Sincaplarda Diş Tümörü: Odontoma

Mnemosynes

Yasaklı Üye
Katılım
9 Mar 2020
Mesajlar
291
Tepkime puanı
307
Puanları
63
Konum
İstanbul

Sincaplarda diş tümörü olan odontomanın, travma nedeniyle diş etlerinin çiğnenmesinden, sert yüzeylerden, uygun olmayan dişlerin kırpılmasından veya düşme nedeniyle dişlerin yaralanmasından kaynaklandığına inanılmaktadır. Bazı türlerde genetik potansiyel olduğuna dair kanıtlar da vardır. Sincaplar ve çayır köpekleri sürekli büyüyen dişlere sahip olduklarından, herhangi bir yüz travması onları ilk yaralanmadan yıllar sonra ortaya çıkan odontomalar açısından yüksek risk altına sokar.

Odontoma Erken Teşhis, Önleme ve Tedavi
Diş travmasını baştan önlemek, diş tümörünü engellemenin en iyi yoludur. Diş travması meydana gelirse, hemen bir röntgen çekilmeli ve diş kökündeki değişiklikleri yakalamak için takip prosedürleri aralıklı olarak yapılmalıdır. Tümörden şüpheleniliyorsa, tümörün ilerlemesini durdurmak için yaralı diş / dişlerin çekilmesi gerekir. Kontrolsüz bir diş tümörü sincabı öldürebilir.

Özünde bir diş tümörü, diş kökü etrafında oluşan, uygun dişin gelişmesini engelleyen ve sincabın burnundan nefes alma yeteneğini engelleyen sinüs boşluğunu bloke eden sert kemik büyümesi kütlesidir. Sincaplar ağızlarından çok iyi nefes alamazlar. Bu yüzden tıkanma ciddi solunum sıkıntısına neden olur. Belirtiler sadece soğuk algınlığı gibi görünebilir, ancak altta yatan problem çok daha ciddidir. Tümörler oldukça büyüyebilir, kafatasının bir parçası haline gelebilir. Erken teşhis edilmediği müddetçe tümörleri almak çok daha zor ve travmatik hale gelir.

Sincaplarda Diş Tümörü Odontoma.png
Sincaplarda Diş Tümörü Belirtileri
Odontomun ilk belirtileri genellikle sinüslerde ikincil bir enfeksiyondur. Sincapta burun akıntısı veya soğuk algınlığı belirtileri varsa ve üst dişler kısa, tutuk veya geriye doğru büyüyormuş gibi görünüyorsa, diş tümöründen şüphelenilmelidir. Kafatasının röntgeni tanıyı doğrular. Durum sincabın normal nefes alma ve yemek yeteneğini etkilediğinden, sincap kaçınılmaz olarak daha az yemeye ve kilo vermeye başlayacaktır. Sincabın sindirim sistemi rahatsızlığı belirtileri göstermeye başlaması yaygın olarak görülür.

Bazı veteriner hekimler, ilk ziyarette sincabın kafatasının röntgenini çekmeyi tavsiye eder. Açıkçası, egzotik evcil hayvan sincapları ve çayır köpekleri hakkında bilgi ve deneyime sahip bir veterinere erişimin olması, hastalığın erken yakalanması olasılığını artıracaktır. Genellikle, sincap veya çayır köpeği semptomlar gösterdiğinde, odontoma oldukça ilerlemiştir.


Sincaplarda diş çıkarma süreci çok travmatiktir, çünkü her diş kavisli bir şekilde büyür. Bu sırada meydana gelen herhangi bir şişlik hayvanın solunum yolunu engelleyebilir. Ameliyat ile tedavi yöntemini seçtiyseniz, veteriner hekimin kemirgen veya tavşan dişlerini çekme konusunda deneyim sahibi olduğundan emin olmalısınız. Diş tümörü söz konusu olduğunda sincabın bakımı ve tedavisi cerrahi müdahale ile mümkündür.

Genel olarak, daha az ilerlemiş vakalarda ameliyatı tercih edebilir veya sincabı mümkün olduğunca uzun süre rahat ettirmek için destekleyici bakım ve ilaçlar sağlayabilirsiniz. Yaşam kalitesi ötenazi gerektirecek noktaya düşene kadar sincap daha az rahatsız bir şekilde yaşamaya devam edebilir. Hastalığın veya yaralanmanın doğası ne olursa olsun, sincaba destekleyici bakım sağlamak önemlidir. Bu, rehabilitasyon sürecini geliştirecek ve iyileşmeyi daha az stresli hale getirecektir.

Sincaplarda Diş Tümörü  Odontoma 2.jpg


Diş Tümörünü Önleme
Bazı durumlarda odontomalar, genetik faktörler, travma veya yüz kemiği yapısına bağlı olarak önlenemez. Bazı araştırmalar, can sıkıntısından kafes çubuklarını çiğneyen sincaplarda sorunun daha sık görüldüğünü düşündürmektedir. Evcil sincaplara egzersiz yaptırmak, onlarla oynamak, çeşitli zihinsel uyarıcı aktiviteler sağlamak çok önemlidir.

Ayrıca maloklüzyon gibi kapanma bozuklukları durumda dişlerin uygun olmayan bir şekilde kırpılması da tümörlere yol açabilir. Dişlerin düzeltilmesi sırasında dişin ezilmesini veya çatlamasını önlemek için her zaman çok keskin ve profesyonel güçte kesiciler kullanılmalıdır. Her kesici diş, kendi yerine oturur ve diğerinden bağımsız olarak hareket edebilir. Aşırı hareket sincaplarda diş tümörleri için daha çok tetikleyici bir faktördür.


Daha ayrıntılı bilgi almak için şu yazıya da bakabilirsiniz: Sincaplarda Diş Sorunları, Belirtileri ve Tedavileri

Ayrıca ilginizi çekebilir:

Sincaplarda Bakteriyel Enfeksiyonlar ve Tedavi