Basset Hound

Basset Hound köpek ırkı, yüzyıllar önce Fransa’da geliştirilmiş ve özellikle Fransa ve Belçika’da soyluların av köpeği olarak yetiştirilmiştir. Başlangıçta tavşan ve geyik avında kullanılan bu köpekler, kuşlar, tilkiler ve diğer av oyunlarında da kullanılmıştır. Basset Hound, yavaş ve kararlı bir avcı olarak tanımlanır ve derin bir sesi ve sadece Bloodhound’un keskinliğinden sonra gelen bir “burnu” vardır. Amerikan Kennel Club, Basset Hound’u resmi olarak 1885 yılında tanımıştır.

Fiziksel Özellikleri

Basset Hound, kısa bacaklı ve ağır kemikli bir köpek olup uzun kulakları ve siyah, kahverengi ve beyaz renklerdeki kısa tüyleri vardır. Omuzlarda 15 inç (38 cm) kadar yüksekliğe ve 40 ila 65 pound (18 ila 29 kg) ağırlığa sahiptir. Fransa’da birçok bölgesel çeşidi bulunmaktadır.

Basset Hound köpekleri, sakin ve dost canlısı bir karaktere sahiptir. Genellikle tembel olarak bilinirler ve enerjilerini avlanma veya yemek kabına koşma için saklarlar. Sakin kişilikleri, hızlı bir şekilde bir şey yapmaktan kaçınmalarına neden olabilir, bu yüzden eğitim süreci sabır ve tutarlılık gerektirebilir.

Temel Bakım İhtiyaçları

Basset Hound köpekleri, orta büyüklükte ve ağır bir köpek olup diğer benzer boyuttaki ırkların sahipleri için maliyet ve zorluklarla birlikte gelir. Serin saatlerde bir saatlik yürüyüş veya oyun gerektirir. Basset, dışarı çıkıp koklanmaktan hoşlanan bir koku köpeğidir ve bir koku izini takip etme konusunda ustalaşmıştır. Ancak bir koku izini takip ederken sahibinin çağrılarına cevap vermeyebilir. Hızlı olmasa da sahiplerinden daha hızlı olduğu için genellikle tasmasıyla veya çitli bir alanda egzersiz yapması gerekmektedir. Bassetlar iyi birer zıplayıcı değildir ve araçlara binerken yardım gerekebilir. Alan denemelerinde, itaat denemelerinde ve koku çalışmalarında rekabetçidirler, ancak yüzme konusunda çok kötüdürler.

Basset Hound’un tükürüğü vardır (özellikle sıcak havalarda). Kulakları çok uzun olduğu için yerde sürünebilir veya yiyeceğinin üstünden geçebilir, bu yüzden sahipleri kulaklarını sarkmaktan korumak için bir “başlık” kullanabilirler. Tüy bakımı, haftalık taraklama ve ara sıra banyo gerektirir. Başın etrafındaki gevşek deri düzenli olarak temizlenmeli ve kurutulmalıdır. Bahar ve sonbahar dökülmesi yoğun olabilir, bu nedenle günlük taraklama gerekebilir. Basset genellikle nereye bastığı konusunda dikkatsiz olabilir, bu da tükürük salgılama ve güçlü bir koku yayma eğilimiyle birleştiğinde titiz ev temizleyicileri için iyi bir seçim olmayabilir.

Düşük enerji seviyesi nedeniyle Basset Hound obeziteye eğilimlidir, ancak bu, orta düzeyde beslenme ve egzersizle önlenebilir. Bu ırk ayrıca mide şişmesi-torsiyonu (GDV) adı verilen, midesinin vücut içinde dönerek, besin ve suyun bağırsaklara ve mideye geri akışını kesen ve hayati tehlike oluşturan bir duruma yatkındır. Bu durumu önlemek için birçok sahip, midesini cerrahi olarak karın duvarına bağlatır. Ayrıca, dirsek ve kalça displazisi, kulak enfeksiyonları ve göz kapağı anormallikleri gibi sağlık sorunlarına da yatkındır. Büyük ırklarda olduğu gibi, Basset Hound yavruları kalça displazisi riskini azalttığı gösterilmiş olan büyük ırk yavru köpek maması ile beslenmelidir. Bu ırkın yaşam süresi ortalama 12-13 yıldır.

Basset Hound’un Karakter Özellikleri

Basset Hound, tembel olmasıyla ün kazanmıştır. Genellikle sakin ve kolay uyumlu olan bu köpekler enerjilerini avlanma veya yemek kabına koşma için saklarlar. Sakin kişilikleri nedeniyle eğitimi biraz zor olabilir, çünkü genellikle hızlı bir şekilde bir şey yapmayı reddederler. Ayrıca savaşçı bir köpek değillerdir, genellikle yabancılara, diğer köpeklere ve diğer evcil hayvanlara karşı dost canlısıdırlar. Yani, iyi bir bekçi köpeği olsalar da, koruma köpeği olarak iyi değillerdir. Sakin kişilikleri, genellikle içeride yaşayan bir sahibe mükemmel bir arkadaş yapar, ancak hala dışarıda vakit geçirmekten hoşlanır.

Basset Hound Köpek Irkı Verileri

Aşağıdaki tablo, Basset Hound köpekleri hakkında önemli istatistikler ve diğer bilgileri içermektedir.

Basset Hound Köpek Irkı VerileriDeğerler
Diğer İsimlerBasset
KökeniFransa ve Belçika
Irk GrubuTazı
BoyutOmuzlarda 15 inç (38 cm)
Ağırlık40-65 pound (18-29 kg)
Ömür Beklentisi12-13 yıl

Basset Hound köpekleri, Hush Puppies ayakkabı markasının ilham kaynağı olmuştur. Şirket efsanesine göre, Güneydoğu ABD’de seyahat eden bir satış müdürü, markayı o bölgenin mutfağında popüler olan mısır unundan yapılan kızartma toplarına dayanarak adlandırmıştır. Bu lezzetli atıştırmalık, havlayan köpekleri sessiz tutmak için verildiği söylenir. Amerikan rock and roll efsanesi Elvis Presley, Basset Hound adlı şapka takan bir Basset Hound olan Sherlock’a “Hound Dog” şarkısını söyleyerek The Steve Allen Show’da yer almıştır. Basset Hound, en uzun süren çizgi roman serilerinden biri olan Fred Basset’in yıldızıdır. Fred Basset, 8 Temmuz 1963 tarihinde Daily Mail’de yayımlanmaya başlamıştır.

Sonuç

Basset Hound köpek ırkı, sakin ve dost canlısı karakteri, benzersiz görünümü ve av yetenekleriyle tanınır. Bu köpeklerin bakımı, düzenli egzersiz, tüy bakımı ve veteriner kontrollerini içerir. Basset Houndları beslerken dengeli bir beslenme programına ve uygun porsiyonlara dikkat etmek önemlidir. Sağlık sorunlarına karşı duyarlı oldukları için düzenli veteriner kontrolleri ve erken teşhis önemlidir. Basset Hound köpekleri, sevecen ve sadık arkadaşlar olup aile yaşamına uyum sağlarlar.

Köpekler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Köpek forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın