Sincaplarda Bakteriyel Enfeksiyonlar ve Tedavi

Mnemosynes

Yasaklı Üye
Katılım
9 Mar 2020
Mesajlar
291
Tepkime puanı
307
Puanları
63
Konum
İstanbul

İnsanlarda olduğu gibi, özellikle bağışıklık sistemi stres altındaysa, çok sayıda şey sincaplarda bakteriyel bir enfeksiyona neden olabilir. Bakteriyel enfeksiyonlar antibiyotiklerle tedavi edilir ve çoğu durumda enfeksiyonu doku, kan veya idrar örnekleri yoluyla teşhis etmek için bir veterinere ihtiyaç duyulur.

Görülen birçok enfeksiyon, başka bir hayvan veya böceğin ısırması sonucu bir yaralanma veya dahili bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklanmaktadır. Böyle bir durumda sincabın üzerinde açık bir yara görülebilir. Yara taze ise, topikal bir antibiyotik enfeksiyonun önlenmesine yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, yara kırmızı, şişmiş, sarımsı-beyaz sıvıya veya kötü bir kokuya sahipse, enfeksiyon güçlü bir olasılıktır. Sincabın iyileşmesi için antibiyotik gerektirir. Oral antibiyotikler reçete gerektirdiğinden, veteriner hekimi ziyaret etmeniz gereklidir.

Bakteriyel Enfeksiyon Belirtileri
Bakteriyel bir enfeksiyonun klasik semptomları bölgesel kızarıklık, ısı, şişme ve ağrıdır. Sincabın vücudunun belirli bir bölgesinde ağrı görüldüğünde enfeksiyon için yakından incelenmelidir. Yalama veya çiğneme belirtileri olup olmadığına, başın sallanmasına veya kulağın ovalanmasına bakabilirsiniz. Bunların parazit veya viral enfeksiyon belirtileri olabileceğini unutmayın. Şüphe duyduğunuzda, bir veterinerin tavsiyesini alın.

Sincaplarda Bakteriyel Enfeksiyonlar ve Tedavi.jpg


Apse, enfekte olmuş alanı kaplamak için doku tarafından oluşturulan cildin yüzeyi ile irin dolu bir oyuktur. Apseler delinmeler, ısırma yaraları veya diğer travmalardan kaynaklanabilir. Apseler sincabın vücudunun herhangi bir yerinde oluşabilir ve antibiyotiklerle tedavi edilir. Bir apse görmezden gelmeyin veya tedavi edilmesine izin vermeyin. Apseler çok rahatsız edici ve sincap için ölümcül olabilir.

Tedavi edilmeyen apse = Kemik ve doku hasarı / kontrolsüz enfeksiyon = Ölüm

Başta meydana gelen apseler normal nefes almayı engelleyebilir. Sincaplar ağızdan iyi nefes alamaz. Bir sincap ağızdan nefes alıyorsa, derhal veteriner hekime gidilmelidir.

Stafilokok cilt enfeksiyonlarına neden olan bakteriler ciltte kaşıntı, rahatsızlık ve lezyonlara sebep olurlar. Tüy dökülmesi meydana gelebilir. Bunlar ayrıca uyuz (akarlardan kaynaklanan bir enfeksiyon) gibi diğer cilt durumlarının belirtileri olabilir. İç stafilokok bakteriyel enfeksiyonları sincabın üst solunum yolunu etkileyebilir. Enfekte bir hayvan yoluyla insanlara (Zoonotik) bulaşabilir.Hastalığın veya yaralanmanın doğası ne olursa olsun, sincaba iyi destekleyici bakım sağlamak iyileşmeyi daha az stresli hale getirecektir.

Isırmaya bağlı bir başka yaygın enfeksiyon, çoğu kedinin ve köpeğin ağzında doğal olarak oluşan bir organizma olan Pasteurella bakterisidir. Pastörellozun ilk belirtileri genellikle ısırıktan on iki saat içinde ortaya çıkar. Isırık bölgesi etrafındaki bölgede ağrı, kızarıklık ve şişme meydana gelir. Pasteurelloz, ısırık bölgesinden dışarı doğru yayılarak hızlı bir şekilde ilerleyebilir. Tedavi edilmezse, bu enfeksiyon genellikle sincap için ölümle sonuçlanan ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Streptokok enfeksiyonlarının belirtileri Pasteurella'nın semptomlarına benzer. Yarada veya yakınında oluşan ve dışa doğru ilerleyen kızarıklık ve ağrılı şişliktir. Pastörellozda olduğu gibi, sincabın bir veteriner tarafından görülmesi gerekir.

Leptospirosis, hem insanları hem de hayvanları etkileyebilen zoonotik bir hastalıktır. Enfekte idrar veya enfekte hayvanların ısırıkları yoluyla bulaşan oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Leptospiroz belirtileri ateş, kusma, mukoza zarının kızarıklığı, uyuşukluk ve depresyon dahil olmak üzere gribe benzer. Tedavi edilmezse kalıcı böbrek hasarı oluşabilir.

