Monk Papağanım Hiç Yuvaya Girmeden Çiftleşti

Instagram'dan @hayvanlarnet'i takip et!

oscpad

Hayvansever
Kus Dostu
1 çift monk papağanı sahiplendim ama dün hiç yuva hazırlamadan çiftleştiler daha yuvalığa dahi girmediler. yapmam veya endişelenmem gereken bir şey var mıdır?

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Kafesinizin bir fotoğrafını gönderebilir misiniz? Bir de yuvalık ölçüleriniz nedir?

oscpad

Hayvansever
Kus Dostu
kafes ve yuvalık oldukça geniş. duyduğuma göre bu kuşlar kendi yuvalarını kendileri hazırlıyormuş bundan dolayı kafesin altına 2 çeşit çam ağacı dalı ve biraz okaliptüs yaprağı koydum
Kafesinizin bir fotoğrafını gönderebilir misiniz? Bir de yuvalık ölçüleriniz nedir?
bu fotoğrafı geçen gün çekmiştim güncel fotom yok yuvalığı oradan çıkartıp kafese astım tüneklerini de çiftleşmeden önce petshoptan aldığım yuvarlak tüneklerle değiştirmiştim

Ekli dosyalar

• monk 3 (1).jpg
    monk 3 (1).jpg
    12.9 KB · Görüntüleme: 14
Son düzenleme:

Sultanım

Kanatlı hayvanlara merak salmış birisi :)
Moderatör
Kus Dostu
Merhabalar, şu anki durumda nedir bir gelişme var mı?

Kafes ölçüleriniz oldukça iyi, yavru almanız için çok uygun. İçinde kullandığınız tünelin kalın olması gerekli. Kalın bir ağaç dalı veya nalburlarda satılan kürek sapı kullanmanız daha iyi olur (yaklaşık 3-4 cm kalınlığında olsun).
Kafesin içine yapay sarmaşık / yaprak koyarak ortamı yeşillendirebilirsiniz, yeşil renk kuşların üreme iç güdüsünü tetikler. Yuvalık kafesin yüksek bir noktasında bulunsun, önüne tünek takabilirsiniz.

Kafesin bulunduğu ortam da önemli: aydınlık ve mümkünse direkt güneş gören bir noktada bulunsun. Çok haraketli olmamalı, hava karardığında kuşların uyuması için karanlık ve sessiz bir ortam sağlamalısınız (odada ışık yakmanız gerekirse kuşların üzerine ince bir örtü örtebilirsiniz).

Yem harici verdiğiniz ne besinler var?

oscpad

Hayvansever
Kus Dostu
Merhabalar, şu anki durumda nedir bir gelişme var mı?

Kafes ölçüleriniz oldukça iyi, yavru almanız için çok uygun. İçinde kullandığınız tünelin kalın olması gerekli. Kalın bir ağaç dalı veya nalburlarda satılan kürek sapı kullanmanız daha iyi olur (yaklaşık 3-4 cm kalınlığında olsun).
Kafesin içine yapay sarmaşık / yaprak koyarak ortamı yeşillendirebilirsiniz, yeşil renk kuşların üreme iç güdüsünü tetikler. Yuvalık kafesin yüksek bir noktasında bulunsun, önüne tünek takabilirsiniz.

Kafesin bulunduğu ortam da önemli: aydınlık ve mümkünse direkt güneş gören bir noktada bulunsun. Çok haraketli olmamalı, hava karardığında kuşların uyuması için karanlık ve sessiz bir ortam sağlamalısınız (odada ışık yakmanız gerekirse kuşların üzerine ince bir örtü örtebilirsiniz).

Yem harici verdiğiniz ne besinler var?
şuan erkek yuvayı hazırlamadı ancak dişi kuş yuvalıkta yatıyor bazen erkek kuş ta giriyor. bir kaç makale okuduğumda ağaç dalının daha uygun olduğunu gördüm ve dün tünekleri çıkarıp ağaç dalı koydum ama çok kemiriyorlar bir sıkıntı olmaz umarım. şuan kafes oldukça yeşil çam ve okaliptüs yaprakları kuruduğunda dediğiniz gibi yapay sarmaşık eklemeyi düşünüyorum. kuşları beslediğim yer güneş ışığı alıyor. Hava karardığında akşam saat 10 a kadar lambayı açık bırakıyorum. yuvalık zaten kafesin en üstünde duruyor bir sıkıntı yaşanmaz umarım. şu anda bir şey bilmediğim için takviye yapamıyorum araştırmaya başladım takviyeyi en geç 15 -16 eylülde yapacağım