Köpeklerde Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Köpeğinizin diş sağlığı, genel sağlığı için hayati öneme sahiptir. Düzenli veteriner kontrolleri, günlük diş fırçalama ve uygun çiğneme atıştırmalıkları, evcil hayvanınızın ağız sağlığını korumanın en etkili yollarıdır. Sağlıklı dişler, mutlu bir köpek demektir!

Kabul edelim: Köpeğinizi ne kadar çok sevseniz de, nefesi bazen kötü kokabilir. Bu durum, iyi bir fırçalamadan daha fazlasına ihtiyaç olduğunu gösterebilir. Kötü nefes kokusu, evcil hayvanınızın diş eti hastalığına (periodontal hastalık) yakalanmış olabileceğinin ve diş kaybından organ hasarına kadar ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğinin bir işareti olabilir.

Köpeklerde diş bakımı ve tedavisi hakkında bilmeniz gerekenleri aşağıda detaylandırıyoruz.

Köpeklerde Diş Bakımının Önemi

Periodontal hastalık, yetişkin evcil hayvanlarda oldukça yaygındır. Bu hastalıkla mücadele etmek ve köpeğinizin ağız hijyenini korumak bir lüks değil, gerekliliktir. Köpeğinizin diş bakımı, genel sağlık bakım rutininin hayati bir parçasıdır. İşte evcil hayvanınızın ağzını nasıl temiz tutabileceğiniz hakkında bilgiler.

1. Diş Temizliği için Veteriner Hekiminizi Ziyaret Edin

Köpekler ve kediler için diş bakımı veteriner kliniğinde başlamalıdır. Evcil hayvanların diş tartarı ve hastalığı açısından düzenli olarak değerlendirilmesi ve gerekirse tedavi edilmesi önemlidir. Gerçek şu ki, köpeklerin yaklaşık %80’i ve 3 yaşın üzerindeki kedilerin %70’i tedavi gerektiren önemli oral hastalıklardan mustariptir. Bu tedavi, enfeksiyonu durdurmak ve ek sağlık sorunlarını önlemek için bir veya daha fazla dişin çekilmesini içerebilir.

Yıllık veya altı aylık muayenelerde, veteriner hekim dişlerini kontrol edecektir. Kızarmış diş etleri, sarı-kahverengi tartar ve diğer diş hastalıkları belirtileri aranacaktır. Veteriner, dişeti çizgisinin altında ve kemiklerde gizli hastalık belirtileri olup olmadığını kontrol etmek için diş röntgenleri önerebilir. Tam bir diş muayenesi ve röntgen çekimi sedasyon gerektirir, ancak bu prosedürler evcil hayvanınızın diş sağlığı hakkında hayati bilgiler ortaya çıkarır.

Ortalama olarak, köpekler ve kediler 3 yaşından itibaren yılda bir kez diş temizliğinden yararlanır. Ancak her evcil hayvanın kendi bireysel diş programına ihtiyacı vardır. Veterineriniz, evcil hayvanınız için en iyi olanı belirleyecektir.

2. Her Gün Evcil Hayvanınızın Dişlerini Fırçalayın

Diş hastalığını önlemenin bir diğer önemli bileşeni evde bakımdır. Veterinerinizin tavsiyelerine uymak önemli olmakla birlikte, iyi ağız hijyeni sağlamak için evde yapabileceğiniz en iyi şey, evcil hayvanınızın dişlerini fırçalamaktır. Günlük fırçalama en etkili yöntemdir çünkü diş hastalığına neden olan bakteriler 24 ila 36 saat içinde yeniden kolonileşebilir.

Köpeklerde Diş Bakımı Nasıl Yapılır?
Köpeklerde Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Diş Fırçalama İçin İhtiyacınız Olan Araçlar:

  • Yumuşak kıllı bir diş fırçası (tercihen evcil hayvanlar için)
  • Evcil hayvan diş macunu (insan diş macunu kullanılmamalıdır)

Diş fırçalamaya başlamadan önce, parmağınıza az miktarda diş macunu yerleştirip evcil hayvanınızın koklamasına ve yalamasına izin verin. Diş fırçasını diş yüzeyine 45 derece açıyla tutun ve diş etlerine doğru hareket ettirin. Dairesel hareketlerle fırçalayın ve arkadaki dişleri unutmayın. Her iki tarafta toplam 30 saniye geçirmeyi amaçlayarak yavaşça ilerleyin.

3. Uygun Çiğneme Atıştırmalıkları Sunun

Bazı ikramlar, köpeğinizin dişlerini temiz tutmaya yardımcı olacak şekilde tasarlanmıştır. Sertifikalı ürünleri tercih edin. Bu ürünler, köpeklerde plak ve tartar kontrolü konusunda belirli standartları karşılar. Hangi oyuncakların güvenli olduğundan emin değilseniz, veterinerinize danışın. Ayrıca, köpeğinizin bir tenis topu gibi aşındırıcı olmayan toplarla oynamasını sağlayın.

Köpekler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Köpek forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın