Pomeranian Boo

Neon Tetra Akvaryumu Nasıl Kurulur?

1180x200 Reklam Alanı

Mnemosynes

Yasaklı Üye
Kedi Dostu
Katılım
9 Mar 2020
Mesajlar
266
Tepkime puanı
310
Puanları
63
Konum
İstanbul
Neon Tetra balıkları düşük PH faktörü su, düşük sıcaklık ve loş güneş ışığına alışkındırlar. % 100 benzer bir ortam sağlamak mümkün olmayabilir, ancak buna yakın bir akvaryum kurabilirsiniz.

Kendilerini doğal ortamlarında hissetmelerini sağlamak için balık tankına biraz Hint badem yaprağı ve dal parçası ekleyebilirsiniz. Ayrıca doğal bir görüntü için java eğrelti otu gibi bitkiler eklemeyi de düşünebilirsiniz.

Neon tetra beslemek için büyük bir akvaryum gerekli değildir. Aslında, Neon Tetralar sosyal bir balık türüdür. Yalnız kaldıklarında kendilerini güvende hissetmeyeceklerdir. Bu yüzden en iyisi onları 15 balık sürüsü ile birlikte beslemektir. 6 gibi daha küçük gruplar halinde tutulduklarında, stresten ölebileceklerini unutmayın. Dahası, grup halinde yetiştirildiklerinde daha çekici göründükleri gerçeğini atlamamalısınız.

Neon Tetra İçin Akvaryum Kurulumu
Akvaryum kurulumu öncesinde balıkları ve habitatını anlamak önemlidir. Amazon ormanlarında soluk güneş ışığının ve su kütlelerinin üzerine düşen yaprakların altında gelişen en eski canlılardan birinin tetralar olduğunu unutmamalısınız.

Neon Tetra Akvaryumu Nasıl Kurulur.jpg


Bir Akvaryum Seçme
75 litreye kadar su alabilen bir tank seçebilirsiniz. Akvaryumun yeri çok önemlidir. Odanın çok rahat ve karanlık bir köşesi, tankı yerleştirmek için en uygun yer olabilir. Su sıcaklığında olası minimum dalgalanmalar olmalı ve yeşil alg büyüme olasılığı minimumda tutulmalıdır.

Filtreleme Sistemi Kurma
Akvaryumunuz için etkili bir filtreleme sistemi kurmalısınız. Mekanik, kimyasal ve biyolojik olarak sınıflandırılan çeşitli filtreleme türleri vardır. Mekanik filtrasyon en kolay olanıdır; partiküllerin sudan çıkarılmasını ve temiz tutulmasını içerir. Biyolojik filtre kurulması ve bakımı zordur, çünkü zararlı atık ürünlerin yararlı bakterilere ayrılmasını sağlar. Sünger filtrede ise cam ve seramik tüpler gibi elemanlar, yıkamanız gereken bakteriler içerir.

Tetraların İçin Suyun Ayarlanması
Tankı kurduktan sonra, suyun ayarlanması çok önemlidir. Musluk suyu klor, bakır, kurşun ve çinko gibi ağır kimyasalları içerir. Musluk suyu düzenleyiciler ağır metalleri sudan uzaklaştırır. Amazon havzasına benzer koşulları yeniden oluşturmak için bu düzenleyicilerden yararlanabilirsiniz. Bu sayede, su, çürüyen bitki örtüsü ve tabii ki toprağın oluşturduğu şekilde benzer asitlerle yüklenecektir.

Balık Tankının Sıcaklığını Kontrol Etme
Tankın içine hava taşı takabiliyorsanız, balığa sürekli oksijen kaynağı olacaktır. 23 ila 27 santigrat derece arasında değişen bir su sıcaklığını muhafaza etmelisiniz. Suyun sıcaklığını arttırdığı için doğru ışık kaynağının seçilmesi de önemlidir. Basit bir floresan tüp yerine UV ışık floresan tüpü monte edebilirsiniz. UV ışık Neon Tetra balıklarının canlı renklerini de daha çok ortaya çıkaracaktır.

Akvaryumunuzu Süsleme
Son adım elbette akvaryumu süslemektir. Akvaryumun içinde yeterince yeşil bitki örtüsüne sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. Neon Tetra balıkları yeşil bitkileri, dalları ve kökleri çok sevdiği için bol miktarda yerleştirebilirsiniz. Ayrıca yeşil bitki örtüsü Neon balıklarının doğal ortamındaymış gibi görünmesini de sağlayacaktır.

Akvaryumunuzu nasıl süsleyebileceğiniz hakkında daha fazla fikir edinmek için şu yazıya da göz atabilirsiniz: Akvaryum Balıkları İçin Oyuncak Seçimi
 

Benzer konular