Sincaplarda Bakteriyel Enfeksiyonlar ve Tedavi 2.jpg


Daha yaygın olarak veba olarak bilinen Yersinia Pestis Enterobacteria, sinsaplar da dahil olmak üzere birçok yaban hayatı türünde ölümcül bulaşıcı bir hastalıktır. Veba zoonotiktir, yani insanları enfekte edebilir; bunun yanı sıra, epizoonotik özelliği vardır. Yani diğer memelileri de enfekte edebilir. Etkilenen hayvanlar kilo kaybı, uyuşukluk, iştahsızlık ve ishal gibi spesifik olmayan belirtiler gösterir.

Vebaya neden olan bakteriler, kemirgenleri ve pirelerini içeren bir döngüde hayatta kalır. Veba, bazı yüksek yoğunluklu kemirgen popülasyonlarında, enfekte olmuş tüm konakçı hayvanları öldüremeyerek, bakteriler için uzun süreli bir rezervuar haline getirerek hayatta kalabilir. Enfekte bir hayvan öldükten sonra, aç pireler hemen sıcakkanlı bir memeli veya veba enfekte pireleri eve getiren bir kedi veya köpek gibi evcil hayvan şeklinde yeni bir konak hayvan arar. Veba bakterileri, enfekte bir hayvanın vücut sıvılarına maruz bırakılarak da bulaşabilir. Kediler vebaya özellikle duyarlıdır ve herhangi bir hayvan enfekte kemirgenleri yiyerek etkilenebilir. Ve daha sonra hastalığı sahiplerine aktarabilirler. Veba, havadaki damlacıkların solunması yoluyla insanlar arasında bulaşabilir.

Sincaplarda Isırık Yaraları ve Buna Bağlı Enfeksiyonlar
Köpek Isırıkları
Capnocytophaga bakterileri, bir köpek tarafından ısırılan sincaba bulaşabilir. Sincap köpeğin ağzından alındıysa, ısırık yarasından şüphelenilmelidir. Kedi ısırıklarında olduğu gibi, doku yara bölgesi etrafında hızla kapandığından ısırık yaralarının saptanması çok zordur. Sincapta herhangi bir kanama veya deride gevşeme belirtisi olup olmadığını yakından kontrol etmelisiniz.

Enfeksiyonun ilk belirtileri arasında mide rahatsızlığı, ağrı ve ciltte küçük kızarık lekeler bulunur. Kontrol edilmeden bırakılan bir Capnocytophaga Enfeksiyonu, özellikle zayıf veya bağışıklık yetersizliği olan bir sincapta kan dolaşımı enfeksiyonu veya kan zehirlenmesine dönüşebilir.
Sincaplarda Bakteriyel Enfeksiyonlar ve Tedavi 3.jpg


Kedi Isırıkları
Bir sincapta ısırık yaralarını bulmak çok zordur. Sincabın ısırıldığından şüpheleniyorsanız, yara yönetimi ve antibiyotik tedavisi için hemen bir veterinere götürmeniz gerekir. Tedavi edilmeden bırakılan kedi ısırıkları tipik olarak sincaplar için ölümcüldür. Kediler, ağızlarında sincaplar (ve insanlar) için zararlı olabilecek çeşitli mikroplar taşırlar.

Bakteriyel Enfeksiyonların Tedavisi
Tüm veterinerler kemirgenler için tıbbi tedavi protokollerine aşina değildir. Genel kural, evcil tavşanlar ve kemirgenler için güvenli olan bir antibiyotiğin, aynı dozda sincaplar için güvenli olmasıdır.

Oral Antibiyotikler
Sincaplar için yaygın olarak reçete edilen birkaç oral antibiyotik 100 gram sincap ağırlığı başına günde 2 kez 0.1 ml / cc olarak verilir. Antibiyotiğin buzdolabında saklanması gerekir. Sincabınıza yoğurt gibi faydalı bakteriler veriyorsanız, faydalı bakterilerin etkisini ortadan kaldıracağı için oral antibiyotik ile aynı anda beslemeyin. Faydalı bakteriler sunmak için antibiyotik dozundan birkaç saat sonrasını bekleyin.

Topikal Tedaviler
Merhem gibi topikal antibiyotikler, yara bölgesini veya bandajlı bölgeleri yalamayacak sincaplar için iyidir. Bununla birlikte, daha büyük yavrular ve yetişkinler için bunların kullanımından kaçınılmalıdır. Bu ilaçların yutulması bağırsaktaki normal yararlı bakteri dengesini bozar ve hayatı tehdit eden ishale neden olabilir. Sincaplar bakteriyel enfeksiyonlar ve tedavi yöntemleri için en doğru uygulamaya veteriner hekimle birlikte karar vermek önemlidir.

Ayrıca ilginizi çekebilir: Yavru Sincap Bakımı Nasıl Olmalıdır?