Neon Tetra Balığı Özellikleri ve Bakımı

Mnemosynes

Hayvansever
Kedi Dostu
Katılım
9 Mar 2020
Mesajlar
266
Tepkime puanı
312
Puanları
63
Konum
İstanbul
Neon tetra, Güney Amerika sularında yaygın olarak bulunan küçük, canlı renkli bir tatlı su balığıdır. Vücudunun bir iğ gibi şekli olan bu balık, son derece sakin mizacıyla bilir. Maksimum 6 cm uzunluğuna kadar büyüyebilir. Yani bir nano akvaryum içinde grup halinde beslemek için idealdir. Yoğun bitki dokusu bulunan bir tankta gelişir ve genellikle orta seviyede yüzmekten hoşlanır. Neon tetra, sadece akvaryumu aydınlatmakla kalmaz, aynı suyun ihtişamını daha da artıracak harika bir evcil hayvandır. Ayrıca, balıkların bakım kolaylığı, akvaryumcuların favorisi olmasının bir başka nedenidir.

Neon Tetra Balığı Genel Özellikleri
Koleksiyonunuz için çarpıcı balıklar arayan bir akvaristseniz, göz kamaştırıcı bir görünüme sahip dayanıklı bir balık olan Neon Tetra'yı mutlaka edinmelisiniz. Neon tetra, Latin Amerika kökenli popüler bir akvaryum balığıdır. Bu balığın bilimsel adı Paracheirodon innesi'dir ve Characidae ailesine aittir. Popüler olarak Neon balığı veya Neon tetra olarak adlandırılırlar. Yetişkin bir Neon Tetra, neredeyse 4 santimetre kadar büyür. Doğası gereği sakindir ve en az 15 balık içeren bir sürüde gelişmeyi sever. Balıklar 5 yıla kadar yaşayabilir ve akvaryumun alt veya orta katmanında kalmayı tercih eder.

PH değeri 7 olan en az 50 litre suya sahip bir tankta bu balıkları besleyebilirsiniz. Suyun sıcaklığı 20 -27 derece arasında kalmalı, sertlik 10 dGH olmalıdır. Doğada her yerde bulunabilir ve yumurtaları üredikleri yere dağıtırlar. Talep ettikleri bakım orta düzeydedir. Bu özellikleri neon balıklarını yeni akvaristler için de bakılması son derece kolay hale getirir.

Neon-Tetra-Balığı-Özellikleri-ve-Bakımı.jpeg


Neon Tetra'nın Kökeni
Araştırmalar, Neon Tetra balığının kökenininin Latin Amerika suları olduğunu söylemektedir. Güney Amerika nehirlerinin kollarında, durgun ve temiz su akıntılarında gelişirler. 1934'te, Fransız gezgin August Rabault tarafından Amazon ormanlarında keşfedilmiştir. Bununla birlikte, Peru, Kolombiya ve Brezilya gibi Güney Amerika ülkelerinin Amazon havzalarında da bulunabilirler. Çoğunlukla suyun orta katmanlarında yüzdükleri ve küçük kabuklular ve solucanlar ile beslendikleri görülmüştür.

Neon Tetra Balığı Görünümü
Her insan Neon balığının göz kamaştırıcı görüntüsünden etkilenir. Yüzgeçlerinde baştan ve uçtan çıkan mavi renk tonları, balık tutkunlarını cezbeder. Ayrıca, vücudun ortasından doğrudan kuyruk yüzgecine kadar uzanan bir kırmızı yüzgeci vardır. Yırtıcılardan uzak durmak için mavi / kırmızı yanardöner renk tonunu kapatma yeteneğine sahiptirler. Aslında, bu renk tonları dışında tamamen şeffaftırlar.

Genellikle renkler hasta oldukları zaman daha solgun görünebilir. Yuvarlak burun ve gözleriyle, aslında kafalarının büyük kısmına kadar uzanan iğ şeklinde bir gövdeye sahiptirler. Sağlıklı bir Neon Tetra tipik olarak 6 cm uzunluğa kadar büyür. Ancak dişiler erkeklerden daha kısa olarak maksimum 4 - 5 cm olabilirler.

Neon Tetra'nın Renkleri ve İşaretleri
Neon balıkları genellikle ince bir torpido şeklinde gövdeye sahiptir. Kafadan kuyruğa uzanan mavi işaretler, onları suda daha belirgin kılar. Mavi çizgilerin altında, kuyruğa kadar uzanan parlak kırmızı bir şerit bulunur. Bu kırmızı ve mavi tonlar nedeniyle, Neon Tetra akvaryumdaki en çekici balıklardan biri olma eğilimindedir. Benzer bir cinsleri olan kardinal tetra, sahip oldukları çarpıcı benzerlikle sıklıkla karıştırılan bir tetra çeşididir.

Diğer Tetra çeşitleri için: Siyah Tetra Balığı Özellikleri ve Bakımı
 

Benzer konular