengal kedilerinin yaş ve kuru mama gibi protein bakımından zengin içeriğe sahip kedi mamaları ile beslenmesi zorunludur. Rutin ve sağlıklı bir beslenme programının uygulanmasıyla beraber Bengal kedinizi beslemeniz hayli mühimdir.

Günümüzde birçok kişi kedisine en güzel şekilde tüm bakımlarını yaptırırken bazı kişiler de ne yazık ki kedisini ölüme terk etmektedir. Lütfen duyarlı olalım ve kedilerimize her daim aynen bir bebeğe bakıyormuşuz gibi bakalım. Onlar da birer canlı ve bizim ilgimize, sevgimize muhtaç haldeler. Kedinizin sürekli koşup oynamasını istiyorsanız siz de ona her daim iyi bakmanız gerektiğini bilmelisiniz.

Bu masum canlara şefkatle yaklaşmak onların size daha da ısınmasını ve en kısa süre içerisinde sizinle ciddi anlamda bağ kurmasını sağlayacaktır. Bu şekilde aranızda bir aile bağı oluşur ve kedinize en güzel bakımı yapmanızın karşılığını onun içten sevgisiyle almış olursunuz. Bu da size hayatınızdaki en büyük hediye olur. Onun gözlerinde bile size olan minnettarlığını görebileceğinizden kesinlikle eminiz.

Kediler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Kedi forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın