Guinea Pig

Guinea pig türü canlılar birçok yabancı ülkede yıllardır popülerken artık Türkiye’de de birçok kişi tarafından beslenmeye başladı. Kemirgen sınıfına giren ve tüylü yapısı ile oldukça sevimli görünen bu canlılar görenleri kendine hayran bırakıyor. Bu canlıları beslemek ve evinde onlara yer vermek isteyen kişilerin önem vermesi gereken konular vardır.

Çok eski bir kökeni olan bu canlılar Orta ve Güney Amerika’da uzun yıllardır evcil olarak besleniyor. Son yıllarda oldukça popüler hale gelen bu sevimli kemirgenler doğru bir beslenme ve yaşam koşulları ile uzun bir süre yaşayabiliyorlar. Kobay olarak da isimlendirilen Guinea Pig birçok bakımdan en ideal ev arkadaşıdır. Tüy dökülmemesi ve istenildiğinde alınıp sevilebilen bu canlılar kişilere iyi birer arkadaş olabiliyorlar.

Evinize geldiği andan itibaren sizi ve çevresini tanımaya çalışan canlılar bir süre sonra sizlere karşı son derece cana yakın davranacaktır. Sevgi ve yiyecek beklentisinin yüksek olması onlarla yakından ilgilenmenizi gerektirebilir. Doğal yapıları gereği son derece ürkek olan bu canlıların sizlere güvenmesi son derece önemlidir.

Guinea Pig Besleme

Guinea pig besleme süreci son derece önemlidir. Bu canlıların beslenmesinde özel olarak yer verilmesi gereken birtakım gıdalar vardır. Vejetaryen olan bu canlılar daha çok C vitamini içeren gıdalar tüketmeye meyillidir. Çünkü bu vitamin bakımından oldukça eksiktirler. Aynı zamanda biber, dereotu, salatalık, domates gibi gıdalara bayılırlar.

Aynı zamanda kafeslerinde kuru mama ile kuru ot bulundurmaya da özen göstermeniz gerekiyor. Bu canlılar günlük olarak almaları gereken lif ihtiyacını bu mamalardan ve otlardan karşılamak zorundadır. Mama kabı seçiminde mutlaka ideal boyutlara ve modellere yer vermeniz gerekiyor. Devrilmeyen tür mama kabı almak onların daha rahat bir şekilde mama yemelerini sağlayacaktır.

Kafeslerine bıraktığınız suyu da daima temiz ve klorsuz olmalıdır. Dikey su kapları onların rahat su içebilmeleri için oldukça idealdir. Taze meyve ve sebzeleri büyük bir iştahla tüketen canlılardır. Kuru mamaya karşı ilgisiz olsalar da yine de yememezlik yapmazlar. Kuru ot olarak ise yonca bitkisinin kurusundan yararlanmak mümkündür.

Guinea Pig Kafes Özellikleri

Evinizde bir Guinea Pig beslemeyi düşünüyorsanız mutlaka uygun bir kafes temin etmeniz gerekiyor. Kendilerini her zaman güvende hissedebilmeleri için mutlaka onlara özel bir yaşam alanı olması gerekiyor. Zira çok ürkek hayvanlardır. Bu da onların kendilerine bir sığınak olarak görebilecekleri yer ihtiyacı doğuruyor. Evcil hayvanlar bir hayli sosyaldir ve bu nedenle tek beslemek yerine iki tane olması daha mutlu olmalarını sağlar. Eğer iki tane besleyecekseniz bu şartlara uygun kafes bulundurmanız gereklidir.

Guinea Pig türleri için temin etmeniz gereken kafesin mutlaka zeminin düz olması gerekiyor. Tel tabanlı bir kafes yerine normal zemin daha uygundur. Teller ayakaltlarını tahriş edebilir ve hatta tırnaklarında kopmalar meydana getirebilir. Zeminine kedi kumu yayabilir ya da talaş sermek daha rahat etmelerini sağlar. Bu canlılara tuvalet eğitimi de çeşitli uygulamalarla verilebiliyor.

Guinea Pig Bakımı

Guinea pig bakımı da oldukça kolaydır. Bu canlılar için yaşam alanlarında ki sıcaklık 15 ve 25 Co derece arasında değişiyor. Aşırı sıcak ya da soğuk sevmeyen canlılardır. Bu canlıları güneşe maruz bırakmak kısa sürede hastalanmalarına neden olacaktır. Guinea pig temizliğinde banyo önemlidir. Özellikle yaz aylarında 2 ya da 3 haftada bir defa yıkanmaları tavsiye ediliyor. Bununla birlikte kış aylarında ise 4 ya da 6 haftada bir defa olmak üzere yıkanıyorlar.

Guinea pig türlerinin tırnak kesimi de önemli bir bakım uygulamasıdır. Bir ya da bir buçuk ayda mutlaka tırnaklarının kesilmesi öneriliyor. Bu canlıların dişleri de uzama gösterebilir. Ön dişlerinin uzamaması için mutlaka kafeslerinde kemirmek için ahşap oyuncaklar bulundurmanız gerekiyor.

Guinea Pig Sağlık

Sağlık tüm hayvanlar için önemlidir. Guinea pig türü canlılar da belirli periyotlarda veterinere gösterilmelidir. Bu canlılarda görülebilen hastalık türleri şu şekilde sıralanabilir.

  • İshal
  • Uyuz hastalığı
  • Deri Hastalıkları
  • Sindirim sistemi problemleri
  • Bağırsak sorunları
  • Diş hastalıkları

Gibi birçok farklı konuda hastalık görülebilecek canlılardır. Bu canlıların sağlık düzenlerini koruyabilmeleri için kesinlikle yalnız bırakılmamaları gerekiyor. Çünkü aşırı sosyal hayvanlardır. Aynı zamanda beslenmelerinin düzenli olması, kafes hijyeninin yerinde olması, ilgisiz bırakılmaları hastalanmalarına neden olabilir. Oda sıcaklığından verilen gıdanın tazeliğine kadar Guinea Pig canlıları bakımı önemli canlılardır.