American Staffordshire Terrier (AmStaffs)

American Staffordshire Terrier görünüşüyle ​​görenleri korkutsa da özünde tam bir aile köpeğidir. Bu ırk, insanlarla iyi geçinmek ve genç yaşlı herkesle dinlemeden iyi bir ilişki kurmak için yaratılmıştır. Amerikan Staffordshire Terrier, 1800’lerin başında bulldog ve terrier ırklarının bir karışımıdır ve hem bekçi hem de bekçi köpeği olarak yetiştirilmiştir.

Amerikan Staffordshire Terrier, pitbull ile çarpıcı bir benzerlik taşır ve başlangıçta Birleşik Krallık’ta geliştirildi, ancak daha sonra Amerikalı yetiştiriciler tarafından geliştirildiği ABD’ye gitti. Böylece iki farklı tür ortaya çıktı. Bunlar Amerikan Pitbull Teriyeri ve Amerikan Staffordshire Teriyeri. Alışılmadık bir kişiliğe sahip olan Amerikan Staffordshire Terrier, boğa ile aynı aileden olmasına rağmen güçlü ve güçlü vücuduyla sahibini korumak amacıyla her şeyi yapabilen bir köpektir.

American Staffordshire Terrieri Özellikleri

American Staffordshire Teriyeri Özellikleri arasında en bilindik özellik olarak ailesine sadık bir tip olması gelir. Amerikan Staffordshire Terrier, görünüşünün aksine tam bir aile köpeğidir. Boğa ile aynı aileden gelse de Amerikan Staffordshire Teriyeri çok huysuz ve sakindir. Sadece efendisini korumak için gücünü gösterir. Çocuklarla iyi anlaşır. Bu, çocuklu aileler için harika bir refakatçi köpek olacağı anlamına gelir.

American Staffordshire Terrier, kişiliği nedeniyle çok aktif ve enerjik bir köpektir. Ustasıyla oynamayı çok seviyor. Özellikle köpek oyuncakları ile eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Bu köpeği sahiplenmeyi düşünüyorsanız, her gün düzenli şekilde yürüyüş ve bazı köpek egzersizleri yapmalısınız. Yoksa Amerikan Staffordshire Terrier hayata odaklanmakta zorluk çekebilir. Bir Amerikan Staffordshire Terrier’i parkın dışında tutmak istiyorsanız, bir köpek barınağına sahip olmalısınız.

American Staffordshire Teriyeri Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Amerikan Staffordshire Teriyeri Bakımı diğer köpek ırklarına göre biraz daha ilgi ister. Beslenme olarak ise diğer köpek ırklarından pek farkı yoktur. Amerikan Staffordshire Teriyeri kısa tüylü bir köpek cinsi olduğundan dolayı çok sık fırçalanması önerilmez. Ölü tüyleri gidermek ve cildin nefes almasını sağlamak için haftada bir kez taranabilir.

üylerin parlak görünmesini sağlamak için nemli, ılık bir bezle silin. Bunu da sevecektir. Ne yazık ki, Amerikan Staffordshire Teriyerleri soğuk algınlığına eğilimlidir. Bu yüzden mutlaka kışın köpek kıyafetleri almalısınız. Aksi takdirde hemen hastalanır. Bu köpek cinsinin beslenmesine ve suyuna özel dikkat gösterilmelidir.

Veteriner kontrolünde beslenmeli ve veterinerin tavsiye ettiği gıdaları tüketmelidir. Yılda iki kez tüy döktüğü için bu dönemlerde aşırı dökülme meydana gelir. Bunun dışında gerekli ve düzenli kontroller yapıldığı sürece bakım gerektiren bir cins değildir.

Köpekler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Köpek forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın