Sincaplarda Beslenme ile İlgili Hastalıklar

Mnemosynes

Yasaklı Üye
Katılım
9 Mar 2020
Mesajlar
291
Tepkime puanı
307
Puanları
63
Konum
İstanbul

Bebek sincaplarda sindirim ve bağırsak sistemi ile ilgili sağlık sorunlarının en yaygın nedeni yanlış beslenme veya diyettir. Ancak ishal gibi hastalıklar başka sorunlardan da kaynaklanabilir. Özellikle sincap bakımı konusunda deneyimli olmayan kişiler hayvanın hayatına mal olabilecek ciddi hatalar yapabilirler. Bu yüzden bebek sincaplar konusunda yeniyseniz lütfen Yavru Sincap Bakımı Nasıl Olmalıdır? adlı yazıya da bir göz atın.

Soluk Borusunun Tıkanması
Soluk borusunun tıkanması, sincap beslenme sırasında akciğerlere sıvı soluduğunda ortaya çıkar. Tıkanma belirtileri ağızda veya burunda köpüren sıvı olarak görülebilir. Normal bir bebek sincapta bu durum, mamayı bebeğin ağzına çok hızlı bir şekilde verdiğinizde görülebilir. Soluk borusunun tıkanma riskini azaltmak için;
  • Ters çevrildiğinde serbestçe akan bir meme başı olan biberon kullanmaktan kaçının. Bunun yerine, akış hızını kontrol etmenizi sağlayan daha küçük bir şırıngaya bir meme ucu takın. Biberon ya da şırınga ters yönde ters tutulduğunda akmamalı, sadece damlamalıdır.
  • Sincabın yutma refleksini izlemek için bebeği her zaman ılık koşullarda iyi ışıkla dik bir şekilde besleyin.
  • Sıvıların akciğerlere kaçmasına izin vermek, zatürre gibi hayatı tehdit eden bir duruma yol açan bakteriyel bir enfeksiyonla sonuçlanabilir.
Sincaplarda Zatürre Belirtileri
  • Akciğerlerde duyulabilir solunum veya
  • Ağzın sürekli açık olması veya nefes darlığı
  • Burun akıntısı veya tıkanıklık
  • Beslemeye az ilgi duyma ve genel halsizlik
  • Ölüm
Sincaplarda Beslenme ile İlgili Hastalıklar.jpg

Sincaplarda Şişkinlik
Şişkinlik genellikle aşırı beslemenin, soğuk yiyecekler ile beslenmenin veya yanlış beslenmenin sonucudur. Sincapları asla soğuk besinlerle beslememelisiniz. 7 haftalıktan küçük bir sincaba inek sütü, meyve suyu, şekerli içecekler, diyet ürünler, alkollü içecekler veya katı yiyecekler vermemelisiniz. Sorunun çözülmesine yardımcı olmak için bebeğe, sorun çözülünceye kadar daha bol sıvı verebilirsiniz.

İnsan bebeklerinde kullanılan gaz damlaları (simetikon), sıcaklık ve nazik masaj ile uygulanarak şişkinliği ortadan kaldırabilir. Tabii ki, şişkinliğe yol açacak durumlardan kaçınmak en iyisidir. Bir sincabı soğuk yiyecekler ile ve vücut ağırlığının %5’inden fazlası ile beslemeyin. 5 haftadan küçük sincaplar tuvaletlerini yapmakta zorlandıkları için her yemekten sonra alt karın bölgesini nemli bir pamuk ile ovalayarak uyarın.

İshal
Sağlıklı sincap yavruları, günde birkaç kez idrar ve dışkı yaparlar. Normal dışkı sert ve açık renklidir. Dışkı şekilsiz, gevşek, akışkan veya kötü kokulu ise, bebeğin bağırsağında bir sorun olabilir. Bu durum, yanlış beslenme, yeni bir mamaya geniş, çok sık besleme veya bir porsiyonda çok yeme sonucu oluşabilir. Normale dönüş için bebeğin doğru gıdalar ile ve gerektiği kadar beslenmesi, ayrıca ishal geçinceye kadar ayrıca sıvı takviyesi verilmesi gerekmektedir.

Susuzluk
Bebek sincaplar özellikle de havalar sıcaksa birkaç saat içinde bile susuz kalabilirler. Susuzluğun fiziksel belirtileri arasında gözlerde batık, aşırı kırışık ve kuru cilt, uyuşukluk, koyu veya sert dışkı, koyu idrar, kuru mukoza zarı ve soluk diş etleri bulunmaktadır. Bebeğin vücut sıcaklığı kontrol edilerek sıvı ihtiyacının giderilmesi önemlidir. Sincaplarda beslenme kaynaklı susuzluk doğum anında da var olabilir.

Ayrıca ilginizi çekebilir: Sincaplarda Bakteriyel Enfeksiyonlar ve Tedavi