Kedi Sahiplenme Şartları Nelerdir?

Kedi sahiplenmek basit gibi görünen ancak büyük sorumluluk gerektiren bir konudur. Bir kedi sahiplenmek istiyorsanız maddi yeterlilik ve uzun süre bir kedinin sorumluluğunu almak gibi bazı şartları taşıyor olmanız gerekir. Aşağıda sayacağımız şartları taşımayan kişilerin kedi sahiplenmek için başvuru yapmamalarını rica ederiz. Aynı zamanda kedinizi sahiplendirmek istiyorsanız sitemizin forum alanında Kediler kategorisinin alt kategorisinde yer alan Kedi Sahiplendirme kategorisini ziyaret edebilirsiniz, yazımız içerisinde de tavsiye olarak sizlere önermekteyiz.

Bir Kedinin Sorumluluğunu Alabilmek

Sorumluluk duygusu genellikle yaş ile doğru orantılıdır. Bir kedinin sorumluluğunu alamayacak yaşta olan kişilerin kedi sahiplenmesi iyilik değil aslında kedi için kötülüktür. Özellikle çocukların ve ailesinden izin almak zorunda olan kişilerin ailesinden tam izin almadan sahiplenme yapmamaları gerekir.

Bir kedinin günlük bakımında yemek ve suyunu kontrol ederek eksiklerini tamamlamak, kum kabını temizlemek, tüylerini taramak ve oyun oynamak gibi işler bulunur. Bunların haricinde aylık ve yıllık tekrarlanması gereken aşılar ve veteriner kontrolleri de yer alır. Tüm bunların yanında kediniz hastalandığında onunla ilgilenecek vakte ve maddi imkana sahip olmanız gerekir. Bu şartları sağlamayan kişilerin bir kedinin sorumluluğunu alamayacağı anlamına gelir.

Kedi Sahiplenme Şartları Nelerdir

Kedi Sahiplenmenin En Önemli Kuralı: Tehlikelerden Korumak

Bir kedi sahiplenmenin ana fikri kediyi dış dünyanın tehlikelerinden kurtarmak, ona huzurlu ve sağlıklı bir hayat sunmaktır. Ancak ev ortamında da kedinizin hayatını tehlikeye sokabilecek durumlar söz konusu olabilir. Örneğin pencereler ve balkonlar kediler için en büyük risk faktörüdür. Avcılık iç güdüsü ile hareket eden kediler, pencere veya balkonlardan kuş gördüğü için atlayabilir. Düşme sonucu omurilikte veya kalçada kırıklar meydana gelebilir. Hatta kediniz felç bile kalabilir.

Sahiplendiğiniz dostunuzun yüksekten düşmesini engellemek için pencere ve balkonlara sineklik taktırmak sizin görevinizdir. Sineklik taktırmayı kabul etmeyen kişilere sahiplendirme yapılmayacaktır. Sahiplenen kişilerin ise sineklik taktırıp taktırmadığı kontrol edilecektir. Unutmayın ki, kedinizin camdan veya balkondan düşmesi kaza değil, ihmaldir.

Kedi Sahiplenme Şartları Nelerdir
Kedi Sahiplenme Şartları Nelerdir

Aşılar ve Parazit İlaçları

Aşılar kedileri ölümcül hastalıklardan korur. Kediniz dışarıya çıkmayacak bir kedi bile olsa, kıyafetlerden veya alışveriş poşetlerinden kedinize hastalık taşımanız mümkün. Sahiplenilecek olan kedinin aylık ve yıllık tekrarlanması gereken aşılarını yaptırmak, iç ve dış parazit ilaçlarını düzenli olarak tekrar ettirmek sahiplenme şartları arasındadır.

İç parazit ilaçları kesinlikle ihmal edilmemesi gerekir çünkü iç parazit oluşması kediniz için ölümcül olabilir. Özellikle yavru kedilerde en çok görülen ölüm sebeplerinden biri iç parazittir. Bu sebeple iç parazit ilaçları düzenli olarak veteriner kontrolünde yaptırılmalıdır.

Dış parazit ilaçları ise pire, kene, bit gibi kedinizi haşerelerden korumak için yapılır. Düzenli olarak yaptırılması sahiplenme şartları arasındadır.

Tavsiye Bağlantı: Kedi Sahiplendirme

En Önemli Kedi Sahiplendirme Şartı: Kısırlaştırma

Kedilerin üreme makinesi gibi kullanılmasının önüne geçmek ve yavruların hayatını kurtarmak için kısırlaştırmayı şart koşuyoruz. Çünkü maalesef doğan her yavruya güzel ve sıcak bir yuva bulmak mümkün olmuyor. Ya da bulunan yuvalandırılan kediler saçma bir sebepten sokağa bırakılabiliyor. Evde büyüyen bir kedinin sokakta hayata tutunma ihtimali çok ama çok düşük.

Ayrıca bazı kişiler kedileri üreme makinesi gibi kullanarak bu iş üzerinden para kazanıyor. Bu durumlarda anne kedi rahim iltihabı, meme kanseri gibi hastalıklarla baş etmek zorunda kalabiliyor.

Tüm bunların önüne geçmek, sahiplendirilecek kedinin yaşam standardını yükseltmek ve meme kanseri, rahim iltihabı gibi hastalık risklerini ortadan kaldırmak için kısırlaştırma kedi sahiplenme şartları arasında yer alır. Kısırlaştırma yapmayacak kişilere kedi sahiplendirilmez. Kısırlaştırma yapılıp yapılmadığı ise takip edilecektir.

Kedi Sahiplendirme Sözleşmesi

Sahiplenme sürecinde kedi sahiplenmek isteyen kişiye tüm bu şartlar sözlü olarak anlatılır. Şartları kabul eden kişilere kabul edildiğini belgelemek ve aksi bir durumda kediyi tekrar himayeye almak için “Hayvan Sahiplendirme Sözleşmesi” imzalatılır. Sözleşmede yer alan maddelere uymayan kişilerden kedi geri alınacaktır.

Kedi sahiplenme şartlarını sahiplendireceğiniz kişiye nasıl bir şekilde söylemeniz gerektiğine kadar anlatmış bulunmaktayız. Sahiplendirme ile aklınıza takılan herhangi bir soru ya da sorunda isterseniz bu yazımızın altına yorum yapın, isterseniz forum alanında yeni bir konu başlığı açın.