Pomeranian Boo

Siyah Tetra Balığı Özellikleri ve Bakımı

1180x200 Reklam Alanı

Mnemosynes

Yasaklı Üye
Kedi Dostu
Katılım
9 Mar 2020
Mesajlar
266
Tepkime puanı
310
Puanları
63
Konum
İstanbul
Siyah Tetra balığı akvaryumla uğraşmaya yeni başlayanlar için ideal bir balıktır çünkü çok dayanıklı olup kolayca yetiştirilebilir. Bu tetra türü, bir topluluk akvaryumunda gerçek bir güzelliktir. Çok aktif ve hızlı hareket eder. Topluluk halinde yaşamayı tercih eden tetra, en çok kendi türü ile iyi anlaşacaktır.

Bir akvaryum için standart grup üyesi sayısı 7 balıktır. bitki örtüsüne sahip iyi aydınlatılmış bir tankı severler. Yüzmeleri için çok sayıda açık alan bırakmanız önerilir. 21 - 33° C sıcaklık arasında dayanıklıdırlar, ancak daha soğuk sıcaklıklarda tutulursa ICH hastalığı geliştirmeye eğilimlidirler.

Siyah Tetra Balığı Genel Özellikleri
  • Bilimsel adı: Gymnocorymbus ternetzi
  • Üst sınıf: Gymnocorymbus
  • Sıralama: Characiformes
  • Aile: Characidae
  • Akvaryum Deneyimi Seviyesi: Başlangıç
  • Balık boyutu: 5,5 cm
  • Minimum Akvaryum Boyutu: 50 -60 litre
  • Mizaç: Yarı agresif
  • İdeal Su Sıcaklığı: 21 - 26 ° C
Siyah Tetra Balığı ilk olarak 1895 yılında tanımlanmıştır. Paraguay ve Guapore Havzalarında Güney Amerika'da bulunurlar. Suyun üst katmanlarında yaşar; solucanlar, küçük kabuklular ve böceklerle beslenirler. Bu tetralar, gölgelik küçük, yavaş hareket eden dereler ve akarsu gibi alanları tercih ederler.

Bu balıklar akvaryumda yaklaşık 5,5 cm uzunluğa ulaşabilirsiniz. 6 – 7 yıl yaşarlar. İki dikey çizgileri ve aşırı gelişmiş karın ve anal yüzgeçleri ile ayırt edilirler. Bunlar, kütlesinin çoğu vücudun alt yarısında bir "eteğe" sahipmiş gibi görünmesini sağlar. Yavrunun ince siyah rengi olgunlaştıkça griye döner.

Siyah Tetra Balığı Özellikleri ve Bakımı.JPG


Siyah Tetra Balığını Beslenme
Siyah Tetra Balığı doğada öncelikle solucanlar, küçük kabuklular ve böcekler ile beslenirler, ancak akvaryumda genellikle her türlü canlı, taze ve pul yiyecekleri yerler. Dengeyi korumak için, her gün kaliteli bir pul yem verebilirsiniz. Günden birden fazla besleme yapabilirsiniz. Bir seferde 3 dakika içinde tüketebilecekleri kadar besin vermeniz yeterlidir.

Siyah Tetra Balığı Akvaryum Bakımı
Suyun temiz tutulması bakımından Siyah Tetra Balığı beslemek kolaydır. Akvaryumlar kapalı sistemlerdir ve büyüklükleri ne olursa olsun hepsinin bakıma ihtiyacı vardır. Zamanla, organik madde, nitratlar ve fosfat ayrışır ve buharlaşma nedeniyle su sertliği artar. Bu sürekli değişen koşullarla mücadele etmek için düzenli su değişimi önemlidir. Suyun en az % 25 ila 50'si haftada bir değiştirilmelidir.

Akvaryum Kurulumu
Çok aktif yüzücüler oldukları için Siyah Tetra Balığı en az 50 cm uzunluğunda ve ideal olarak 50 litre veya büyük bir tankta tutulmalıdır. Filtreli yumuşak bir suyu severler. Bu balıklar bitki örtüsü ve daha koyu bir çakıl alt tabakasını tercih eder, ancak serbestçe yüzmek için açık alanlara da ihtiyaçları vardır. Ayrıca, bu balıklar yetenekli zıplayıcılar olduğundan ve muhtemelen fırsat verildiğinde bunu yapacakları için tank güvenli bir şekilde kapatılmalıdır. Ayrıca akvaryumda loş ışıklandırma balığın rengini daha kaliteli bir şekilde geliştirecektir.

Akvaryum kurulumu hakkında detaylı bilgi edinmek için şu yazıya da göz atabilirsiniz: Akvaryum Kurulumu Nasıl Yapılır?
 

Benzer konular